Dodana: 1 luty 2007 09:02

Zmodyfikowana: 1 luty 2007 09:02

Laureaci Przeglądu Młodych Dyrygentów

Znani są już laureaci IV edycji Międzynarodowego Przeglądu Młodych Dyrygentów im. Witolda Lutosławskiego. Pierwsze miejsce zajął Ayyub Guliyev z Azerbejdżanu, II miejsce przypadło Krzysztofowi Urbańskiemu z Polski, a III  Dainiusowi Povilionisowi z Litwy. Przyznano także wyróżnienia. Koncert laureatów odbył się 27 października.

     
IV edycja Międzynarodowego Przeglądu Młodych Dyrygentów im. Witolda Lutosławskiego, organizowana przez Operę i Filharmonię Podlaską, odbywała się w dniach 22-26 października. W piątek, 27 października odbył się koncert laureatów.



- IV edycja Międzynarodowego Przeglądu Młodych Dyrygentów im. Witolda Lutosławskiego w Białymstoku – wyjątkowego wydarzenia artystycznego - dobiegła końca. Za nami konkursowe zmagania młodych utalentowanych artystów z całego świata. Wzruszenia, emocje i niezwykłe przeżycia nie tylko uczestników Konkursu, Jurorów, widzów uczestniczących w przeglądzie, ale również tych wszystkich, którzy mogli współuczestniczyć w zmaganiach konkursowych za pośrednictwem transmisji internetowych. (...) Wyrażam nadzieję, że ten krótki i pełen wytężonej pracy pobyt w naszym regionie pozwolił Państwu go pokochać i na tyle poznać, że zechcecie Państwo nas odwiedzać nie tylko przy okazji tak ważnych wydarzeń artystycznych, ale również z potrzeby serca. Już dziś serdecznie Państwa zapraszam do Województwa Podlaskiego – powiedział w imieniu marszałka województwa podlaskiego Janusza Krzyżewskiego, przewodniczący Sejmiku Zbigniew Krzywicki.



PRZEBIEG KONKURSU

O “Złotą batutę” walczyło ogółem 42 młodych artystów. Do II etapu przeszło 12 młodych artystów, w tym aż 8 Polaków: Metelska Maja, Neumann Przemysław, Povilionis Dainius, Sosanskyy Yosyp, Szarejko Barbara, Szczepański Paweł, Sztor Maciej Paweł, Urbański Krzysztof, Birula Kacper, Diakun Marzena Małgorzata, Galias Yury, Guliyev Ayyub.

Do III etapu Jury dopuściło 6 uczestników: Diakun Marzena Małgorzata, Galias Yury (BIAŁORUŚ / BELARUSS), Guliyev Ayyub (AZERBEJDŻAN / AZERBAIJAN), Metelska Maja, Povilionis Dainius (LITWA / LITHUANIA), Urbański Krzysztof.

Po wysłuchaniu sześciu uczestników zakwalifikowanych do III etapu Jury w składzie: Marek Pijarowski – przewodniczący jury, Mirosław Jacek Błaszczyk, Wiktor Bobkow, Serhij Burko, Juozas Domarkas, Michaił Kaziniets, Wojciech Rajski, Jerzy Salwarowski, Tadeusz Strugała, Ryszard Zimak, Marcin Nałecz-Niesiołowski – sekretarz jury, wyłoniło laureatów:

Laureatami IV MPMD są:

Ayyub Guliyev (AZERBEJDŻAN) – Laureat I nagrody (pkt. 68.93)
Ur.26 07 1984 roku w Baku. Studiował na Wydziale Dyrygentury na Akademii Muzycznej w Baku im. Uz. Gadjibekova pod kierunkiem prof. R. Abdullayeva i Y. Adigezalova (dyplom 2005). W 2005 rozpoczął naukę w St. Petersburg State Conservatory im. N.A. Rimskiego-Korskakowa u prof. A. Polishuka i I. Simonova. Działa aktywnie na scenach koncertowych w Baku i za granicą (w Europie, Azji i Rosji). W latach 1997-1998 uczestniczył w Dniach Kultury Azerbejdżanu w Londynie. W sierpniu 2002 roku wziął udział w Międzynarodowym Festiwalu w Stavanger, gdzie wystąpił z Trondheim Orchestra z Norwegii. Koncertował także w Islamskiej Republice Iranu (2003). Brał udział w większości festiwali w Azerbejdżanie i Europie, występował jako solista z wieloma orkiestrami symfonicznymi w salach koncertowych całego świata, m.in. w Wielkiej Sali Koncertowej Moskiewskiego Konserwatorium im. P.I. Czajkowskiego, Sali koncertowej “Rosja”, w Londyńskim „Kensington Hall”, “Rohn Hobbard Hall”, “Stavanger Konzertholl”, “Haakonshallen” w Norwegii, “Glazunow Hall” w Konserwatorium w St. Petersburgu. Ma także na swoim koncie wiele nagrań płytowych. Dekretem Prezydenta Republiki Azerbejdżanu H.A. Aliyeva, nazwisko Guliyeva zostało w sierpniu 1998 wpisane do prezydenckiej “Złotej Księgi Młodych Talentów”, i otrzymał on stypendium prezydenckie. W 2002 roku został uhonorowany przez fundację “Przyjaciele Kultury Azerbejdżanu” nagrodą “Najlepszy student roku” za szczególne osiągnięcia w nauce.

Krzysztof Urbański (POLSKA) – Laureat II nagrody (pkt. 65.22)
Ur. 17 10 1982 roku w Pabianicach. Od 2002 roku jest studentem na Wydziale Kompozycji, Dyrygentury i Teorii Muzyki w klasie dyrygentury symfoniczno-operowej prof. Antoniego Wita (IV rok studiów). Już w 1997 roku zadebiutował jako dyrygent i aranżer prowadząc Orkiestrę Kameralną złożoną z uczniów i absolwentów Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. w Pabianicach. W latach 1999-2002 był kierownikiem założonej przez siebie Youth Rock-Symphony Orchestra. Od 2005 roku współpracuje z Warszawską Orkiestrą Młodych „Sinfonia Artis”. W październiku 2005 roku brał udział w III. Bydgoszcz Jazz Festiwal, gdzie prowadząc Orkiestrę „Capella Bydgostiensis” prezentował jazzowe opracowania muzyki klasycznej. Swoje zdolności dyrygenckie rozwijał podczas Międzynarodowego Mistrzowskiego Kursu Dyrygenckiego we Wrocławiu prowadzonego przez prof. Kurta Masura.

Dainius Povilionis (LITWA) – Laureat III nagrody (pkt. 62.15)
Ur. 07 09 1977 roku w Marijampolu. W 1992 roku ukończył pierwszy stopień nauki gry na fortepianie w Szkole Muzycznej w Marijampolu. W 1989 roku został laureatem konkursu pianistycznego im. Balysa Dvarionasa. W 1992 roku rozpoczął studia w zakresie dyrygentury chóralnej w Kolegium Muzycznym im. J. Gruodisa w Kownie, po ukończeniu którego, w 1996 roku, wstąpił do Litewskiej Akademii Muzycznej (LMA), na kierunek dyrygentury chóralnej w klasie prof. Povilasa Gylysa. W 2002 roku, po ukończeniu studiów wyższych, kontynuował naukę na wydziale dyrygentury operowo-symfonicznej LMA w klasie prof. Juozasa Domarkasa. Jest obecnie studentem pierwszego roku. W ramach programu Erasmus, w 2002 roku wziął udział w kursach dyrygenckich w LMA. Od 3 lat jest dyrygentem w studio operowym LMA; w Teatrze Muzycznym w Kłajpedzie, dyrygował operą Otto Nicolaia “Die lustigen Weiber von Windzor”, “Suor Angelica” Giacomo Pucciniego, operettą I. Kalmanna “Grafin Mariza”, i baletem Morozowa “Doctor Aibolit”. Brał udział w wielu koncertach symfonicznych z orkiestrą teatru. Od 4 lat dyryguje koncertami rodzinnymi Litewskiej Narodowej Orkiestry Symfonicznej w Litewskiej Filharmonii Narodowej. Zaproponowano mu także pracę dla Państwowej Litewskiej Orkiestry Symfonicznej. Przygotował i poprowadził kilka programów wojskowej orkiestry dętej. Uczestniczył w nagraniu oper G. Verdiego “Rigoletto” oraz “La Traviata”. Występuje jako chórmistrz Zespołu Pieśni i Tańca Uniwersytetu Wileńskiego oraz prowadzi zespół żeński “Versme” w Domu Nauczyciela w Wilnie.

Laureatami wyróżnień IV MPMD są:
Yury Galias (BIAŁORUŚ)– wyróżnienie za zajęcie 4 miejsca (pkt. 57.86)
Marzena Małgorzata Diakun (POLSKA) – wyróżnienie za zajęcie 5 miejsca (pkt. 55.36)
Maja Metelska (POLSKA) – wyróżnienie za zajęcie 6 miejsca (pkt. 52.17)

Po raz pierwszy w konkursie brali udział dyrygenci z wielu krajów, a oceniało ich międzynarodowe jury.

(A) 27 października, godz. 19 – koncert abonamentowy
Uroczysty koncert laureatów IV MPMD
Orkiestra Filharminii Podlaskiej
Wręczenie nagród i występ laureatów konkursu

Relacje online i offline z koncertów i przesłuchań IV Międzynarodowego Przeglądu Młodych Dyrygentów im. W. Lutosławskiego są transmitowane na stronie internetowej Opery i Filharmonii Podlaskiej.

***

22 października  w Operze i Filharmonii Podlaskiej odbył się koncert inaugurujący IV Międzynarodowy Przegląd Młodych Dyrygentów im. Witolda Lutosławskiego w Białymstoku.

Patronat honorowy: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Kazimierz Michał Ujazdowski, Marszałek Województwa Podlaskiego Janusz Krzyżewski, Prezydent Miasta Białegostoku Ryszard Tur.

Wykonawcy:
Orkiestra Filharmonii Podlaskiej
Marcin Nałęcz-Niesiołowski – dyrygent
Valentina Igoshina – fortepian (Rosja)

W programie:
P. Czajkowski - I Koncert fortepianowy b-moll op. 23
W. Lutosławski - Koncert na orkiestrę

***

- To jedyne wydarzenie konkursowe w kraju skierowane do młodych, studiujących jeszcze dyrygentów – powiedział Marcin Nałęcz-Niesiołowski, dyrektor Opery i Filharmonii Podlaskiej.                

Przegląd odbywa się, co cztery lata (od 1994r .) Dotąd miał formę ogólnopolską, ta edycja zaś po raz pierwszy skierowana jest także do młodych dyrygentów zagranicznych, głównie sąsiadów zza wschodniej granicy (Litwa, Białoruś, Ukraina i Rosja - Obwód Kaliningradzki).

Celem konkursu jest promocja i dalsza edukacja młodych artystów oraz możliwość promocji, rozwoju artystycznego i organizacyjnego Opery i Filharmonii Podlaskiej.

Przegląd w nowej formule będzie miał trzy etapy. Pierwszy to 20-30 minutowa prezentacja ze strony kandydatów, drugi – oprócz dalszej prezentacji także pokazanie wszystkich możliwości i umiejętności (trudniejsze utwory, tzw. akompaniamenty, gdzie trzeba współdziałać z solistą). Zaś podczas trzeciego, finałowego etapu jury nie ocenia już warsztatu technicznego i umiejętności, ale chcą przede wszystkim usłyszeć jakąś kreację artystyczną (dłuższe utwory np. jedna z symfonii Czajkowskiego, Beethovena – artystycznie bardziej rozwinięta forma).

Laureaci pierwszych trzech miejsc oprócz nagród pieniężnych i rzeczowych zostaną zakwalifikowani do ważnego Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach, skierowanego do dyrygentów-profesjonalistów (październik 2007). Ponadto przez rok przygotowywać się będą do udziału w nim biorąc udział w kilkunastu (10-12) koncertach w filharmoniach krajowych.
- Już teraz mamy zgromadzonych około 15 potwierdzeń z różnych krajowych instytucji artystycznych, które zapraszają laureatów pierwszych trzech miejsc do udziału w koncertach – powiedział dyrektor Marcin Nałęcz-Niesiołowski.

Zgłoszenia do konkursu były przyjmowane do 30 czerwca 2006 roku.

Szczegóły na stronie: www.opera.filharmonia.bialystok.pl

Rozmowa o przeglądzie z Marcinem Nałęcz-Niesiołowskim, dyrektorem Opery i Filharmonii Podlaskiej.

Regulamin - wersja polska

Regulamin - wersja angielska

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook