Dodana: 5 październik 2013 19:00

Zmodyfikowana: 5 październik 2013 19:00

Konsultacje projektu Programu Polska Wschodnia 2014-2020

We wtorek 1 października w Białymstoku rozpoczęły się konsultacje związane z projektem Program Operacyjny Polska Wschodnia 2014-2020. W konsultacjach z przedstawicielami Ministerstwa Rozwoju Regionalnego wzięli udział samorządowcy – poza Jarosławem Dworzańskim, marszałkiem Woj. Podlaskiego, który otworzył konsultacje – w dyskusji wzięli udział m.in. prezydenci Białegostoku i Suwałk: Tadeusz Truskolaski i Czesław Renkiewicz, wicewojewoda podlaski Wojciech Dzierzgowski jak również podlascy parlamentarzyści: Robert Tyszkiewicz z PO i Lech Kołakowski z PiS. W spotkaniu uczestniczy też duża grupa podlaskich przedsiębiorców, przedstawicieli klastrów.

Białystok jest pierwszym z miast Polski Wschodniej gdzie były przeprowadzone konsultacje związane z tym programem. Kolejne przewidziane są w Lublinie, Olsztynie, Rzeszowie i Kielcach.

- Bardzo nam zależy żeby te konsultacje były przeprowadzone w jak najszerszym kręgu – podkreślała Iwona Wendel, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego. – Zwłaszcza, że przyszła perspektywa będzie się znacznie różniła od poprzedniej. Już teraz można wyróżnić trzy główne obszary które będziemy dalej wspierać: po pierwsze innowacyjność i konkurencyjność regionów Polski Wschodniej, po drugie miejsca pracy i po trzecie – dostępność wewnętrzną i zewnętrzną tych regionów, czyli infrastrukturę drogową.

Pani minister podkreśliła też, że kolejną różnicą będzie większe niż obecne wspieranie przedsiębiorczości i przedsiębiorców, jak również miast wojewódzkich i ich obszarów funkcjonalnych, które uznawane są za lokomotywy rozwoju poszczególnych regionów gdzie tworzone są trwałe i wartościowe miejsca pracy.

- Bardzo się cieszę, że doszło do dzisiejszego spotkania. Jest o czym rozmawiać. Trzeba wyrównać lata zaniedbań i marginalizacji. Nikt nie wątpi, że kończący się Program Operacyjny Polska Wschodnia jest bardzo potrzebny, ale też i nikt nie ma wątpliwości, że jego dotychczasowy sposób realizacji odbiegał od oczekiwań, czego przykładem może być sieć szerokopasmowa czy sieć rowerowa – podkreślał w swoim wystąpieniu Jarosław Dworzański, Marszałek Woj. Podlaskiego. – Mam nadzieję, że w przyszłej perspektywie finansowej Program Operacyjny Polska Wschodnia 2014-2020 rozwiązane to będzie inaczej, sprawniej. Zresztą i środki kierowane będą głównie do innego typu odbiorców, czyli przedsiębiorców. Przedsiębiorcy wydadzą pieniądze efektywniej i szybciej. Przeprowadzą lepiej analizę ekonomiczną, bo ryzykują własne pieniądze.

Jako pierwszy głos w dyskusji zabrał Tadeusz Truskolaski, który nie ukrywał, że jako prezydent Białegostoku jest zadowolony z proponowanego przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego sposobu podziału pieniędzy.

- Miasta wojewódzkie w tym programie są dobrze potraktowane – to nie ulega wątpliwości – podkreślał prezydent Truskolaski. – My ich na pewno nie zmarnujemy – będzie widać ciągłość działania z tym, co już rozpoczęliśmy.
Mniej zadowoleni z faworyzowania w tym programie miast wojewódzkich i ich obszarów funkcjonalnych byli przedstawiciele mniejszych miast w Podlaskiem.

Lech Kołakowski, poseł PiS z łomżyńskiego wyraził nadzieję, że także inne ośrodki będą mogły skorzystać na tym programie.

- Czujemy pewien niedosyt, bo jeżeli mówimy o zrównoważonym rozwoju województwa to ten aspekt został tu pominięty – twierdził z kolei Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk. – Możemy rozwijać stolicę województwa, ale nie możemy zapominać o innych.

Obecny na Sali poseł Robert Tyszkiewicz zwrócił z kolei uwagę na dalszą potrzebę dofinansowania i doinwestowania sektoru turystyki w naszym województwie – w tym upatrując jedną z szans rozwoju woj. podlaskiego.

Jako pozytywną zmianę ocenili za to uczestnicy konsultacji, by środki z tego programu w kolejnej perspektywie finansowej były w dużo większym stopniu kierowane do przedsiębiorców. Przedstawiciele MRR zgodzili się jednak z sugestiami Wojciecha Winogrodzkiego, prezesa Podlaskiego Związku Przedsiębiorców, by – między innymi - ewentualnych beneficjentów tego programu nie ograniczać wyłącznie do osób z wyższym wykształceniem i przed 35 rokiem życia.



POPW 2014-2020 to dodatkowy instrument wsparcia finansowego województw Polski Wschodniej: lubelskiego, podlaskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego, który będzie uzupełnieniem i wzmocnieniem działań prowadzonych w ramach regionalnych i krajowych programów operacyjnych europejskiej polityki spójności, z których finansowane będą zasadnicze przedsięwzięcia rozwojowe.

Głównym celem Programu jest wzrost konkurencyjności i innowacyjności makroregionu Polski Wschodniej.

Głównymi beneficjentami Programu będą: przedsiębiorcy, inicjatywy klastrowe, ośrodki innowacji, jednostki samorządu terytorialnego oraz PKP PLK S.A.

Konsultacje społeczne projektu Programu Polska Wschodnia 2014-2020 (PO PW 2014-2020) trwają w dniach 20.09- 25.10 2013 r. Ich celem jest zebranie opinii i uwag na temat kierunków wsparcia proponowanych w ramach PO PW 2014-2020.

Uwagi dotyczące Programu można zgłaszać wyłącznie za pomocą formularza zgłaszania uwag dostępnego na stronach Ministerstwa Rozwoju Regionalnego.

Więcej na stronie:

http://www.polskawschodnia.gov.pl/2014_2020/konsultacje/Strony/Okonsultacjach.aspx

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook