Dodana: 7 maj 2012 11:49

Zmodyfikowana: 7 maj 2012 11:49

Seminarium "Kobiety w politycznej przestrzeni regionalnej"

29 marca 2012 r. odbyło się seminarium „Kobiety w politycznej przestrzeni regionalnej”, którego organizatorem były Zakład Współczesnych Doktryn Politycznych Instytut Historii i Nauk Politycznych UwB oraz Stowarzyszenie Białostockie Centrum Gender.

W wydarzeniu uczestniczyło 46 osób.

Seminarium zainaugurowała dr hab. Małgorzata Dajnowicz, prof. UwB odczytując list gratulacyjny Pani Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Barbary Kudryckiej.

W dalszej kolejności głos zabrali prelegenci. Pierwsze wystąpienie pt. „Kobiety w świecie polityki w przeszłości. Przykład ziem północno-wschodnich” należało do prof. M. Dajnowicz.

Następnie wystąpiła prof. M. Fuszara z tekstem “Kobiety w polityce – przestrzeń krajowa i lokalna. Stan obecny i perspektywy w odniesieniu do ustawy kwotowej” . Ostatni w pierwszej części seminarium głos zabrał  Marcin Siedlecki - “Kobiety na listach wyborczych (samorządowych i parlamentarnych) w województwie podlaskim w latach 2006 – 2011”.

Po wystąpieniach prelegentów miała miejsce dyskusja, w której obecni uczestnicy seminarium komentowali bądź zadawali pytania pogłębiające merytoryczną warstwę wystąpień.

Po przerwie rozpoczęto drugą część seminarium, którą zgodnie z przyjętym porządkiem moderował R. Mejsak. Część ta poświęcona była eksperckiej analizie przyczyn aktualnego obrazu partycypacji kobiet w politycznej przestrzeni regionalnej. Głos zabrały kolejno: dr Ewa Kępa, Agnieszka Nowakowska, Małgorzata Bieńkowska. Panie prezentowały argumenty w kontekście prezentowanych przez siebie dyscyplin naukowych i prowadzonych badań tj. kulturoznawstwa, psychologii oraz socjologii.

Panel ekspercki miał interaktywny charakter co pozwoliło zgromadzonym na bieżącą dyskusję nad poruszanymi zagadnieniami.

Ostatni w ramach seminarium głos zabrał Ł. Kiszkiel (socjolog), który zaprezentował i skomentował wyniki przeprowadzonej wśród studentów Uniwersytetu w Białymstoku sondy na temat ich opinii odnośnie czynników decydujących o ilości kobiet w regionalnej przestrzeni politycznej.

Organizatorzy  zorganizowali spotkanie podsumowujące realizację wspólnej inicjatywy UwB oraz Stowarzyszenia Białostockie Centrum Gender, której efektem była decyzja odnośnie organizacji kolejnego seminarium z cyklu „Kobiety w życiu publicznym”. Planowany termin jesień 2012.

Dodatkowo organizatorzy ustalili harmonogram prac nad publikacją poseminaryjną. Prelegenci i eksperci zostali poinformowani o terminach złożenia deklaracji odnośnie przygotowania tekstu oraz jego złożenia do recenzji.

***

Program:

12.30 – 13.30
Wystąpienia prelegentów - moderator Małgorzata Dajnowicz

Małgorzata Dajnowicz - “Kobiety w świecie polityki w przeszłości. Przykład ziem północno-wschodnich”
Małgorzata Fuszara - “Kobiety w polityce – przestrzeń krajowa i lokalna. Stan obecny i perspektywy w odniesieniu do ustawy kwotowej”
Marcin Siedlecki - “Kobiety na listach wyborczych (samorządowych i parlamentarnych) w województwie podlaskim w latach 2006 – 2011”

13.30 – 13.45 Przerwa kawowa

13.45 – 14.45 Wystąpienia ekspertów i dyskusja - moderator Rafał Mejsak

Prelegenci i eksperci
Małgorzata Fuszara – prawniczka i socjolożka, profesor Uniwersytetu Warszawskiego. Specjalizuje się w socjologii polityki, gender
studies, socjologii mniejszości etnicznych, kulturowych i społecznych. Współtwórczyni ustawy o równym statusie kobiet i mężczyzn,
zwolenniczka parytetów płci na listach wyborczych, współtwórczyni polskiej ustawy kwotowej, wiceprezeska zarządu Kongresu Kobiet.
Małgorzata Dajnowicz - historyk, profesor Uniwersytetu w Białymstoku, badaczka dziejów elit politycznych, problematyki kobiecej
zwłaszcza w odniesieniu do ziem północno-wschodniej Polski. Analizuje uwarunkowania udziału kobiet w polityce. Prezes Stowarzyszenia
Białostockiego Centrum Gender.
Marcin Siedlecki – socjolog i politolog, mgr, badacz regionalnej sceny politycznej, obserwator i badacz aktywności wyborczej ludności
na obszarze województwa podlaskiego. Członek zarządu Stowarzyszenia Białostockiego Centrum Gender.
Małgorzata Bieńkowska – socjolog, dr, Uniwersytet w Białymstoku, specjalizuje się w problematyce dotyczącej kształtowania
tożsamości indywidualnej, gender studies.
Ewa Kępa – kulturoznawca, dr, Uniwersytet w Białymstoku, prowadzi badania naukowe z zakresu gender studies.
Agnieszka Nowakowska, psycholog, mgr, Uniwersytet w Białymstoku, prowadzi badania dotyczące przemian współczesnej męskości i zachowań mężczyzn w ujęciu gender, również w kontekście międzykulturowym.
Rafał Mejsak - prawnik, mgr, Uniwersytet w Białymstoku, prowadzi badania dotyczące wykluczenia społecznego. Członek zarządu
Stowarzyszenia Białostockiego Centrum Gender.

Materiały od organizatorów

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook