Dodana: 20 maj 2005 12:32

Zmodyfikowana: 20 maj 2005 12:32

Nasze sukcesy, nasze plany

Samorządy województwa podlaskiego mają się czym pochwalić.


 Korycin                    

Zastępca wójta gminy - Grażyna Bajkowska:
- Największym sukcesem naszego samorządu jest wypracowanie trwałych instrumentów pracy nad ciągłym rozwojem gminy. Pozwala to na coroczną konsekwentną realizację planów i zamierzeń. Podkreślić należy, iż udało się nam uniknąć jakiegokolwiek „politykierstwa„ w działaniach Rady Gminy i instytucji samorządowych. Ważnym osiągnięciem minionych 15 lat jest nie tylko budowa nowoczesnej infrastruktury technicznej w naszych wsiach, która nie ustępuje terenom wiejskim Europy Zachodniej, ale przede wszystkim wypracowanie pozytywnego, oryginalnego i wiarygodnego oblicza gminy.

Celem zasadniczym dalszych naszych działań jest zapewnienie optymalnych warunków do życia i rozwoju działalności naszych mieszkańców oraz stworzenia atrakcyjnej oferty dla przedsiębiorców z zewnątrz. W tym celu chcemy wykorzystać atrakcyjność położenia (droga krajowa S-8, bliskość Biebrzańskiego Parku Narodowego, Puszczy Knyszyńskiej oraz granic z Białorusią i Litwą), silne rolnictwo nastawione głównie na produkcję mleka i owoców miękkich (np. truskawka) oraz ugruntowane już w krajobrazie kulturowym regionu i kraju imprezy promocyjnej typu „Ogólnopolskie Dni Truskawki” i „Półmaraton Mleczny”  czy „Dni Sera”.

  
Hajnówka

Sekretarz gminy – Mirosław Awksentiuk:
- Wraz z reformą samorządową udało się uruchomić aktywność społeczną. Poprzez w pełni demokratyczne wybory obywatele wyłaniają swoich przedstawicieli w radach gmin, wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. To mieszkańcy dokonują wyboru ludzi, których mogą obserwować, oceniać, krytykować i akceptować. Stworzono fundamenty dla społeczeństwa obywatelskiego. Większe uprawnienia decyzyjne dały samorządom szansę dla inicjatyw gospodarczych zmieniających obraz miasta.
Hajnówka rozwinęła się w wielu sferach życia publicznego. Najwyraźniej widać to w obszarze budownictwa i infrastruktury komunalnej. Istotna w tym zakresie była świadomość mocnych i słabych stron miasta, a także zdolność dostosowania się do zmieniających się warunków społeczno-politycznych kraju, związanych przede wszystkim ze wstąpieniem Polski do struktur UE.

Miasto Hajnówka zamierza podjąć wszelkie działania promujące, mające na celu pozyskanie inwestorów i zachęcenie potencjalnych turystów. Mając na uwadze poprawę atrakcyjności turystycznej Hajnówki, miasto chce wprowadzić rozwiązania sprzyjające tworzeniu i rozwijaniu odpowiedniej infrastruktury, głównie poprzez aktywizację działających podmiotów gospodarczych i tworzenie warunków dla powstania nowych.
Priorytetem będzie poprawa jakości życia mieszkańców m.in. poprzez modernizację i rozwój istniejącej infrastruktury, w tym drogowej, mającej strategiczne znaczenie dla przyszłości miasta i regionu. W tym celu zamierzamy kontynuować starania o pozyskanie środków z budżetu Unii Europejskiej.
Jednym z zasadniczych celów będzie budowanie pozytywnych relacji urzędu z klientem, stwarzanie warunków do ciągłej poprawy komunikacji na płaszczyźnie urząd – klient oraz kreowanie wizerunku urzędu przejrzystego.


  Puńsk

Wójt gminy - Witold Liszkowski:
- Największym sukcesem w dotychczasowej działalności samorządu jest to, iż społeczność lokalna ma duży wpływ na rozwój własnych miejscowości oraz na politykę społeczną, gospodarczą, oświatową, kulturalną własnej gminy – naszej małej ojczyzny.
Ponadto w ciągu 15 lat istnienia samorządu, w gminie Puńsk udało się wykonać wiele inwestycji. W początkowej fazie – telefonizację wsi oraz doprowadzenie do 97 procent gospodarstw domowych wody, budowa dróg i chodników na terenie gminy, budowa oczyszczalni ścieków i kanalizacji ścieków w Puńsku, budowa wysypiska, budowa Domu Kultury Litewskiej w Puńsku, remonty budynków użyteczności publicznej.

W latach 2002, 2003 i 2004 roku gmina Puńsk znalazła się w złotej setce samorządów pod względem inwestycji.
Wielki wpływ na rozwój gminy i na jej promocję ma kultura. Na terenie gminy Puńsk odbywa się co roku około 70 imprez kulturalnych, w ostatnich czasach dofinansowanych ze środków Unii Europejskiej.  Gmina Puńsk z tytułu położenia przygranicznego utrzymuje kontakty z samorządami z Litwy. Kontakty te owocują konkretną współpracą nie tylko kulturalną, ale również gospodarczą. Wydaje się, iż przystąpienie Polski do Unii Europejskiej spowoduje dalszy rozwój gmin i samorządów, pod warunkiem, iż władze centralne nie będą przeszkadzać.

Najważniejszym celem samorządu jest dalszy rozwój pod każdym względem wykorzystania możliwości i środków, które daje Unia Europejska, jak też wzorcowe wykorzystanie własnego potencjału gospodarczego i społecznego.
Planowane inwestycje to: budowa zintegrowanego systemu gospodarki odpadami stałymi, budowa oczyszczalni przydomowych, budowa 100 km dróg, rozwój bazy turystycznej i sportowej, modernizacja i rozbudowa urządzeń i budynków użyteczności publicznej.
Poza tym, naszym celem jest także dalszy rozwój współpracy transgranicznej, kulturalnej, oświatowej, gospodarczej; pomoc w tworzeniu nowych miejsc pracy poprzez rozwój strefy przemysłowej; pomoc w rozwoju nowoczesnego rolnictwa; rozwój oświaty z uwzględnieniem oświaty litewskiej; rozwój kultury z wykorzystaniem środków krajowych i unijnych; rozwój turystyki i stworzenie możliwości otrzymywania dodatkowych źródeł utrzymania dla mieszkańców; zrównoważony rozwój wszystkich dziedzin życia, by młodzi, wykształceni, starsi czuli się bezpieczni pod każdym względem.


 Suwałki

Rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego - Marek Buczyński:
Największy  sukces suwalskiego samorządu obecnej kadencji, to zmniejszenie liczby bezrobotnych. Stopa bezrobocia w naszym mieście zmniejszyła się z prawie 25 % w 2002 roku do około 20 % w tym roku. To stawia Suwałki w krajowej czołówce w rankingu miast, jeżeli chodzi o zmniejszenie liczby bezrobotnych. Nie czekamy jedynie na pomoc państwa, a staramy się sami ograniczać bezrobocie z jednej strony, a z drugiej tworzyć nowe miejsca pracy . To jeden z priorytetów suwalskiego samorządu. Stale zwiększa się udział wydatków na inwestycje w naszym budżecie. W większości są to inwestycje w infrastrukturę techniczną. A wszystko po to, by przyciągnąć inwestorów do naszego miasta. Inwestorzy w Suwałkach mogą liczyć na możliwie najszybszą obsługę i wszelkie ułatwienia. Dlatego też suwalski samorząd jest udziałowcem Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Od trzech lat suwalski samorząd realizuje Program Aktywizacji Suwalskiego Rynku Pracy, który w skrócie sprowadza się do tego, że z budżetu miejskiego przeznaczmy pieniądze na tworzenie nowych miejsc pracy. To wszystko sprawia , że coraz więcej suwalczan może znaleźć pracę i  utrzymać swoje rodziny.

Samorządowych sukcesów w Suwałkach nie brakuje. Na to wskazują między innymi rankingi „Wspólnoty”- pisma samorządu terytorialnego - trzecie miejsce w rankingu miast na prawach  powiatu w  najniższych wydatkach na administrację, czy miejsce w czołówce podobnego rankingu miast na prawach powiatu o najwyższych dochodach. Spora w tym zasługa samorządu poprzedniej kadencji, Najważniejsze, że coraz więcej suwalczan angażuje się w sprawy publiczne, żyją tym co się dzieje w ich mieście, identyfikują się z Suwałkami. To wciąż nie jest postawa dominująca, ale takich osób jest coraz więcej. To przybliża nas do tworzenia społeczeństwa obywatelskiego.

Nasze cele na przyszłość wynikają z realizowanych już zadań. Mimo ograniczenia bezrobocia w naszym mieście, to jego zmniejszanie jest wciąż jednym z priorytetów  suwalskiego samorządu. A najlepszym sposobem na bezrobocie jest edukacja. Stąd zabiegi suwalskiego samorządu o utworzenie w naszym mieście Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej. W Suwałkach powstaje Park Naukowo-Technologiczny Polska-Wschód. To najlepsze miejsce do kooperacji instytucji naukowo-badawczych z przemysłem, a tylko taka współpraca może uczynić nasze miasto i cały region bardziej konkurencyjnym na rynku inwestycyjnym, pozwoli też na wykorzystanie innowacji w gospodarce.

Kolejne nasze zamierzenia to doprowadzenie gazociągu oraz sprowadzanie gazu z Litwy, jak najszybsza budowa obwodnicy miasta i całej drogi szybkiego ruchu Via Baltica, rewitalizacja miasta. Nie wszystkie te zadania są możliwe do wykonania bez wyraźnego wsparcia finansowego z budżetu państwa i funduszy unijnych. Na pewno suwalski samorząd będzie zabiegał, jak dotąd o dofinansowanie z tych źródeł inwestycji w mieście oraz szkoleń i kształcenia mieszkańców Suwałk. A wszystko po to, aby suwalczanom żyło się godziwie oraz coraz wygodniej i bezpieczniej.

  
Białowieża

Wójt gminy - Anna Bajko:
- Wśród największych sukcesów naszego samorządu trzeba wymienić m.in.: budowę gminnej oczyszczalni ścieków oraz  24 kilometry sieci kanalizacyjnej, budowę sieci wodociągowej o długości 29 kilometrów, wybudowanie hali sportowej przy szkole podstawowej, a także remizy Ochotniczej Straży Pożarnej, stworzenie warunków i przychylnego klimatu dla inwestycji turystycznych oraz uruchomienie międzynarodowego przejścia granicznego z Republiką Białoruską.

Głównymi naszymi celami są oczywiście poprawa warunków życia naszych mieszkańców oraz ochrona Puszczy Białowieskiej. Jedynym sposobem na to, z uwagi na specyfikę naszej gminy, jest rozwój turystyki. Należy stwarzać nowe miejsca pracy przy obsłudze ruchu turystycznego, poszerzać zakres oferowanych usług oraz zachęcać mieszkańców do prowadzenia np. działalności agroturystycznej – wszystko to już się dzieje. Również istotna jest identyfikacja zagrożeń dla naszego rozwoju oraz ich niwelowanie. Jako przykład można tu podać przepisy prawne uderzające bezpośrednio w dochody podatkowe gminnego budżetu z tytułu znajdujących się na naszym terenie obszarów chronionych.

Jeżeli chodzi o konkretne zamierzenia, które planujemy zrealizować w najbliższym czasie to będą to remonty naszych placówek oświatowych, poprawa infrastruktury drogowej oraz budowa kolejnych odcinków kanalizacji sanitarnej. Jesteśmy partnerem w Unii Europejskiej.


Krynki

Krzysztof Gudalewski - sekretarz gminy, zastępca wójta

- Uważamy, że największym sukcesem naszego samorządu było przeprowadzenie inwestycji mających na celu poprawę stanu ochrony środowiska w naszej gminie. A były to m.in.:
- budowa oczyszczalni ścieków, kanalizacji sanitarnej, która obejmuje 80 procent powierzchni gminy,
- modernizacja trzech stacji uzdatniania wody, dzięki której jakość wody pitnej znacznie przekracza ostre normy unijne,
- wymieniliśmy kompleksowo w całej gminie oświetlenie uliczne (ok. 800 lamp) na energooszczędne,
- wymieniliśmy przestarzałe piece węglowe, na ekologiczne opalane biomasą,
- prowadzimy selektywna zbiórkę odpadów u „źródła”, czyli w gospodarstwach domowych.

Duży nacisk kładziemy na edukację ekologiczną, organizujemy cykliczne konkursy ekologiczne dla dzieci i młodzieży, w których są wspaniałe nagrody (wycieczki, imprezy rekreacyjne, wartościowe nagrody rzeczowe). We współpracy z Nadleśnictwem Krynki zrealizowaliśmy program budowy i urządzenia 13 parkingów śródleśnych, budowę zbiornika retencyjnego o lustrze wody 18 ha, który pełni rolę rekreacyjną, służy ochronie przeciwpożarowej i jako miejsce wodopoju zwierząt, a także siedlisko różnego gatunku ptaków. W ramach wspólnych działań przygotowano pieszą i rowerową ścieżkę edukacji ekologiczno-kulturowej.

Poza tym oddaliśmy do użytku halę sportową przy Szkole Podstawowej, zakupiliśmy specjalistyczny samochód śmieciarkę.
Działanie te zostały zauważone i docenione: gmina Krynki została laureatem VII edycji Konkursu Ministra Środowiska „Lider Polskiej Ekologii” za kompleksowe działania proekologiczne na rzecz zrównoważonego rozwoju gminy Krynki, a dokładnie w latach 1995-2003. Otrzymaliśmy wraz z tym tytułem nagrodę pieniężną w wysokości 200 tys. złotych. Zostaliśmy także laureatami I konkursu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska „Nasza Gmina w Europie” w dziedzinie gospodarki odpadami i nagrodę 100 tys. zł. Zostaliśmy także laureatem konkursu „Gmina przyjazna środowisku”. 30 września 2004 r. otrzymaliśmy certyfikat „Gmina Fair Play” od Krajowej Izby Gospodarczej.

- W przyszłości chcielibyśmy kontynuować działania zmierzające do ochrony krajobrazu, który jest atutem naszej gminy, tak aby jeszcze bardziej uatrakcyjnić ją pod kątem turystyki, rekreacji i wypoczynku. Zamierzamy wykorzystać nasze specyficzne położenie: nasza gmina to mały tygiel narodowościowo-kulturowo-wyznaniowy. Tu od wieków żyli i żyją ze sobą w zgodzie Polacy, Białorusini, Tatarzy i Żydzi.


Tykocin

Krzysztof Chlebowicz - burmistrz Tykocina

- Sukcesem samorządów terytorialnych, w tym gminy Tykocin, jest ich ustanowienie w roku 1990. Przekazanie wielu kompetencji i zadań gminom dokonało przeobrażeń i znacznie wpłynęło na ich rozwój. Kolejne zmiany ustrojowe państwa, tj. uchwalenie w 1997 roku nowej konstytucji, wejście Polski do NATO, a następnie zjednoczenie z Unią Europejską przyspieszyły procesy rozwojowe.

Samorząd miasta i gminy Tykocin wykorzystując niesione możliwości, w tym szansę pozyskania środków strukturalnych stara się zrealizować najpilniejsze zadania wynikające z zaspokojenia potrzeb społeczności lokalnej.
W tym celu prowadzone są przedsięwzięcia z zakresu infrastruktury technicznej, społecznej, rozwoju gospodarczego i ochrony środowiska. Za sukcesy obecnej kadencji można uznać pozyskanie funduszy przedakcesyjnych w latach 2003 i 2004 w wysokości 1 539 569 zł. Ogółem wartość przeprowadzonych inwestycji w gminie Tykocin w roku 2003 wyniosła 1 287 354 zł, natomiast w roku 2004 wzrosła dwukrotnie do kwoty 2 492 489 zł.

- Cele stawiane przez gminę Tykocin zgodnie z uchwaloną strategią i planem rozwoju obejmują wspieranie rozwoju społeczno-gospodarczego, poprawę poziomu życia mieszkańców, ochronę dziedzictwa historyczno-kulturowego i walorów przyrodniczych oraz rozwój infrastruktury technicznej. Będą one realizowane poprzez pozyskiwanie środków strukturalnych z Unii Europejskiej, w oparciu o posiadane zasoby gminy, przy jednoczesnym wnikliwym obserwowaniu i wsłuchiwaniu się w potrzeby mieszkańców.
Do najbardziej pilnych zadań inwestycyjnych do zrealizowania w przyszłości można zaliczyć: przebudowę budynków Zespołów Szkół w Tykocinie i Radulach, rewitalizację Placu Czarnieckiego w Tykocinie, budowę kąpieliska na starorzeczu Narwi i zagospodarowanie brzegu rzeki poprzez budowę ścieżki spacerowo – rowerowej, budowę i modernizację infrastruktury technicznej w zakresie kanalizacji, wodociągów, oczyszczalni, dróg i chodników, rozbudowę i modernizację infrastruktury turystycznej, prowadzenie aktywnej polityki, zachęcającej inwestorów do prowadzenia działalności gospodarczej na terenie gminy Tykocin, wspomaganie rolników poprzez szkolenia i usługi doradcze, promocję walorów gminy, wspieranie rozwoju kultury i sportu, przeciwdziałanie patologiom społecznym.

Nowe Piekuty

Marek Kaczyński - wójt gminy

- Największe sukcesy samorządu gminy Nowe Piekuty to: kompleksowa telefonizacja, wyasfaltowanie większości dróg, racjonalizacja sieci szkół.

- W najbliższej przyszłości będziemy się starać sukcesywnie podnosić poziom oświaty, rozwiązywać problemy ściekowe, budować oczyszczalnie przyzagrodowe.

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook