Dodana: 19 styczeń 2012 09:00

Zmodyfikowana: 19 styczeń 2012 09:00

Szukamy Podlaskich Latarników!

Mieszkasz na Podlasiu? Chcesz być aktywny w swojej miejscowości? Chcesz zmieniać świat, w którym żyjesz? Jesteś przekonany, że internet to realna szansa na lepsze życie dla Ciebie i Twoich sąsiadów? Nie boisz się cyfrowego świata i chcesz do jego zalet przekonywać swoich przyjaciół, znajomych, sąsiadów? Zostań jednym z 2600 Cyfrowych Latarników w Polsce!

Tylko w województwie podlaskim Latarników będzie około 140. Jako jeden z nich zyskasz profesjonalne przygotowanie do pracy w sieci internetowej, sprzęt, możliwość uczenia się od najlepszych w Polsce trenerów i ekspertów. Dołączysz do wielkiej sieci ludzi, którzy wierzą w cyfrową Polskę. Będziesz miał też szansę na napisanie własnego projektu dla Twego środowiska i uzyskanie grantu na jego realizację! Spróbuj - wypełnij ankietę: http://latarnik.mwi.pl/

Trwa nabór na Cyfrowych Latarników, w ramach dużego, ogólnopolskiego projektu Polska Cyfrowa Równych Szans, realizowanego przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji oraz Stowarzyszenie „Miasta w internecie”. Poseł Robert Tyszkiewicz został Podlaskim Ambasadorem tego projektu. Regionalnym partnerem instytucjonalnym jest Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego. Publicznie ogłoszono to 18 stycznia na konferencji w Białymstoku, zorganizowanej w ramach „Projektu systemowego – działania na rzecz rozwoju szerokopasmowego dostępu do internetu”.

W całej Polsce ma zostać skompletowana grupa 2600 Latarników Polski Cyfrowej – aktywnych lokalnych liderów, którzy zostaną kompleksowo przeszkoleni z możliwości, jakie daje internet, a ich rolą będzie uczenie, wspieranie i przekonywanie mieszkańców każdej gminy w Polsce do korzystania z sieci. Latarnicy mają oświetlać drogę w cyfrowym świecie, ułatwiać korzystanie ze świata cyfrowego. Tacy ludzie są nam dziś niezbędnie potrzebni, bo - jak wynika z badań - dziś tylko 60 proc. Polaków korzysta z sieci, a w pokoleniu 50+ - tylko 23 proc.! Jak się okazuje, barierą nie jest brak dostępu do internetu czy brak sprzętu, ale właśnie brak umiejętności poruszania się w sieci. Silna jest też bariera psychologiczna. Wielu z nas nie wierzy, że dzięki internetowi naprawdę można żyć łatwiej. A przecież korzystanie z sieci przekłada się na wymierne efekty – łatwiej znaleźć pracę, łatwiej sprzedać swoje produkty, łatwiej też zaspokoić swoje potrzeby.

- Poszukujemy ludzi, którzy będą umieć i chcieć pomóc innym w pokonaniu ich nieufności, obaw i barier  psychicznych w zapoznaniu się z praktycznymi korzyściami z poruszania się po cyfrowym świecie – mówi Krzysztof Głomb,  prezes Stowarzyszenia „Miasta w internecie”.

- Zaangażowałem się w ten projekt, ponieważ  jestem przekonany, że daje on realną szansę na podniesienie jakości życia Podlasian. Dzięki internetowi dziś żyje się łatwiej. Jest to narzędzie niezbędne do przyjaznego ludziom rozwoju, niezbędne zwłaszcza w takim województwie jak nasze – dużo obszarów wiejskich, małe miejscowości, spore odległości między dużymi ośrodkami miejskimi – podkreśla Robert Tyszkiewicz. - Zamierzam intensywnie zaangażować się w poszukiwania Podlaskich Latarników – tak, by w każdej podlaskiej gminie był przynajmniej jeden cyfrowy latarnik. Będę osobiście promował ten projekt. Zamierzam też spotykać się z Podlaskimi Latarnikami, bo jestem przekonany, że właśnie ta grupa, profesjonalnie przeszkolona, aktywna, mająca bieżący kontakt z ekspertami, będzie nadawać ton w animowaniu aktywności podlaskich gmin, zwłaszcza tych na obszarach wiejskich. Jestem gotowy, by wspierać ich w realizacji ważnych lokalnie projektów.

Latarnicy to aktywni liderzy lokalni, liderzy, którzy w tym zakresie chcą pracować jako wolontariusze działający na rzecz własnego środowiska – ale wolontariusze, którzy otrzymują silne wsparcie centralne: szkolenia, sprzęt, warsztaty, wyjazdy integracyjne, kontakt z liderami lokalnymi w całym kraju. Nabór już trwa. Na początek trzeba być przekonanym do projektu i wypełnić ankietę: http://latarnik.mwi.pl/

 

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook