Dodana: 28 marzec 2020 11:29

Zmodyfikowana: 28 marzec 2020 11:31

Wydział Mechaniczny Politechniki Białostockiej rozpoczął produkcję przyłbic medycznych

To odpowiedź na apel podlaskich szpitali. Oprócz maseczek i rękawic, to w tej chwili podstawowy sprzęt ochronny dla lekarzy, pielęgniarek oraz ratowników medycznych, którzy znajdują się na pierwszej linii frontu w walce z koronawirusem.

Ilustracja do artykułu POLITECHNIKA_BIAŁOSTOCKA_PRODUKCJA_PRZYŁBIC_MARZEC_2020 (1).jpg

- Pracownicy Szpitala MSWiA w Białymstoku oraz Szpitala Wojewódzkiego w Łomży zwrócili się w tym tygodniu z prośbą o pomoc - wykonanie przyłbic ochronnych z wykorzystaniem druku 3D - opowiada dr hab. inż. Szczepan Piszczatowski, prof. PB  - dyrektor Instytutu Inżynierii Biomedycznej na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej -Sprawdziliśmy swoje możliwości. Okazało się, że wykonanie takiej przyłbicy na naszych drukarkach 3D to aż 3 godziny. Szukaliśmy sposobu zwiększenia efektywności naszych działań, by skrócić czas produkcji. Postanowiliśmy zastąpić druk 3D ramki mocującej osłonę (czas wydrukowania 1 sztuki to co najmniej 1 godzina) montażem z użyciem prefabrykowanych elementów z tworzyw sztucznych (czas wykonania to ok. 10 min.!).  25 marca przekazaliśmy dziesięć egzemplarzy przyłbic Szpitalowi MSWiA w Białymstoku, już następnego dnia uzyskaliśmy  akceptację projektu: nasze przyłbice sprawdzają się.

 

Szczepan Piszczatowski liczy, że przy zaangażowaniu pracowników i maszyn na Wydziale Mechanicznym może wyprodukować nawet 100 przyłbic w ciągu dnia. Warunek to zabezpieczenie materiałów i pieniędzy na ich zakup. 
-Mamy zabezpieczone materiały na wykonanie 450 sztuk - dodaje.

 

piątek 30 przyłbic odebrał Szpital Wojewódzki w Łomży. 10 przekazanych zostało do Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku. Zgłaszają się kolejne placówki: Szpital Wojewódzki w Białymstoku, szpital w Bielsku Podlaskim.


źródło: rzecznik Politechniki Białostockiej
oprac. Aneta Kursa

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook