Weronika Bachorek zwyciężczynią Wojewódzkiej Olimpiady Wiedzy o HIV/AIDS
"Profilaktyka zawsze jest tańsza niż leczenie" te słowa Podlaskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego przyświecały uczestnikom Wojewódzkiej Olimpiady Wiedzy o HIV/AIDS, która odbyła się w poniedziałek (02.12) w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podlaskiego z okazji Światowego Dnia AIDS. Nagrody laureatom wręczył Marek Malinowski, członek zarządu województwa.
Celem Olimpiady jest poszerzenie wiedzy na temat zapobiegania zakażeniom HIV, chorobom przenoszonym drogą płciową oraz kształtowanie pozytywnych postaw wobec ludzi żyjących z HIV i chorych na AIDS.
Rywalizacja składała się z trzech etapów: szkolnego, powiatowego i wojewódzkiego. Etap wojewódzki, który odbył się w urzędzie marszałkowskim był jednocześnie finałem całej olimpiady. Zwyciężyła Weronika Bachorek z Ciechanowca. Laureatka głównej nagrody zdobyła maksymalną liczbę punktów, wyprzedzając Kamila Karwowskiego z Łomży i Julią Marinicz z Augustowa, którzy uplasowali się na kolejnych stopniach podium.
Nagrody i wyróżnienia wręczył finalistom marszałek Marek Malinowski. - W ostatnim roku brakowało nam lekarzy, więc życzę wam, abyście w przyszłości realizowali się w tym kierunku. Nieważne jest jednak co robisz, ważne jest to aby być w tym fachowcem.
Po ogłoszeniu wyników wyróżnieni zostali również nauczyciele, którzy przygotowali uczniów do rywalizacji w wojewódzkim etapie olimpiady.
***
1 275 to liczba zakażeń wykrytych w 2018 r. w Polsce. Według Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny, liczba nowo wykrywanych zakażeń co roku przekracza w naszym kraju 1 tysiąc. Od wdrożenia badań, czyli od połowy lat 80-tych do 30 kwietnia 2019 r. wykryto 24 303 zakażenia HIV, a AIDS zdiagnozowano u 3 692 osób i odnotowano 1 418 zgonów. Mimo to, według szacunków, w Polsce test na HIV wykonujetylko co 10 dorosły. To znacznie mniej niż w innych krajach europejskich. Badanie jest bardzo proste i niekłopotliwe. W 30 Punktach Konsultacyjno-Diagnostycznych (PKD) współfinansowanych przez Krajowe Centrum ds. AIDS, Agendę Ministra Zdrowia, na osoby chcące zrobić test czekają wykwalifikowani doradcy. Oprócz badania, przeprowadzają także rozmowę edukacyjną.
W Białymstoku bezpłatne i anonimowe testy na obecność HIV oraz poradnictwo przed- i potestowe można wykonać w:
Punkcie Konsultacyjno-Diagnostycznym w Białymstoku, ul. Bema 2, lok. 010 poniedziałki i środy, godz. 15:00–17:30 tel.: (85) 746 04 54
źródło: Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Białymstoku
oprac. bm