Dodana: 10 październik 2018 15:16

Zmodyfikowana: 11 październik 2018 08:52

Uroczysta inauguracja roku akademickiego 2018/19 Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku i symboliczne otwarcie USK po 10 letniej modernizacji

W gmachu Opery i Filharmonii odbyła się dziś, 10 października uroczysta inauguracja Nowego Roku Akademickiego 2018/19 Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Inaugurację poprzedziło oficjalne otwarcie Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego po 10 letniej modernizacji i rozbudowie. Na inaugurację przybył premier Mateusz Morawiecki, minister zdrowia Łukasz Szumowski, parlamentarzyści i samorządowcy, przedstawiciele władz miasta i województwa, rektorzy wyższych uczelni, duchowieństwa, służb mundurowych, dyrektorzy szpitali oraz społeczność akademicka uczelni. Zarząd Województwa Podlaskiego reprezentował członek zarządu Bogdan Dyjuk, a władze miejskie zastępca prezydenta Białegostoku Zbigniew Nikitorowicz.

Ilustracja do artykułu inauguracja roku UMB (1).JPG

Zgromadzonych w Operze i Filharmonii gości powitał rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, prof. dr hab. Adama Krętowski.

- Pełni nadziei i determinacji rozpoczynamy ten rok akademicki. Po raz pierwszy po roku 1989 polskie uczelnie przechodzą tak gruntowną przemianę – powiedział rektor Adam Krętowski nawiązując do obowiązującej od tygodnia ustawy – Konstytucji dla Nauki.

I mimo że Uniwersytet w Białymstoku jest jedną z najlepszych uczelni w Polsce i może się pochwalić osiągnięciami o jakich inni mogą tylko pomarzyć i zdobyczami, które są poza zasięgiem innych uczelni, to jednak wiele obaw pozostaje.

Rektor w krótkim przemówieniu przypomniał osiągnięcia uczelni, rozbudowę Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego, powstanie Centrum Badań Klinicznych, uczestnictwo w różnych projektach badawczych, pozyskanie grantu z programu ramowego Unii Europejskiej Horyzont 2020 (jako jedyna uczelnia w Polsce) w zakresie badań naukowych i innowacji) oraz w nawiązaniu do początku roku akademickiego – stworzenie nowego, 15-tego kierunku na uczelni (biostatystyki), powiększenie naboru studentów pierwszego roku na kierunkach pielęgniarskim, położniczym i lekarskim.

Po przemówieniach gości i uhonorowaniu odznaczeniami państwowymi za długoletnią służbę  – Złotymi i Srebrnymi Krzyżami Zasługi Medalami Komisji Edukacji Narodowej nastąpiła immatrykulacja studentów i doktorantów, a rektor uczelni symbolicznie pasował nowoprzyjętych żaków.

Wykład inauguracyjny zatytułowany "Sztuczna inteligencja w medycynie" wygłosił prorektor ds. Nauki UMB, prof. dr hab. Marcin Moniuszko.

***

Uroczysta inauguracja roku akademickiego stała się też okazją do  symbolicznego zakończenia inwestycji rozbudowy Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego poprzez przecięcie wstęgi.

Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku ma 56 lat (otwarty został w grudniu 1962 roku), ale teraz jego historia zaczyna się pisać od nowa. Po modernizacji to zupełnie nowa jednostka, na miarę XXI wieku.  Choć nie przybyło łóżek (820), to zmieniło się w nim dosłownie wszystko. Szpital, który przez lata nazywany był Gigantem urósł w ostatnich latach dwukrotnie. Obecnie ma powierzchnię 60,1 tys. mkw – dużo więcej niż największe białostockie galerie handlowe (Galeria Biała ma 45 tys.  mkw , a Alfa 36 tys. mkw), a kubaturę (170 msześć.) - prawie dwa razy większą niż największy sąd w regionie (budynek Sądu Rejonowego w Białymstoku ma 98 tys. msześć.).  

Wnętrza są eleganckie, nowoczesne i przestronne, duże wrażenie robi również przeszklony pasaż łączący trzy budynki. Nowy szpital w najwyższym miejscu ma dziewięć kondygnacji: poziom -1,  parter i pięć pięter użytkowych, kondygnację techniczną oraz na dachu lądowisko z podgrzewaną płytą. W całym kompleksie znajduje się 27 klinik, Szpitalny Oddział Ratunkowy, sześć zakładów, ponad 30 poradni. W przebudowanym i zmodernizowanym szpitalu mieści się w sumie około 5 tys. pomieszczeń, 26 sal operacyjnych, 21wind, 21 klatek schodowych i kilkadziesiąt kilometrów korytarzy.

Na pacjentów czekają komfortowe warunki: sale chorych 1,2 (maksymalnie 4 osobowe), wszystkie z własnymi sanitariatami, telewizorami i bezprzewodowym internetem. Okna w salach chorych zaopatrzone są w zewnętrzne żaluzje sterowane automatycznie. W nowopowstałej części szpitala zastosowano wiele nowinek technologicznych: m.in. nowoczesny system wentylacyjno-klimatyzacyjny. Powietrze jest oczyszczane i podgrzewane, a latem całość klimatyzowana. Chłód uzyskiwany jest z gorącej pary wodnej w specjalnych agregatach absorpcyjnych. Ta bardzo nowoczesna technologia jest dużo tańsza w eksploatacji niż używanie do tego energii elektrycznej. Specjalne maszyny (dwie, każda waży 15 ton) sprowadzono z Chin. W szpitalu działa również nowoczesny system przeciwpożarowy. W przypadku włączenia się czujki opada kurtyna przeciwpożarowa dzieląca szpital na strefy. Automatycznie otwierają się okna w holu, windy zjeżdżają na parter i rozpoczyna się napowietrzanie klatek schodowych i włączony zostaje również dźwiękowy system ostrzegawczy. Cały system połączony jest z jednostką straży pożarnej. Jednostki szpitala spięte są systemem poczty pneumatycznej, która pozwala na szybkie i sprawne przesyłanie zleceń lekarskich oraz na otrzymywania wyników. W przyszłości poczta ma być również elementem systemu Unite dose – systemu do dystrybucji zestawów leków  indywidualnie przygotowanych dla danego pacjenta. Po modernizacji i remoncie w ofercie szpitala pojawiły się nowe świadczenia: zabiegi w komorze hiperbarycznej oraz krioterapia. Nowością jest sala operacyjna tzw. hybrydowa do wykonywania operacji z zakresu kardiochirurgii i chirurgii naczyniowej.

Wszystkie sale operacyjne są połączone z salami wykładowymi i możliwa jest transmisja operacji online. Pół roku temu uruchomiona została stacja dializ, a w przyszłości po przygotowaniu i wyszkoleniu zespołu ma ruszyć pododdział transplantacji szpiku. Z kolei pralnia i sterylizatornia, choć niewidoczne dla pacjentów czy odwiedzających (są ukryte na poziomie -1) są niezwykle nowoczesne, w pełni zautomatyzowane i spełniające współczesne wymogi.

Przebudowa i modernizacja szpitala rozpoczęła się w 2011 roku (prace projektowe rozpoczęły się trzy lata wcześniej). Budowa nowej części zakończyła się w 2013 roku, a prace modernizacyjne w starej części w 2018. Co warte podkreślenia, w czasie remontu szpital normalnie funkcjonował (w ostatnich latach rocznie leczonych było ponad 41 tys. pacjentów i udzielano ponad 140 tys. porad).

(oprac. at)

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook