Dodana: 17 czerwiec 2016 11:15

Zmodyfikowana: 17 czerwiec 2016 11:17

Uniwersytecki Dziecięcy Szpital Kliniczny w Białymstoku ma nowoczesną salkę zabaw dla małych pacjentów!

Leki, specjalistyczna opieka, wsparcie rodziny, uśmiech – to najbardziej oczywiste i podstawowe elementy, które sprawiają, że mali pacjenci wracają do zdrowia. Jakie inne obszary mogą wspomóc skuteczność procesów terapeutycznych? W odpowiedzi na to pytanie przedstawiciele firmy Teva we współpracy z niezależnymi ekspertami prowadzą akcję pod nazwą TEVA Dzieciom – Baw się i zdrowiej. Jej celem jest modernizacja szpitalnych sal zabaw tak, aby ich wystrój i wyposażenie wspierały najmłodszych pacjentów w szybszym powrocie do zdrowia. 16 czerwca br. została otwarta nowa sala zabaw w Klinice Pediatrii i Nefrologii Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku.

Ilustracja do artykułu TEVA_Dzieciom_Bialystok_01.jpg

- Bardzo się cieszymy, że od teraz nasi pacjenci podczas pobytu w szpitalu będą mogli korzystać z tak ciekawej i przyjaznej dzieciom świetlicy. Naturalne materiały, wzory i kolory pomagają maluchom chociaż na chwilę zapomnieć o  trudach leczenia i odwracają uwagę od często nieprzyjemnych zabiegów. W takich warunkach na pewno dużo przyjemniej wraca się do zdrowia – tłumaczy dr Janusz Pomaski, dyrektor UDSK w Białymstoku. - Inicjatywy takie jak „TEVA Dzieciom – Baw się i zdrowiej” są szczególnie ważne, ponieważ dają nam możliwość wsparcia procesu terapeutycznego i przede wszystkim pomagają dzieciom odetchnąć w stresującej sytuacji, jaką jest pobyt w szpitalu – dodał Dyrektor Pomaski.

Nie od dziś wiadomo, że pobyt w szpitalu to trudny okres, szczególnie dla dzieci. Dlatego też obserwując trendy w krajach zachodnich można zauważyć, że coraz więcej uwagi poświęca się uzdrawiającej roli otoczenia pacjentów (ang. healing environment). Ponadto badania przeprowadzone w Wielkiej Brytanii pokazały, że poprawa warunków szpitalnych pozwoliła m.in. na skrócenie czasu leczenia o 21% oraz skrócenie czasu podawania leków przeciwbólowych i ich ilości aż o 22%.[1] Pomimo tych doniesień polskim szpitalom nadal brakuje przestrzeni dla najmłodszych pacjentów, które byłyby celowo projektowane i wyposażane tak, aby pomóc w szybszym powrocie do zdrowia.

Mając to na uwadze pracownicy firmy TEVA zainicjowali przy wsparciu ekspertów akcję TEVA Dzieciom – Baw się i zdrowiej.

- To już czwarta salka zabaw, którą Wolontariusze Teva przygotowali z myślą o najmłodszych pacjentach. Wspólna praca nad przygotowaniem przyjaznego  dzieciom miejsca daje nam zawsze dużo satysfakcji, ale największą radością jest moment, gdy mali pacjenci zaczynają się bawić w nowym miejscu i w pełni korzystać z jego uroków. Bardzo się cieszymy, że od dziś dzieci korzystające z opieki medycznej Kliniki Pediatrii i Nefrologii w Białymstoku będą mogły oderwać się na chwile od trudów terapii w wyremontowanej przez nas salce – komentuje Anna Załuska, Kierownik Działu Komunikacji Teva Pharmaceuticals Polska.

Program TEVA Dzieciom – Baw się i zdrowiej to unikatowe działanie w ramach wolontariatu pracowniczego. Coraz częściej firmy prowadzą działania dobroczynne w duchu społecznej odpowiedzialność biznesu, ale pracownicy TEVA poszli o krok dalej. Współpracując z ekspertami postanowili nie tylko odnowić salki zabaw w wybranych szpitalach, lecz także zadbać o ich terapeutyczne właściwości.

Jak przyznaje psycholog społeczny dr Konrad Maj, wykładowca SWPS, ekspert projektu TEVA Dzieciom – Baw się i zdrowiej: Optymalnym rozwiązaniem, sprzyjającym szybszemu powrotowi do zdrowia jest stworzenie na oddziałach pediatrycznych środowiska o cechach natury. Zespół naukowców z Uniwersytetu w Michigan dowiódł, że ma ono właściwości regenerujące dla organizmu. Szerszy kontakt z naturą, nawet w postaci imitacji (np. wystroju wnętrza), sprzyja koncentracji dziecka
i przyczynia się znacząco do redukcji stresu. Przegląd badań potwierdza, że nie tylko bezpośredni kontakt z naturą, lecz nawet jej oglądanie wpływa pozytywnie na zdrowie i samopoczucie pacjentów.

Na bazie ekspertyz wykonanych przez psychologa, wszystkie remontowane salki będą zawierały odpowiednio dobrane wzory, kolory i faktury wspomagające proces terapeutyczny, poprawiające samopoczucie, dodające energii i pomagające się zrelaksować małym pacjentom np.:

  • Domek do chowania – zaprojektowany do zabawy, ale i wyciszenia. Niewielka przestrzeń sprawia, że dziecko czuje się w nim bezpiecznie. Wyposażony w miękkie poduszki stanie się idealnym miejscem do snucia marzeń.
  • Naturalne brzozy i drewniane meble – mają za zadanie wprowadzić namiastkę przyrody do sztucznego środowiska jakim jest szpital. Dzieci potrzebują kontaktu z naturą, bo ta pobudza ich kreatywność, pozwala się zrelaksować i zapomnieć o chorobie.
  • Lustra półkoliste – zwiększają pole widzenia, mogą służyć do zabaw i ćwiczeń logopedycznych.
  • Półki w kształcie plastra miodu – formą nawiązują do sześciokątnych komórek tworzonych przez pszczoły. Dzięki swej modularnej budowie pozwalają na dowolne konfiguracje
    i rozbudzanie dziecięcej fantazji.

 

O programie

TEVA Dzieciom – Baw się i zdrowiej to projekt renowacji salek zabaw w szpitalach i na oddziałach dziecięcych, realizowany przy wsparciu ekspertów – architekta i psychologa. Pomysł na projekt został zgłoszony w ramach programu inicjatyw pracowniczych InicjaTEVA przez pięcioosobowy zespół, który opracował wstępne założenia akcji. Głównym celem inicjatywy jest pomoc najmłodszym pacjentom w szybszym powrocie do zdrowia, poprzez stworzenie przyjaznego miejsca zabaw dla dzieci, wspierającego procesy terapeutyczne i minimalizującego stres związany z pobytem w szpitalu. Projekt jest elementem szerszego programu inicjatyw realizowanych przez firmę w ramach społecznego zaangażowania biznesu.

 

O szpitalu

Uniwersytecki Dziecięcy Szpital Kliniczny im. Ludwika Zamenhofa w Białymstoku jest największym na Podlasiu ośrodkiem diagnostyczno – leczniczym dla dzieci i młodzieży. W 15 klinikach i oddziałach hospitalizowanych jest rocznie prawie 20 tys. osób a w 35 poradniach specjalistycznych leczy się prawie 140 tys. pacjentów. W Szpitalu zatrudniona jest wysokospecjalistyczna kadra lekarska i pielęgniarska: 224 lekarzy, z czego 170 to lekarze specjaliści w tym 29 profesorów i doktorów habilitowanych oraz 381 pielęgniarek, z których 240 posiada specjalizacje.

O Teva

Teva Pharmaceutical Industries Ltd. (NYSE: TEVA) jest wiodącą globalną firmą farmaceutyczną, której celem jest zwiększanie dostępu do wysokiej jakości opieki medycznej poprzez rozwój, produkcję oraz sprzedaż leków generycznych oferowanych po przystępnych cenach, jak również innowacyjnych i specjalistycznych produktów farmaceutycznych i substancji czynnych leków. Teva z siedzibą w Izraelu oraz z bezpośrednimi przedstawicielstwami w blisko 60 krajach jest największym na świecie producentem leków generycznych
z portfelem produktów zawierającym ponad 1 000 cząsteczek. Działalność związana z produkcją leków innowacyjnych koncentruje się na takich obszarach terapeutycznych jak neurologia, choroby układu oddechowego, onkologia, leczenie bólu, i zdrowie kobiet, a także biofarmaceutyki. Teva zatrudnia obecnie blisko 45 000 pracowników na całym świecie, a jej wartość przychodów ze sprzedaży netto w 2013 roku wyniosła 20,3 mld USD.

 

 

[1] Lawson, B., (2002). Healing Architecture: How patient treatment and behaviour can be improved with new architecture, EMAP Architecture

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook