Dodana: 15 listopad 2017 12:39

Zmodyfikowana: 15 listopad 2017 12:39

UMB przebada białostoczan w ramach projektu Diagnozy Społecznej

W listopadzie i grudniu tego roku przebadanych będzie około 80 mieszkańców stolicy województwa. Stan zdrowia sprawdzany będzie w USK, ale także w domach pacjentów za pomocą nowoczesnych urządzeń monitorujących bezdech senny.

Ilustracja do artykułu medic-563423_960_720.jpg

Uczelnia wygrała konkurs ogłoszony przez magistrat. Podpisana umowa opiewa na kwotę blisko 300 tys. złotych. Zakres badań przewiduje m.in. :  kardiologię, rezonans magnetyczny, badanie bezdechu, układu krążenia.   Porozumienie z Białymstokiem na realizację „Diagnozy Społecznej w zakresie zagrożenia chorobami cywilizacyjnymi populacji Białegostoku” odbywa się na bazie danych zbieranych w trakcie projektu Białystok PLUS wraz z fazą pilotażową. To przykład współpracy nauki z samorządem i sposób na wykorzystanie danych naukowych dla dobra społeczności lokalnej.
Kierownikiem projektu z ramienia UMB jest prof. dr hab. Karol Kamiński, kierownik Zakładu Medycyny Populacyjnej i prewencji Chorób Cywilizacyjnych.

Zadanie będzie realizowane poprzez wykonanie pakietu badań w dwóch grupach badawczych, a następnie przygotowanie raportu podsumowującego ww. badania. Dokument będzie miał charakter diagnozy społecznej w zakresie zdrowia publicznego, uwzględniającej charakterystykę populacji Białegostoku. Pacjenci wytypowani do badania będą pochodzić z losowania wśród mieszkańców miasta. Otrzymają listowne zaproszenia. Celem projektu jest odpowiedź na pytanie jaki wpływ na nasze zdrowie (głównie choroby cywilizacyjne : cukrzyca i nowotwory) ma dieta i styl życia. W raporcie końcowym znajdą się czynniki ryzyka chorób cywilizacyjnych, które są typowe dla mieszkańców Białegostoku. Będą też wskazane problemy dotyczące tego, jak leczyć pacjentów z chorobą wieńcową w ramach tzw. prewencji wtórnej. Lekarze z UMB przedstawią rekomendacje jak pomagać mieszkańcom i kształtować tzw. zdrowie publiczne w mieście.

 

źródło: Uniwersytet Medyczny w Białymstoku

fot.pixabay

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook