„Trudne rozmowy” – warsztaty dla lekarzy
Liczba dawców narządów zależy od wielu czynników. To m.in. kompetencje miękkie lekarzy dotyczące komunikacji z rodzinami pacjentów w przypadku niepowodzenia leczenia. O tym w jaki sposób z nimi rozmawiać uczyli się we wtorek (29.10.) w urzędzie marszałkowskim podlascy lekarze.
W Polsce od kilku lat odnotowywany jest spadek donacji, mimo, że zdecydowana większość Polaków deklaruje pozytywne nastawienie do przeszczepu narządów.
Jak podkreślił uczestniczący we wtorkowym szkoleniu dr hab. n. med. Maciej Kosieradzki, prezes Polskiej Unii Medycyny Transplantacyjnej, specjalista chirurgii ogólnej i transplantologii klinicznej, sytuacja jest złożona i wynika z kilku czynników. Jednym ze sposobów poprawy sytuacji jest nabywanie przez lekarzy tzw. umiejętności miękkich, niezwykle przydatnych w stresowych sytuacjach rozmowy z rodziną dawcy.
– Chodzi o to, by rozmowy z rodziną były przeprowadzane możliwie umiejętnie ze strony lekarza. Tak, żeby on się tym nie stresował oraz tym bardziej, żeby w niezwykle trudnej sytuacji jaką jest śmierć najbliższej osoby, nie pogłębiać stresu rodziny – wyjaśnił.
Szkolenie w urzędzie marszałkowskim pn. „Trudne rozmowy – warsztaty komunikowania się z rodziną pacjenta w sytuacji niepowodzenia leczenia” rozpoczął prof. dr hab. med. Marek Gacko, wojewódzki konsultant w dziedzinie transplantologii klinicznej, który życzył wszystkim owocnych obrad.
Część teoretyczną przedstawiła zgromadzonym lekarzom dr Anna Jakubowska-Winecka, specjalista psychologii klinicznej, kierownik Zakładu Psychologii Zdrowia w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie.
Niestandardowym elementem szkolenia były warsztaty z udziałem pary aktorów wcielających się w role rodzin potencjalnych dawców.
Przypomnijmy. Zgodnie z polskim prawem jeśli dana osoba za życia nie wyraziła sprzeciwu na pobranie narządów po śmieci, oznacza to domniemaną zgodę na ewentualny przeszczep. Sprzeciw można zgłosić w tzw. formule zarejestrowanego sprzeciwu ws. transplantacji poprzez zgłoszenie do Centralnego Rejestru Sprzeciwu, ustnie w obecności dwóch świadków lub pisemnie. Lekarze w rozmowach z rodzinami pacjentów w przypadku niepowodzenia leczenia starają się odtworzyć wolę zmarłego odnoście zgody na pobranie narządów po śmierci oraz, pomimo istnienia domniemanej zgody, uzyskać akceptację bliskich na pobranie narządów.
Wtorkowe szkolenie było współorganizowane przez Stowarzyszenie Polska Unia Medycyny Transplantacyjnej i Departament Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego. Wpisuje się ono w założenia deklaracji – porozumienia na rzecz transplantacji podpisanej w 2011 r. w Białymstoku przez lekarzy, samorządy oraz duchowieństwo.
ms