Dodana: 17 czerwiec 2015 14:38

Zmodyfikowana: 17 czerwiec 2015 15:33

Teleopieka, telemedycyna i projekty e-zdrowie

O możliwościach włączenia teleinformatycznych usług medycznych do systemu opieki zdrowotnej, o stanie realizacji projektów e-zdrowie m.in. w województwie podlaskim i o możliwościach finansowania programów Telemedycyny i Teleopieki na poziomie samorządowym - o tym m.in. dyskutowano podczas konferencji „E-Zdrowie – katalizator zmian systemów opieki medycznej i socjalnej”.

Ilustracja do artykułu ezdrowie-07.jpg

Spotkanie zorganizowane przez firmę MDT Medical, Zakład Zdrowia Publicznego UwB  i Białostocki Park Naukowo –Technologiczny odbyło się 17 czerwca w Białymstoku.
Wśród uczestników konferencji znaleźli się m.in. przedstawiciel Ministerstwa Zdrowia, pracownicy urzędów marszałkowskich odpowiedzialni za projekty e-zdrowie, naukowcy, przedstawiciele firm związanych z branżą medyczna i informatyczną i przedstawiciele firm ubezpieczeniowych.  

Dwa najważniejsze punkty spotkania to telemedycyna czyli diagnozowanie i leczenie pacjenta na odległość i teleopieka – systemy i aplikacje technologiczne pomagające osobom chorym i samotnym wymagającym opieki. 
Celem spotkania było omówienie aktualnego stadium rozwoju e-Zdrowia i określenie możliwości, opcji i kierunków na kolejne lata.

E-Zdrowie to zespół działań związanych z monitoringiem stanu zdrowia, diagnozą i leczeniem „na odległość” przy zastosowaniu najnowszych technologii informatycznych w opiece zdrowotnej.
- W Polsce systemem teleopieki jest objętych około 2 tyś. osób, natomiast w Hiszpanii, która jest porównywalna z naszym krajem  ze względu na wielkość populacji objętych teleopieką jest około 1 mln. ludzi. W Anglii pacjentów korzystających z systemu jest blisko 3,5 mln. ludzi – mówił prezes MDT Medical Jacek Gleba – Tam tego typu programy są finansowane przez samorządy. U nas dostęp jest tylko komercyjny.

O możliwościach rozwoju teleopieki i włączenia usługi w system ochrony zdrowia mówił  senator Mieczysław Augustyn pracujący z grupa ekspertów nad ustawą dot. opieki nad osobami niesamodzielnymi .
- Przewidujemy, że w ustawie znajdzie się m.in  teleopieka medyczna. Nam chodzi o to, żeby była częściowo refundowana z budżetu państwa. Chcemy aby osoby niesamodzielne, które mają możliwość korzystania z urządzeń informatycznych były włączane w ten system. Odciążyłoby to ich rodziny, a także im samym dałoby pewną autonomię – mówił senator Mieczysław Augustyn.

Dostęp do teleopieki miałby być przyznawany osobom, które będą  miały  możliwość techniczną i umiejętność korzystania z systemów. To ośrodki pomocy społecznej sprawdzałyby czy pacjent, który chce korzystać z usługi ma możliwość faktycznego korzystania z niej.

Podczas spotkania zaprezentowano także stan prac nad projektami e-zdrowie w województwie podlaskim i śląskim.
O realizacji  e-zdrowie w województwie podlaskim mówił szef projektu e-zdrowie  i z-ca dyrektora Departamentu Informatyki UMWP Mariusz Feszler.

Dyskutowano również m.in.  o aspektach finansowych i społecznych  wdrażanych projektów, o tym w jaki sposób wdrażany system poprawi efektywność działania systemu opieki zdrowotnej.
To co podkreślali autorzy i wykonawcy projektów, koszt realizacji systemu jest wysoki, ale przyniesie korzyści nie tylko finansowe, ale przede wszystkim ułatwi pracę lekarzom i szpitalom, a przede wszystkim podniesie jakość obsługi pacjenta.  

W województwie podlaskim uruchomienie platformy e-zdrowie dla pacjentów jest planowane jeszcze na wrzesień tego roku.

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook