Dodana: 29 listopad 2018 09:28

Zmodyfikowana: 29 listopad 2018 09:29

SmogStok Stop! Białystok walczy z zanieczyszczonym powietrzem

Jaka jest główna przyczyna powstawania smogu, jaki wpływ na zdrowie ma to zjawisko, co może zrobić każdy z nas, by przyczynić się do poprawy jakości powietrza? To tylko część tematów, które będą prezentowane mieszkańcom Białegostoku w ramach kampanii edukacyjnej „SmogStok Stop!”, realizowanej przez Stowarzyszenie na Rzecz Ekorozwoju „Agro-Group” na zlecenie Urzędu Miejskiego. Pierwsze spotkanie już w czwartek (29 listopada).

Ilustracja do artykułu pollution-2575166_1280.jpg

Jakość powietrza w Białymstoku – w porównaniu z innymi miastami w Polsce – nie jest zła. Jednak nie wszyscy wiedzą, że szkodliwe dla zdrowia zanieczyszczenia powodowane są nie przez samochody i autobusy. Ich głównym źródłem jest palenie w starych piecach odpadów i paliw niskiej jakości. Celem kampanii „SmogStok Stop!” jest podniesienie świadomości mieszkańców Białegostoku na temat problematyki dotyczącej jakości powietrza oraz jego ochrony. Stowarzyszenie „Agro-Group”, które realizuje tę kampanię, zorganizuje dziesięć otwartych spotkań, podczas których będą omawiane m.in. sposoby ochrony powietrza na poziomie gospodarstwa domowego i korzystania ze źródeł niskoemisyjnych, a także możliwości uzyskania dofinansowania na wymianę starych pieców węglowych. Najbliższe spotkania odbędą się w następujących terminach:

  • 29 listopada, godz. 19.00 – TechKlub, Piotrkowska 2a lok. 3,
  • 3 grudnia, godz. 18.00 – Centrum Aktywności Społecznej, ul. Św. Rocha 3,
  • 5 grudnia, godz. 11.00 – Centrum Aktywności Społecznej, ul. Św. Rocha 3,
  • 12 grudnia, godz. 16.30 – Szkoła Podstawowa nr 5, ul. Kamienna 15,
  • 12 grudnia, godz. 18.00 – Szkoła Podstawowa nr 20, ul. Leśna 30,

 Oczywiście wszystkie te spotkania są bezpłatne, zapraszamy serdecznie mieszkańców Białegostoku – mówi zastępca prezydenta Rafał Rudnicki. – Jakość powietrza jest tematem ważnym dla nas wszystkich, dlatego warto wzbogacać swoją wiedzę o tym, jak je chronić. 

Każdy, kto zechce uczestniczyć w takim spotkaniu, otrzyma materiały informacyjne: książkę "Wpływ zanieczyszczeń powietrza na zdrowie" oraz broszurę "Miniprzewodnik po wielkim smogu - Białystok" zapakowane w ekologiczną, rowerową torbę płócienną. Na potrzeby kampanii przygotowano 1 tys. egzemplarzy książki, 3 tys. broszur oraz 100 plakatów edukacyjnych. Kampania będzie realizowana do połowy grudnia. Miasto przeznaczyło na ten cel ponad 43 tys. zł.

za: UM Białystok

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook