Dodana: 8 sierpień 2018 10:22

Zmodyfikowana: 8 sierpień 2018 10:22

Prosty krok do zdrowia, czyli darmowy test na HCV na augustowskim Rynku

Na Rynku w Augustowie stanie namiot, gdzie przechodnie będą mogli bezpłatnie przebadać się pod kątem przeciwciał anty-HCV. W namiocie będą 3 kompleksowo wyposażone stanowiska obsługiwane przez wykwalifikowany personel medyczny. Badanie odbywać się będzie w sterylnych warunkach przy pomocy kasetowych testów diagnostycznych, które diagnozują krew pobraną z opuszka palca. Wynik dostępny jest po ok. 3 minutach.

Ilustracja do artykułu hcv.jpg

Przeszkolony personel udzieli również wszelkich informacji na temat wirusowego zapalenia wątroby typu C i wirusa HCV, takich jak możliwe drogi zakażenia, możliwości terapeutyczne, profilaktyka, diagnostyka oraz tym pacjentom, u których wynik będzie dodatni wskaże, w których placówkach możliwa jest dalsza diagnostyka i leczenie.

Wykonanie testu, jak i przekazanie wyniku odbywać się będzie w sposób anonimowy.


Dlaczego HCV?

Zakażenie HCV powoduje wirusowe zapalenie wątroby typu C (tzw. WZW typu C). Jest to przewlekła, zapalna choroba wątroby, która u części pacjentów po wielu latach może doprowadzić do całkowitego zniszczenia tego narządu: marskości, niewydolności wątroby, wreszcie do raka wątrobowokomórkowego. Szacuje się, że w Polsce jest 165-200 tys. Osób zakażonych HCV, jednak dotychczas tylko ok. 30 tys. z nich wie o swoim zakażeniu.

Wirus przenosi się przez krew. Do zakażenia może dojść, gdy do krwiobiegu zdrowej osoby dostanie się krew osoby zakażonej HCV. Na zakażenie HCV mogą być narażone osoby, które kiedykolwiek poddawały się zabiegom medycznym (np. operacjom), w czasie których otrzymywały krew lub produkty krwiopochodne (do 1992 roku nie badane w kierunku HCV) lub wykonywano u nich zabiegi medyczne lub niemedyczne z użyciem niesterylnego sprzętu, takie jak: zabiegi stomatologiczne czy kosmetyczne (manicure, tatuaż czy akupunktura), podczas których doszło do naruszenia ciągłości tkanek (uszkodzenia skóry). W grupie ryzyka znajdują się także osoby, które były hospitalizowane przynajmniej 3 razy w ciągu życia.

Należy pamiętać, iż podczas wieloletniego, często bezobjawowego przebiegu zapalenia wątroby, w organizmie chorego dokonują̨ się wyniszczające zmiany, a sam chory – nieświadomy swojej infekcji – może być źródłem nowych zakażeń.

Wychodząc naprzeciw potrzebie zwiększenia wykrywalności wirusa HCV w społeczeństwie, powstał Ogólnopolski Program Badań Przesiewowych „Test na HCV- Prosty krok do zdrowia”. Program realizowany pod patronatem Fundacji Gwiazda Nadziei, Koalicji Hepatologicznej, Polskiej Grupy Ekspertów HCV, Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych oraz Polskiego Towarzystwa Hepatologicznego.

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook