Dodana: 6 październik 2021 09:24

Zmodyfikowana: 6 październik 2021 09:24

O profilaktyce nowotworowej na Śniadaniu z Wizytówką

Październik miesiącem profilaktyki nowotworowej – to hasło najbliższego Śniadania z Wizytówką organizowanego przez 100-lecie Kobiet. Stowarzyszenie już po raz trzeci włącza się w promocję zdrowia. Podczas czwartkowego (7.10) spotkania zainaugurowany zostanie także Inkubator Kobiecego Aktywnego Rozwoju (IKAR).

Różnego rodzaju wypieki  wyłożone na talerze. W tle kwiaty.

W tym roku do programu Śniadania z Wizytówką organizowanego wspólne z Białostockim Centrum Onkologii włączyły się też inne gabinety dbające o profilaktykę i zdrowie pacjentek onkologicznych, które zaoferowały bezpłatne badania.

W spotkaniu wezmą udział specjaliści, m.in. Magdalena Joanna Borkowska – dyrektor Białostockiego Centrum Onkologii, dr n. med. Bogumiła Czartoryska-Arłukowicz - specjalista onkologii klinicznej, Agnieszka Kuczyńska, KRIOBANK Centrum Leczenia Niepłodności Ginekologia i Położnictwo oraz Katarzyna Zubrewicz – fizjoterapeutka onkologiczna. Po prelekcjach będzie czas na bezpośrednią rozmowę i zadawanie pytań.

Profilaktyka – szansą

Nowotwory złośliwe są główną przyczyną przedwczesnej umieralności kobiet. Współczesna medycyna daje sporo możliwości profilaktycznych, które pozwalają kobietom uniknąć choroby nowotworowej lub wykryć nowotwór we wczesnym stadium. Dotyczy to tzw. kobiecych nowotworów, jak rak piersi oraz rak szyjki macicy, rak trzonu macicy, czy jajnika. Obecnie coraz bardziej rozpowszechniona jest wiedza, jak uniknąć ryzyka zachorowania na poszczególne nowotwory. Dlatego 100-lecie Kobiet włącza się w popularyzację profilaktyki.

Inkubator Kobiecego Aktywnego Rozwoju

1 października 2021 rozpoczęła się realizacja projektu dla kobiet pod nazwą IKAR. To skrót od nazwy: Inkubator Kobiecego Aktywnego Rozwoju. A uroczysta inauguracja tego projektu odbędzie się właśnie podczas Śniadania z Wizytówką.

IKAR oparty jest na czterech filarach. Są to:

  • Badanie świadomości, postaw i potrzeb kobiet, które do tej pory same nie podejmują inicjatyw społecznych.
  • Studium Mentoringu Kobiecego: aktywizacja kobiet, warsztaty, coaching, mentoring, praktyka.
  • Podlaska Księga Kobiet – upowszechnianie podlaskiej HerStorii; realizacja notacji filmowych o kobietach zwykłych-niezwykłych i Spacery HerStoryczne, i 2 happeningi w przestrzeni publicznej – promujące wartość nadania praw kobietom w Polsce 28 listopada 2018 r.
  • Sieć networkingu kobiet – przestrzeń dla kobiet z różnych środowisk, sieciowanie kobiet na rzecz lokalnej społeczności, organizacja tematycznych Śniadań z Wizytówką i debat.

Realizacja IKAR-a jest możliwa dzięki grantowi z Funduszy Norweskich Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy.


źródło: Stowarzyszenie 100-lecie Kobiet
oprac.: Anna Augustynowicz
fot.: archiwum

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook