Pół miliona na zakup nowoczesnego sprzętu medycznego dla "Śniadecji" z budżetu Białegostoku
Dzięki tym pieniądzom zostanie zakupiony zestaw laparoskopowy z torem wizyjnym w bardzo dużej rozdzielczości i nóż ultradźwiękowy do przeprowadzania operacji wątroby. Do tej pory pacjenci z naszego regionu wymagający tego typu zabiegów byli operowani w Warszawie. Teraz zyskają możliwość leczenia w szpitalu wojewódzkim w Białymstoku.
Stosowna umowa na zakup aparatury medycznej pomiędzy urzędem miejskim i szpitalem wojewódzkim została podpisana 18 maja br.
W spotkaniu wzięli udział m.in. Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. Jędrzeja Śniadeckiego w Białymstoku Cezary Nowosielski, a także Członek Zarządu Województwa Podlaskiego Bogdan Dyjuk.
Wojewódzki Szpital Zespolony im. Jędrzeja Śniadeckiego to jednostka podległa marszałkowi, ale jak podkreślał prezydent Truskolaski władze miasta i województwa współpracują od wielu lat w zakresie wsparcia dla szpitali działających na terenie Białegostoku.
- Od 2010 r. przekazaliśmy szpitalom na zakup sprzętu medycznego ok. 6 mln zł.- informował Tadeusz Truskolaski - To podnosi jakość opieki zdrowotnej w całym regionie, a przecież białostoczanie stanowią ponad 25 procent mieszkańców województwa.
Marszałek Bogdan Dyjuk podkreślał, że podnoszenie standardów leczenia w szpitalach wojewódzkich jest jednym z priorytetów władz regionu.
- Staramy się pozyskiwać środki na poprawę naszej infrastruktury medycznej, a co za tym idzie rozszerzenie leczenia szpitalnego w naszych jednostkach - mówił Bogdan Dyjuk - Korzystamy z funduszy europejskich – ze środków transgranicznych, regionalnego programu operacyjnego, z budżetu województwa, ale również z finansowego wsparcia oferowanego przez samorząd Białegostoku
Dzięki miejskiemu wsparciu Szpital będzie mógł zakupić zestaw laparoskopowy z torem wizyjny 4K wraz z osprzętem i narzędziami laparoskopowymi oraz aspirator ultradźwiękowy do operacji wątroby z zestawem haków i retraktorów.
Sprzęt będzie wykorzystywany na Oddziale Chirurgii Ogólnej, Małoinwazyjnej i Onkologicznej. Rocznie wykonuje się tu ponad 2300 operacji – z czego 40 procent to operacje onkologiczne.
- Specjalizujemy się w operacjach nowotworów jelita grubego i rosnące zapotrzebowanie na leczenie chorych z nowotworem jelita grubego wymaga też nowych technik operacyjnych i coraz nowocześniejszego sprzętu medycznego - mówił ordynator Oddziału Chirurgii Wojciech Czubak.
Zestaw laparoskopowy z torem wizyjnym 4 k w to aparatura o bardzo dużej rozdzielczości, co ułatwia odróżnienie komórek patologicznych (nowotworowych) od prawidłowych.
W ramach dofinansowania zostanie dokupiony nóż ultradźwiękowy do przeprowadzania operacji wątroby.
- Rak jelita grubego jest nie tylko zlokalizowany w jelicie grubym, ale też jest choroba przerzutowa i przerzuty mogą wystąpić w wątrobie - informował Wojciech Czubak.
Zakup nowoczesnego sprzętu do wykonywania zabiegów laparoskopowych, małoinwazyjnych oraz wyposażenia do zabiegów jamy brzusznej przyczyni się do skrócenia czasu rekonwalescencji i poprawi jakość świadczonej opieki, ale przede wszystkim pozwoli na przeprowadzanie tego typu zabiegów na miejscu, bez konieczności wyjazdu do szpitali warszawskich.
Nowy sprzęt powinien znaleźć się na Oddziale Chirurgii w ciągu kilku miesięcy
- Dzisiaj podpisujemy umowę i niebawem ogłosimy przetarg na zakup aparatury– informował dyrektor szpitala wojewódzkiego Cezary Nowosielski – Z całą pewnością do końca roku sprzęt medyczny trafi na Oddział.
ak
ilustracja Dawid Gromadzki /UM Białystok