Więcej punktów szczepień w Podlaskiem
Od środy (5.05) Punkty Szczepień Powszechnych (PSP) uruchomiły: białostocka Śniadecja i łomżyńskie pogotowie ratunkowe w gminnej hali sportowej w Piątnicy koło Łomży.
- Na bieżąco monitorujemy sytuację w podmiotach leczniczych, wspieramy je też finansowo w zakupie sprzętu i aparatury medycznej do zwalczania pandemii. Również w przypadku szczepień jako zarząd województwa czynnie włączyliśmy się w przygotowanie punktów szczepień masowych w naszych jednostkach medycznych – mówił Artur Kosicki, Marszałek Województwa Podlaskiego.
W sumie zostanie uruchomionych 6 punktów szczepień w placówkach prowadzonych przez Województwo Podlaskie. Są to:
- Szpital Wojewódzki im. Ludwika Rydygiera w Suwałkach – od 04.05;
- Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Wojewódzki Szpital Zespolony im. Jędrzeja Śniadeckiego w Białymstoku – od 05.05;
- Samodzielny Publiczny Psychiatryczny Zakład Opieki Zdrowotnej im. dr. Stanisława Deresza w Choroszczy – od 04.05;
- Szpital Wojewódzki im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży – od 17.05;
- Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Łomży – od 05.05;
- Wojewódzki Ośrodek Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Łomży - od 10.05.
200 osób dziennie, 700 dawek szczepionek tygodniowo
W środę Szpital Wojewódzki im. J. Śniadeckiego w Białymstoku rozpoczął powszechne szczepienia. Aneta Łapińska, specjalista do spraw epidemiologii w Śniadecji poinformowała, że działający w placówce medycznej Powszechny Punkt Szczepień będzie otwarty w godz. od 8:00 do 15:00.
- Jesteśmy w stanie zaszczepić w ciągu dnia 200 osób. Co 10 minut szczepimy pięć osób. Mamy czterech lekarzy kwalifikujących pacjentów do szczepień, trzy osoby wprowadzające i trzy osoby szczepiące. Gdy zajdzie potrzeba, będzie możliwość zwiększenia personelu – zaznaczyła Aneta Łapińska.
PSP w Śniadecji ma do wykorzystania 700 dawek szczepionek tygodniowo.
- W tym tygodniu, ponieważ jest to krótki tydzień w naszym szpitalu, bo wczoraj nie pracowaliśmy, zamówiliśmy 600 dawek Moderny. W tej chwili na 600 dawek mamy zarejestrowanych 181 osób – powiedziała specjalistka do spraw epidemiologii.
Wytyczne dotyczące organizacji Punktów Szczepień Powszechnych zostały opracowane przez zespół Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwa Zdrowia, Narodowy Fundusz Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego. Podstawowe wymogi bezpieczeństwa zostały sporządzone przez Ministerstwo Zdrowia i Główny Inspektorat Sanitarny.
Docelowo w każdym powiecie (lub mieście na prawach powiatu) powinny funkcjonować co najmniej 2 duże punkty szczepień, działające jako Punkty Szczepień Powszechnych.
Kolejny Punkt Szczepień Powszechnych w województwie podlaskim zostanie otwarty 17 maja w Szpitalu Wojewódzkim im. Kard. S. Wyszyńskiego w Łomży.
Planowana wydajność szczepień w szpitalach wojewódzkich to 500 szczepień dziennie.
Powszechne Punkty Szczepień
Powszechne Punkty Szczepień (PSP) tworzone są według jednolitych standardów rządowych. Prowadzą je podmioty lecznicze. Ich celem jest sprawniejsze dotarcie mieszkańców do punktu szczepień. Dzięki temu będzie możliwość wykonania większej ilości szczepień i pozwoli to na przyspieszenie realizacji Narodowego Programu Szczepień.
Wydajność Punktów Szczepień Powszechnych:
• min. 200 dawek dziennie w miastach do 50 tys. mieszkańców;
• min. 500 dawek dziennie w miastach powyżej 50 tys. mieszkańców.
Cezary Rutkowski
red.: Edyta Chodakowska-Kieżel, Izabela Smaczna-Jórczykowska
fot.: Mateusz Duchnowski