Dodana: 5 maj 2021 09:04

Zmodyfikowana: 19 maj 2021 15:46

Punkty Szczepień Powszechnych w regionie

Działają już pierwsze Punkty Szczepień Powszechnych w podmiotach leczniczych podległych Samorządowi Województwa. We wtorek (04.05) taki punkt otwarto w szpitalu wojewódzkim w Suwałkach i w szpitalu psychiatrycznym w Choroszczy, a dzień później: białostocka Śniadecja i łomżyńskie pogotowie ratunkowe (punkt będzie działał w Piątnicy). Od 17.05 Powszechny Punkt Szczepień będzie działał także w szpitalu wojewódzkim w Łomży.

Baner, którym widnieje napis oraz strzałka prowadząca do punktu szczepień powszechnych

Już pierwszego dnia w Szpitalu Wojewódzkim im. dr. Ludwika Rydygiera w Suwałkach zaszczepiono ok. 260 osób. Planowana wydajność w szpitalach wojewódzkich to 500 szczepień dziennie.

Punkty Szczepień Powszechnych w wojewódzkich podmiotach leczniczych:

  • Szpital Wojewódzki im. dr. Ludwika Rydygiera w Suwałkach (od 04.05),
  • Samodzielny Publiczny Psychiatryczny Zakład Opieki Zdrowotnej im. dr. Stanisława Deresza w Choroszczy (od 04.05),
  • Szpital Wojewódzki im. J. Śniadeckiego w Białymstoku (od 05.05),
  • Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Łomży z miejscem szczepień w gminnej hali sportowej w Piątnicy (od 05.05)
  • Szpital Wojewódzki im. Kard. S. Wyszyńskiego w Łomży (od 17.05)

Zarząd Województwa Podlaskiego na bieżąco monitoruje sytuację w podmiotach leczniczych, wspiera je finansowo w zakupie sprzętu i aparatury medycznej do zwalczania epidemii oraz czynnie uczestniczy w przygotowaniu nadzorowanych podmiotów do procesu szczepień masowych.

***

Docelowo w każdym powiecie (lub mieście na prawach powiatu) powinny funkcjonować co najmniej  2  duże  punkty  szczepień  działające  jako  Punkty  Szczepień Powszechnych. Jeden prowadzony przez PWDL (populacyjny punkt szczepień), najlepiej szpital z dużym potencjałem szczepień, drugi jako element sieci koordynowanej przez wojewodów -organizowany „od podstaw”  przez  samorządy  we  współpracy  z  wybranym  podmiotem wykonującym działalność leczniczą (PWDL) oraz w porozumieniu z NFZ.

Nowe punkty powinny być co do zasady organizowane poza obecną siecią placówek medycznych (np. w domu kultury, w formie namiotów lub punktów drive-thru). W powiatach o największej gęstości punktów szczepień opartych o istniejące placówki medyczne i dużej wydajności wystarczające może być funkcjonowanie tylko jednego PSP. PSP  powinny  być  w  stanie  szczepić  znaczną  liczbę  osób.

Docelowy  potencjał szczepień zależy od lokalizacji punktu, orientacyjna wydajność jest następująca:

  1. miasta do 50 tys. mieszkańców: wydajność min. 200 dawek dziennie,
  2. miasta powyżej 50 tys. mieszkańców: wydajność min. 500 dawek dziennie.

NFZ po przeanalizowaniu zgłoszeń ogłasza, które miejsca zostają włączone do Narodowego Programu Szczepień jako Punkty Szczepień  Powszechnych.

 

źródło: Departament Zdrowia

oprac.: Marcin Nawrocki

fot.: Szpital wojewódzki w Suwałkach

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook