Pododdział urologii BCO uroczyście otwarty
Pacjenci Białostockiego Centrum Onkologii (BCO) będą leczeni na nowo utworzonym pododdziale urologii. We wtorkowym (15.09) otwarciu uczestniczyli przedstawiciele samorządu województwa: Artur Kosicki, marszałek województwa oraz Bogusław Dębski, przewodniczący sejmiku.
Pododdział urologii BCO zapewni kompleksową diagnostykę chorób nowotworowych układu moczowego u kobiet, ale też układu moczowo–płciowego u mężczyzn. Wagę badań profilaktycznych w tym zakresie podkreślał marszałek Artur Kosicki.
- Dużo się mówi się o profilaktyce nowotworowej u kobiet czy chorobach nowotworowych, które dotykają kobiet. Pamiętajmy jednak, że mężczyźni również chorują na choroby onkologiczne. Przypadający dziś Europejski Dzień Prostaty oraz otwarcie pododdziału urologicznego w BCO są dobrą okazją do uświadomienia wszystkim panom, jak ważne są badania profilaktyczne i dbanie o własne zdrowie – mówił marszałek.
Artur Kosicki zaznaczył też fakt, że pododdział został w całości zmodernizowany ze środków własnych szpitala w wysokości 1,3 mln zł.
Z kolei Bogusław Dębski, przewodniczący sejmiku województwa wyraził radość, że podległe samorządowi szpitale prężnie się rozwijają. Docenił też pracę i chęć rozwoju pracowników BCO, dążących do korzystania z najnowocześniejszych metod nie tylko diagnostycznych, ale i terapeutycznych.
Kompleksowo wyposażony oddział
W ramach modernizacji powstało sześć kameralnych sal dwuosobowych oraz jedna sala jednoosobowa. Każda z nich wyposażona jest w oddzielną łazienkę z prysznicem. Łącznie pomieszczą one 13 osób. W obrębie oddziału dostępny jest bezpłatny dostęp do Wi-Fi.
- Jest to miejsce przyjazne pacjentom. Stanowimy kompleksową opiekę medyczną, dlatego też po ginekologii onkologicznej otworzyliśmy ten oddział. Myślę, że nasi pacjenci będą doskonale zagospodarowani - podkreślała Magdalena Borkowska, dyrektor BCO.
Poza nowym obliczem oddział zyskał też niezbędny sprzęt. Zakupiono m.in.: łóżka szpitalne elektryczne, szafki przyłóżkowe, tor wizyjny, kardiomonitory, resuscytatory, defibrylator, resektoskopy bipolarne i monopolarne, cytoskopy, ureterenoskop, uretrotom optyczny.
- Zachorowalność na nowotwory rośnie i wszelkie prognozy na najbliższe lata mówią o tym, że będzie ich tylko więcej. Dlatego wszelkie siły i środki, które nam przybywają na polu walki z tym problemem, są mile widziane - mówił dr n.med. Robert Kozłowski, konsultant wojewódzki w dziedzinie urologii.
Na pododdziale znajdują się także m.in.: pomieszczenie zabiegowe, punkt pielęgniarski, łazienki i toalety dla pacjentów, pokoje lekarskie oraz pomieszczenia gospodarcze.
W ramach oddziału funkcjonuje nowoczesna sala zabiegowa, która zapewnia możliwość wykonywania zabiegów diagnostycznych, higienicznych i pielęgnacyjnych w okresie przed i pooperacyjnym z zachowaniem najwyższych standardów. Podkreślał to dr Andrzej Puchnarewicz, koordynator Pododdziału Urologii.
- Naszym priorytetem będzie postawienie na metody małoinwazyjne, które pozwalają nie tylko bezpiecznie i skutecznie leczyć pacjentów, ale też skracać do minimum czas pobytu w szpitalu - mówił, zachęcając jednocześnie do odwiedzin - zarówno pacjentów, jak i profilaktycznie - Poradni Urologicznej BCO.
Białostockie Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie jest jednostką podległą Samorządowi Województwa Podlaskiego.
oprac. Anna Augustynowicz
fot. Marcin Nawrocki