Dodana: 28 maj 2020 12:18

Zmodyfikowana: 24 listopad 2020 12:39

Neurologia w „Śniadecji” otwarta po modernizacji

Ponad 20 mln zł kosztował remont i wyposażenie Oddziału Neurologii z Pododdziałem Udarowym Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. J. Śniadeckiego w Białymstoku. Z tego ponad 12 mln zł pochodzi z dotacji Samorządu Województwa. W środowym (27.05) otwarciu zmodernizowanego budynku wziął udział Marek Malinowski, członek Zarządu Województwa Podlaskiego.

Dwóch mężczyzn w sali z łóżkami szpitalnymi.

Oddział neurologii leczący rocznie ok. 2 tys. pacjentów, w tym 700 tzw. udarowych, zlokalizowany był w budynku z 1948 r. Ostatni gruntowny remont przeszedł w latach 70.

 

- Był to najbardziej zaniedbany budynek w całym kompleksie szpitalnym, wymagał gruntownego remontu – mówił Marek Malinowski.

 

Ten remont trwał dwa lata i kosztował niemal 19 mln zł, z czego ponad 11,86 mln zł stanowiło dofinansowanie z urzędu marszałkowskiego, ponad 6,81 mln zł pochodziło z budżetu państwa, pozostałe pieniądze to wkład własny szpitala.

 

- W tym miejscu, w tym dniu można powiedzieć, że samorząd sprawdza się, samorząd zdaje egzamin. A dzięki takim inwestycjom mieszkańcy województwa podlaskiego ze schorzeniami neurologicznymi będą leczeni w bardzo dobrych warunkach, nowoczesnym sprzętem, pod fachową opieką - podkreślił Marek Malinowski.

 

Budynkowi po remoncie przybyła kolejna kondygnacja użytkowa, dzięki której uzyskano powierzchnie niezbędną dla zachowania standardów obowiązujących we współczesnej medycynie. W piwnicach wykonano szatnie personelu i magazyny oraz pomieszczenia techniczne, korytarze i tunele łączące obiekt z istniejącym budynkiem szpitalnym po drugiej stronie ulicy m. Curie-Skłodowskiej.

 

Z odrębnego projektu sfinansowano wyposażenie oddziału w aparaturę medyczną. Kupione zostały nowe łóżka szpitalne, wózki do przewożenia pacjentów, sprzęt rehabilitacyjny, kompleksowo wyposażono stanowiska intensywnego nadzoru, aparaty EKG i EMG. Wartość zadania wyniosła ponad 1,8 mln zł, z czego dotacja z budżetu województwa to prawie 350 tys. zł.

 

Za tak znaczący udział w realizacji inwestycji zarządowi województwa dziękował Cezary Nowosielski, dyrektor szpitala.

 

- Dzięki temu, że zarząd dał nam dotację oraz dzięki temu, że pomógł nam w uzyskaniu finansowania z budżetu państwa mogliśmy ten remont przeprowadzić w miarę szybko, a budynek jest bardzo ładny i nowoczesny. Już nie jest to ta nasza białostocka „zdrapka”, o której tu wielokrotnie mówiono – zaznaczył Nowosielski.

 

Agata Dyszkiewicz, zastępca podlaskiego oddziału NFZ, zaznaczyła, że Fundusz z optymizmem patrzy na każdą inwestycję związana z neurologią, ze względu ma niestety rosnący trend zachorowalności na udary.

 

Jak poinformowała uczestnicząca w konferencji Anna Syta-Krzyżanowska, ordynator oddziału, obecnie do dyspozycji pacjentów w wyremontowanym budynku jest 45 łóżek: 25 udarowych, reszta neurologicznych. Razem z łóżkami, które znajdują się w części oddziału zlokalizowanej w budynku przy ul. M. Curie-Skłodowskiej 25, będzie ich od początku czerwca 70. Stopniowo ma być przywrócona baza łóżkowa sprzed remontu, która liczyła 92 łóżka.

 

Małgorzata Sawicka, fot. Mateusz Duchnowski

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook