Dodana: 17 październik 2021 17:55

Zmodyfikowana: 17 październik 2021 17:55

Najmłodsi mogą liczyć na pomoc psychologiczną w Podlaskiem

Wsparcie psychologiczne dzieci i młodzieży, depresja wśród najmłodszych oraz możliwości pomocy – to główne tematy środowego (13.10) spotkania, jakie odbyło się w Poradni Psychologicznej w Sokółce, prowadzonej przez Samorząd Województwa Podlaskiego. W rozmowach uczestniczyła Wiesława Burnos, członek zarządu województwa.

_TR61049.jpg

Jak mówiła Bożena Łapińska, dyrektor szpitala w Suwałkach, dzisiejsza młodzież mierzy się z ogromnym hejtem oraz problemami, które zostały nasilone przez pandemię. Statystyki pokazują, jak olbrzymia jest skala problemu. Dzieci po długiej nieobecności w szkole są wycofane.

– Początek nowego roku szkolnego pokazał nam bardzo niepokojące objawy u dzieci. Niektóre nie podołały wyzwaniu ponownego pójścia do szkoły. Dzieci mają obniżony nastrój, bóle brzucha, głowy oraz inne objawy somatyczne. Jeżeli rodzice na wczesnym etapie nie zauważą pewnych problemów, może to być początkiem depresji – uczulała dyrektor Bożena Łapińska.

Opieka w środowisku domowym

W Sokółce dzieci z problemami mogą liczyć na fachową pomoc w takich sytuacjach. Od grudnia 2020 r. funkcjonuje tu Ośrodek Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej dla Dzieci i Młodzieży I poziomu referencyjnego, który prowadzi szpital psychiatryczny w Suwałkach. Placówka ma obecnie pod opieką 702 dzieci, w tym 152 z samej Sokółki.

Sposób i metody pracy placówki to efekt zmiany podejścia do psychiatrii dziecięcej opracowanego przez resort zdrowia. Nowy model zakłada, że najmłodsi powinni być diagnozowani w swoim środowisku, jak najbliżej miejsca zamieszkania. Umożliwia to pięć ośrodków w Podlaskiem, prowadzonych przez szpital psychiatryczny w Suwałkach, które oferują pomoc psychologiczną i psychoterapeutyczną.

Rodzice dzieci mogą się do nich zgłosić bez żadnego skierowania, jeśli zauważają u swoich pociech niepokojące objawy i zachowania. Specjaliści najpierw diagnozują dzieci, następnym etapem jest psychoterapia. Z kolei terapeuci środowiskowi badają warunki, w jakich przebywają mali pacjenci w domu i szkole.

Ideą ośrodków, takich jak sokólski, jest udzielanie pomocy w środowisku domowym, Chodzi o to, by – o ile stan zdrowia na to pozwala – dzieci nie trafiały do zamkniętych ośrodków psychiatrycznych.

W planach oddział psychiatrii dziecięcej

– Województwo Podlaskie zajmuje pierwsze miejsce, jeśli chodzi o zapewnianie opieki psychiatrycznej osobom dorosłym. Natomiast w obszarze psychiatrii dziecięcej powstanie pięciu takich placówek – jak ta sokólska – zapełniło białą plamę – powiedziała Wiesława Burnos.

Zarząd województwa będzie rozwijać opiekę psychiatryczną nad najmłodszymi. W planach jest utworzenie ośrodków drugiego stopnia, czyli oddziałów dziennych, które mają zapewnić bardziej kompleksową pomoc. Kolejnym pomysłem samorządu podlaskiego jest utworzenie przy Szpitalu Klinicznym w Białymstoku oddziału psychiatrii dziecięcej, który ma być trzecim etapem opieki psychiatrycznej dla najmłodszych. Do tej pory nasze województwo było jedynym w kraju bez takiego oddziału.

Pomoc czeka również w ośrodkach OHP

Na spotkaniu Beata Matyskiel, Wojewódzki Komendant Ochotniczego Hufca Pracy (OHP) w Podlaskiem zachęcała do współpracy sokólskiej placówki z Ośrodkiem Szkoleń i Wychowania OHP w Wasilkowie.

– Pragniemy nawiązać współpracę i wyjść naprzeciw problemom młodych ludzi. W naszym ośrodku w Wasilkowie, który oferuje całodobową opiekę dla młodzieży od 15. roku życia, mamy teraz wolnych 20 miejsc. Takie placówki są po to, by „wyciągnąć” młodzież z problemami ze złego środowiska i zapewnić im opiekę, bezpieczeństwo i wychowanie – powiedziała.

W ośrodku OHP młodzi ludzie mogą po lekcjach spędzać czas, uczestniczyć w różnych zajęciach, wyjazdach. Organizowane są dla nich wakacje, kolonie, staże zagraniczne. Mogą również liczyć na wsparcie w poszukiwaniu pracy.

Paulina Dulewicz
red.: Barbara Likowska-Matys
fot.: Kamil Timoszuk

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook