Dodana: 18 luty 2022 11:40

Zmodyfikowana: 18 luty 2022 11:40

Łomżyńska kardiologia gotowa na wyzwania. W szpitalu wojewódzkim działa nowa poradnia

Leczenie chorób serca może stać się jedną ze specjalności Szpitala Wojewódzkiego im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży. Kolejnym krokiem w tym kierunku jest Poradnia Kardiologii Inwazyjnej. Symboliczna inauguracja jej działalności odbyła się w czwartek, 17 lutego. W wydarzeniu wziął udział wicemarszałek Marek Olbryś, jako przedstawiciel samorządu województwa, który zarządza łomżyńskim szpitalem.

widok Szpitala Wojewódzkiego im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży zrobiony z góry dronem

Dyrektor łomżyńskiego szpitala Jarosław Pokoleńczuk i koordynator kardiologii Anna Lewczuk wybrali oryginalną formułę zaakcentowania, że w placówce pojawia się coś nowego - zaprosili uczestników i lekarzy różnych specjalności na wykłady kardiologa Sławomira Gołębiewskiego z Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie (stale współpracuje ze szpitalem w Łomży), ale także neurologa o międzynarodowej renomie, profesora Adama Kobayashi z Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego w Siedlcach. Obaj mówili o znaczeniu zabiegów kardiologii małoinwazyjnej w profilaktyce udarów mózgu.

- Medycyna małoinwazyjna jest bardzo prężnym kierunkiem rozwoju, a kardiologia ma tutaj rolę pioniera. Ja jestem neurologiem, robię innego rodzaju zabiegi, ale też minimalnie inwazyjne. A z punktu widzenia neurologa, kardiologia inwazyjna jest czymś niezwykle istotnym, bo często choroby serca są czynnikiem ryzyka udaru mózgu. Dlatego tak ważna jest współpraca neurologów i kardiologów. Zabiegi zamykania otworu owalnego czy przywracania prawidłowego rytmu pracy serca mogą zapobiegać udarom - tłumaczył profesor Adam Kobayashi.

drzwi na korytarzu w szpitalu z napisem Oddział Kardiologiczny z Pododdziałem Intensywnej Opieki Kardiologicznej

Jak podkreślił dr Sławomir Gołębiewski, zabiegi małoinwazyjne mogą być realizowane w Łomży, a nowa poradnia poprawi możliwości diagnozowania pacjentów. 

- Łomża już leczy świeże zawały serca. W promieniu 40 kilometrów nie ma innego takiego ośrodka, dlatego pacjentów nie brakuje - powiedział dr Sławomir Gołębiewski.

Koordynator Anna Lewczuk przypomniała, że już od lipca ubiegłego roku w Poradni Kardiologicznej realizowany jest specjalny program adresowany do chorych z ryzykiem niedokrwiennych chorób ośrodkowego układu nerwowego. Jak z kolei poinformował dyrektor łomżyńskiego szpitala Jarosław Pokoleńczuk, formalne otwarcie Poradni Kardiologii Inwazyjnej będzie możliwe po dopełnieniu wymaganych  procedur, czyli prawdopodobnie w marcu.

- Mamy już odpowiedni zespół specjalistów pracujących w pionie kardiologii - zapewnił dyrektor.

wicemarszałek Marek Olbryś i drugim mężczyzną podczas konferencji prasowej

Satysfakcji nie krył biorący udział w inauguracyjnym spotkaniu wicemarszałek Marek Olbryś.

- Jako samorząd województwa bardzo liczymy na inicjatywy i skuteczne działania szpitala. Po okresie pandemii, który - mam nadzieję - dobiega końca musimy jak najsprawniej wracać do normalności. Cieszę się, że są nowe propozycje dla pacjentów, kolejne certyfikaty potwierdzające jakość pracy placówki. To sygnały, że idziemy w dobrym kierunku. W imieniu zarządu województwa mogę zapewnić, że dołożymy starań, aby pacjenci mieli dostęp do najwyższej jakości diagnostyki i terapii. Rozmawiamy o potrzebach inwestycyjnych, zakupach aparatury i wyposażenia - stwierdził wicemarszałek Marek Olbryś.

Nowa poradnia będzie na razie częścią Poradni Kardiologicznej, ale trwają starania o jej wyodrębnienie na zasadzie oddzielnego kontraktu z NFZ.

tekst: Maciej Gryguc
red.: Paulina Dulewicz
fot.: Kamil Timoszuk

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook