Laryngologia w łomżyńskim szpitalu przystosowana do warunków epidemii
Jest bezpieczniej i bardziej komfortowo, a sale wypełnia nowoczesne wyposażenie. Oddział Laryngologii Szpitala Wojewódzkiego im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży został gruntownie przebudowany i dostosowany do warunków epidemiologicznych. O szczegółach przedsięwzięcia poinformowali na piątkowej (18.03) konferencji wicemarszałek Marek Olbryś, dyrektor placówki Jarosław Pokoleńczuk oraz inicjatorka przedsięwzięcia dr Dorota Kuryga.
Wyremontowana laryngologia pomieści 14 pacjentów, którzy będą ulokowani w dziesięciu izolatkach i dwóch salach dwuosobowych. Oddział został wyposażony w nowoczesne endoskopy i aparaturę diagnostyczno-leczniczą.
Inwestycja w zdrowie
Przedsięwzięcie kosztowało 8 mln zł i zostało zrealizowane ze środków budżetu państwa w ramach programu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR).
– Ten oddział może być przykładem, jak – poprzez wiedzę, zaangażowanie i doświadczenie – można pozyskać olbrzymią kwotę dofinansowania na dostosowanie leczenia chorób laryngologicznych do potrzeb XXI wieku. Jestem pod ogromnym wrażeniem i mam pewność, że poziom leczenia w łomżyńskim szpitalu będzie stale podwyższany. Bardzo za to dziękuję – powiedział Marek Olbryś, Wicemarszałek Województwa Podlaskiego.
Do gratulacji i podziękowań włączyli się podlascy parlamentarzyści.
– Życzę, żeby ten oddział służył mieszkańcom nie tylko Łomży, ale całego regionu – mówił senator Marek Komorowski.
Z kolei poseł Kazimierz Gwiazdowski podkreślił, że „inwestycja w zdrowie to najlepsza inwestycja”.
Redukcja ryzyka
Jak przypomniał Jarosław Pokoleńczuk, dyrektor szpitala, przedsięwzięcie zostało zrealizowane w ramach programu NCBR. Był on przeznaczony dla szpitali jednoimiennych, a takim została łomżyńska placówka w marcu 2020 r.
– Remont i wyposażenie oddziału jest trochę przy okazji. Ten projekt to przede wszystkim procedury i schematy lecznicze, które pozwalają na ograniczanie rozprzestrzeniania się wirusa Sars-Cov-2 w codziennej pracy lekarzy laryngologów – tłumaczył Jarosław Pokoleńczuk.
Innowacja w skali kraju
Dr Dorota Kuryga, autorka nagrodzonego przez NCBR projektu i koordynatorka pionu laryngologii, przyznała, że wypracowane rozwiązania to odpowiedź na sytuację, jaką pandemia wprowadziła w środowisku medycznym.
– Udało nam się wykonać badania naukowe, które pozwoliły opracować ścieżki bezpiecznego poruszania się między pacjentem a lekarzem. To bezpieczeństwo polega na jak najkrótszym kontakcie i dzięki temu ryzyko przeniesienia wirusa jest zminimalizowane – wyjaśniała ordynator.
Pomysł jest innowacyjny. Opiera się na dziesięciu procedurach, wśród których są m.in. badanie nosa, gardła, krtani, ucha, sterylizacja aparatury medycznej czy leczenie pacjentów z dusznością. Wszystkie zostały wdrożone w łomżyńskim szpitalu. Szczegóły można znaleźć na stronie internetowej placówki, ponieważ – jak podsumowała Dorota Kuryga – „tak pożyteczną wiedzą warto dzielić się z innymi ośrodkami”.
W piątkowym spotkaniu uczestniczył także poseł Stefan Krajewski i przewodniczący sejmiku Bogusław Dębski oraz radni wojewódzcy: Wanda Mieczkowska, Jacek Piorunek oraz Piotr Modzelewski.
Szpital Wojewódzki im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży jest nadzorowany przez Samorząd Województwa Podlaskiego.
Anna Augustynowicz
red.: Barbara Likowska-Matys
fot.: Kamil Timoszuk