Dodana: 23 listopad 2020 13:23

Zmodyfikowana: 23 listopad 2020 13:23

Kolejne pieniądze na wsparcie służby zdrowia w walce z pandemią

Ponad 2,7 mln zł dotacji z budżetu województwa trafi do podlaskich jednostek zdrowia. Pieniądze zostaną przeznaczone m.in. na zakup respiratorów, specjalistyczne łóżka dla chorych na COVID-19 oraz środki dezynfekcji i ochrony osobistej. Decyzję w tej sprawie zarząd województwa podjął w piątek (20.11).

Grafika - kwota 2, 7 mln zł dofinansowania na wsparcia

- Nieustannie wspieramy w walce z pandemią  jednostki ochrony zdrowia podlegające samorządowi. Dzięki podjętej dziś decyzji kolejne środki trafią do naszych jednostek. Pozwolą one na zakup środków ochrony osobistej oraz środków dezynfekcyjnych, które jak wiemy, bardzo szybko się zużywają. Pieniądze z budżetu województwa wesprą też powstający obecnie w szpitalu wojewódzkim w Białymstoku oddział dla pacjentów chorych na COVID-19 – mówił Artur Kosicki, Marszałek Województwa Podlaskiego. 

1,91 mln zł na dezynfekcję i środki ochrony osobistej w wojewódzkich placówkach medycznych

Z łącznej puli wynoszącej 1,91 mln zł wsparcie trafi do dziewięciu jednostek. Po 300 tys. zł otrzymają: Wojewódzki Szpital Zespolony  im. J. Śniadeckiego w Białymstoku, Białostockie Centrum Onkologii, 

Specjalistyczny Psychiatryczny Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Suwałkach,

Szpital Wojewódzki im. dr. Ludwika Rydygiera w Suwałkach i Szpital Wojewódzki im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży.  Z kolei 170 tys. zł to pula wsparcia dla Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Białymstoku. Kwota 150 tys. zł pozwoli wesprzeć Wojewódzką Stację Pogotowia Ratunkowego SP ZOZ w Łomży. Pomoc na ten cel otrzymają także: Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Paliatywnej im. Jana Pawła II w Suwałkach - 75 tys. zł i SP ZOZ Ośrodek Rehabilitacji w Suwałkach - 15 tys. zł.

Kwoty oszacowano na podstawie analizy zużycia środków ochrony indywidualnej i środków do dezynfekcji w okresie od 1 października br.

Według prognozy przekazane pieniądze pozwolą placówkom medycznym zabezpieczyć się w środki ochrony indywidualnej oraz do dezynfekcji do końca roku.                    

Ponad 800 tys. zł na respiratory i łóżka dla pacjentów „covidowych” w Śniadecji

Z tej kwoty ponad 581 tys. zł zostanie przeznaczonych na zakup czterech respiratorów i prace związane z utworzeniem łóżek intensywnej terapii dla pacjentów chorych na COVID-19.

Pieniądze zostaną przeznaczone na: 

–        zakup 4 respiratorów (2 stacjonarne oraz 2 transportowe),
–        roboty budowlane,
–        remont instalacji gazów medycznych,
–        remont instalacji elektrycznej i teleinformatycznej,
–        wymiana ścianek i drzwi,
–        remont wentylacji.

Dzięki dotacji w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym im. J. Śniadeckiego zostanie też uruchomionych 85 łóżek  zakaźnych dla pacjentów z podejrzeniem lub zakażeniem wirusem SARS-CoV-2. Na ten cel szpital otrzyma blisko 218 tys. zł z budżetu województwa. W ramach dofinansowania planowane jest częściowe sfinansowanie prac modernizacji instalacji gazów medycznych, elektrycznej, teleinformatycznej i zakupu rozdzielaczy tlenu.

Sprzęt medyczny

fot. SP ZOZ Wojewódzki Szpital Zepsolony im. J. Śniadeckiego w Białymstoku 

Aneta Kursa/Małgorzata Sawicka

facebook