Kolejne dofinansowanie dla Białostockiego Centrum Onkologii
Blisko 2 mln zł dotacji z budżetu województwa otrzymało Białostockie Centrum Onkologii (BCO) na zakup nowej aparatury i sprzętu do Oddziału Radioterapii, Zakładu Fizyki Medycznej i Zakładu Radioterapii. Decyzję w tej sprawie Zarząd Województwa Podlaskiego podjął podczas posiedzenia w czwartek (22.10). Sprzęt będzie wykorzystany podczas leczenia pacjentów z chorobami nowotworowymi.
Pieniądze zostaną przeznaczone na zakup stacji lekarskich do planowania leczenia, matrycy dozymetrycznej z fantomem oraz systemu unieruchomień i aplikatorów. Ma służyć m.in. do przygotowania leczenia pacjentów onkologicznych podczas radioterapii.
Jest to inwestycja o tyle niezbędna, że dotychczas używana apartura została wyeksploatowana i wymaga wymiany.
W ramach dotacji BCO planuje zakupić:
Aparaturę dozymetryczną:
- wielodetektorowa matryca komór jonizacyjnych do weryfikacji dynamiczny planów IMRT/VMAT i fantom do weryfikacji planów IMRT/VMAT kompatybilny z oferowanymi matrycami wielodetektorowymi
Sprzęt ma na celu zapewnić bezpieczeństwo pacjenta podczas radioterapii do czego niezbędne jest sprawdzenie na aparacie terapeutycznym planu wykonanego na komputerze (weryfikacja zgodność dawki wyliczonej w komputerze z dawką jaką otrzyma faktycznie pacjent oraz czy podczas realizacji planu na akceleratorze nie pojawią się problemy techniczne związane z konfiguracją pól terapeutycznych i pracą kolimatora MLC).
- analizator pola promieniowania 3D z wyposażeniem i kompletem detektorów oraz komór jonizacyjnych
Analizator pola promieniowania jest wykorzystywany do kontroli, a w razie potrzeby do regulacji parametrów dozymetrycznych promieniowania jonizującego wytwarzanego w akceleratorach medycznych.
- stacje do konturowania, unieruchomienia, aplikatory do brachyterapii
Stacje lekarskie systemu planowania leczenia: elementem radioterapii jest system planowania leczenia (SPL). Lekarze wspólnie z fizykami ustalają warunki w jakich promieniowanie będzie najlepsze dla konkretnego pacjenta; następnie taki plan jest sprawdzany „na sucho” tj. bez pacjenta przy pomocy specjalnych przyrządów pomiarowych.
Szpital planuje też rozbudowę i modernizację wyposażenia dla technik stereotaktycznych. Ma to na celu zapewnienie wyposażenia do unieruchamiania głowy pacjenta podczas badania.
W ramach dotacji przeprowadzona zostanie modernizacja i rozbudowa zestawu aplikatorów do brachyterapii HDR. Zapewni to wyposażenie do brachyterapii śródtkankowej piersi.
Aneta Kursa
fot. Anna Augustynowicz/archiwum UMWP