Dodana: 13 styczeń 2021 14:46

Zmodyfikowana: 14 styczeń 2021 12:29

Budynek szpitala w Choroszczy po remoncie gotowy na przyjęcie pacjentów

Zakończyła się przebudowa zabytkowego budynku Samodzielnego Publicznego Psychiatrycznego Zakładu Opieki Zdrowotnej im. dr. Stanisława Deresza w Choroszczy. Pacjenci będą mieli znakomite warunki i lepszą dostępność do usług medycznych. Koszt remontu to ponad 13 mln zł, z czego 9 mln zł pochodzi z budżetu województwa, a 3 mln zł – ze środków unijnych. W uroczystym, choć kameralnym otwarciu obiektu uczestniczyli we wtorek (12.01) członkowie zarządu województwa: Wiesława Burnos oraz Marek Malinowski.

Marek Malinowski, członek zarządu Województwa Podlaskiego mówiący do mikrofonów podczas otwarcia odnowionych oddziałów szpitala w Choroszczy

Do nowych pomieszczeń przeniosą się trzy szpitalne oddziały: ogólnopsychiatryczny V, ogólnopsychiatryczny VI oraz oddział leczenia zaburzeń nerwicowych. Łącznie będzie tam 140 łóżek.

- Bardzo się cieszę, że kolejna inwestycja w podlaskiej służbie zdrowia została wykonana. Tym bardziej, że chodzi o jednostkę podległą Samorządowi Województwa Podlaskiego. […] Mam nadzieję, że ta modernizacja podniesie jakość świadczonych usług, a pacjenci będą mogli się leczyć w komfortowych warunkach – powiedział Marek Malinowski, członek zarządu odpowiedzialny za obszar zdrowia.

Nowoczesny w zabytkowym wnętrzu

Jak mówiła Ewa Zgiet, dyrektor szpitala, budynek wymagał modernizacji. Zaznaczyła, że inwestycja nie mogłaby być zrealizowana, gdyby nie wsparcie finansowe Zarządu Województwa Podlaskiego.

- Teraz jest to szpital na miarę XXI wieku – bardzo nowoczesny i funkcjonalny. Ta przebudowa znacząco wpłynie na jakość pobytu. Komfortowe pokoje, nowoczesne sale terapeutyczne, w pełni wyposażona sala fitness. Wszystkie te ulepszenia pozostają do dyspozycji naszych pacjentów – podkreślała.

Prace trwały blisko 2,5 roku. Przebudowa obiektu odbywała się pod nadzorem konserwatora zabytków, ponieważ mieści się on w kompleksie XIX-wiecznej fabryki włókienniczej Moesów. Zmieniło się jego wnętrze – poszerzono korytarze, wymieniono instalacje.

Do związanych z choroszczańską placówką wspomnień odniosła się Wiesława Burnos.

- Odkąd pamiętam, szpital w Choroszczy cieszył się dużą renomą. Jestem bardzo usatysfakcjonowana, że tak pięknie się ta placówka rozwija, bo zdrowie fizyczne i psychiczne idą w parze i warto o tym pamiętać – mówiła.

Szpital na miarę XXI wieku

Oddziały doposażono w niezbędną aparaturę medyczną i terapeutyczną. Są tu nowoczesne pokoje z indywidualnymi łazienkami, a także nowe łóżka i szafki. Do dyspozycji pacjentów pozostają w pełni wyposażone sale: terapii zajęciowej i ruchowej.

Podczas uroczystości obecny był wieloletni lekarz szpitala dr Tadeusz Borowski-Beszta, obecnie dyrektor hospicjum „Dom Opatrzności Bożej”.

 - Ten szpital, który przejmowałem jako dyrektor 30 lat temu, wyglądał zupełnie inaczej. Zamiast łóżek były sienniki, a i tych często brakowało. Ta ostatnia inwestycja symbolizuje powstanie nowoczesnej placówki psychiatrycznej. Gratuluję i życzę dalszego rozwoju – mówił.

To nie koniec zmian. Wiosną ruszą prace na obszarze za budynkiem.

- Zamierzamy ogrodzić teren i przygotować park rekreacyjny, aby nasi pacjenci mogli odpoczywać na świeżym powietrzu – zapowiedziała dyrektor Zgiet.

Wtorkowe uroczystości zakończyło odsłonięcie i poświęcenie tablicy pamięci dr Janiny Bernasiewicz, nowej patronki oddziału ogólnopsychiatrycznego VI. Dr Bernasiewicz przez wiele lat pełniła obowiązki ordynatora choroszczańskiego szpitala. Przerwa w tej posłudze spowodowana była zesłaniem do Kazachstanu (1940 r.). Do Choroszczy lekarka wróciła w 1947 r., gdzie najpierw pełniła funkcję ordynatora, a następnie – w latach 1948-1953 – dyrektora placówki.

Koszt przebudowy i wyposażenia nowych oddziałów wyniósł przeszło 13,1 mln zł. Prawie 9 mln zł pochodzi z budżetu województwa podlaskiego, 3,2 mln zł – z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020. Wkład własny szpitala to blisko 1 mln zł.


tekst: Anna Augustynowicz
fot.: Marcin Nawrocki

facebook