Dodana: 28 grudzień 2016 13:46

Zmodyfikowana: 28 grudzień 2016 15:06

Podlaskie szpitale współpracują z białoruskimi. Stawką jest dofinansowanie z programów transgranicznych

W środę, 28 grudnia, odbyło się uroczyste podpisanie fiszek projektowych do Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina z udziałem przedstawicieli polskich szpitali oraz ich odpowiedników z Grodna. Ich ocena powinna zakończyć się do końca marca 2017 roku. Dopiero po akceptacji przez Główny Sekretariat Programu powstaną właściwe projekty, które też zresztą będą poddawane jeszcze weryfikacji.

Ilustracja do artykułu umowy-05.jpg

Umowy – fiszki projektowe – musza zostać podpisane do 31 grudnia tego roku. Koniec roku to więc ostatnio czas bardzo intensywnych spotkań przedstawicieli podlaskich i białoruskich szpitali. 21 grudnia podpisano takie ze szpitalami z okręgu Mińska na Białorusi, w środę 28 grudnia – z jednostkami zdrowia z obwodu grodzieńskiego. Podlaskie szpitale we współpracy z partnerami z obwodu Grodzieńskiego i Mińskiego realizują projekty z zakresu Wspólnych wyzwań w zakresie bezpieczeństwa i ochrony. 

- Już w minionej perspektywie finansowej wiele szpitali z naszego regionu: wojewódzkich i powiatowych, zrealizowało w ramach takiego projektu kilkanaście umów opiewających na sumę dziesiątków milionów złotych, dzięki czemu znacznej poprawie uległa jakość usług świadczonych w naszych jednostkach – podkreślał witając się z sygnatariuszami umów Bogdan Dyjuk, Członek Zarządu Województwa Podlaskiego. – W obecnej perspektywie na lata 2014-2020, z tego projektu będą mogły skorzystać szpitale z całego województwa. Wierzę, że zdążycie do 30 grudnia złożyć fiszki projektowe, a uzyskane doświadczenia z lat poprzednich będą mogły być wykorzystane do realizacji już przygotowanych projektów.

Pzypomnijmy, że program Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020 jest ukierunkowany na znoszenie barier w współpracy tansgranicznej. Stąd też  działania na tym obszarze dotyczyć powinny wielu dziedzin, a wydatkowanie środków publicznych na wspólne przedsięwzięcia nie może być warunkowane wyłącznie przesłankami ekonomicznymi. Dobrze, aby współpraca transgraniczna miała charakter oddolny, co odróżni ją od innych form kooperacji. Porozumiewania się na poziomie lokalnym, dotyczące wspólnych problemów, ale przez organizacje należące do różnych systemów prawnych jest najważniejszą cechą współpracy transgranicznej. Współpraca jest zorientowana na rozwiązywanie praktycznych, codziennych problemów, a jej efektem ma być stabilizacja i ugruntowanie kontaktów transgranicznych.

Podlaskie szpitale, które nawiązały współpracę i aplikują o fundusze:

Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Wojewódzki Szpital Zespolony im J. Śniadeckiego w Białymstoku ,

Szpital Wojewódzki im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży,

Szpital Wojewódzki im. dr. Ludwika Rydygiera w Suwałkach,

Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego SP ZOZ w Łomży,

SP Psychiatryczny ZOZ im. dr. Stanisława Deresza w Choroszczy,

Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Hajnówce,

Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Łapach   

Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego SP ZOZ Białystok

 

Partnerami ze strony białoruskiej:

Petelskij Jurij Władimirowicz – Główny lekarz Grodzieńskiego Obwodowego Szpitala Klinicznego,

Krotkowa Jelena Nikołajewna - Główny lekarz Grodzieńskiego Obwodowego Zakaźnego Szpitala Klinicznego,

Woronko Maksim Wiktorowicz - Główny lekarz Grodzieńskiego Obwodowego Klinicznego Centrum Psychiatryczno-Narkologicznego,

Zwierko Walentyna Leonowicz - Główny lekarz Grodzieńskiego Obwodowego Klinicznego Centrum Prenatalnego,

Moisiejewna Galina Michajłowna – Główny lekarz Słonimskiego Centralnego Szpitala  Rejonowego,

Bajgin Aleksandr Konwerowicz - Główny lekarz Grodzieńskiej Miejskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego,

Łazarewicz Siergiej Nikołajewicz - Główny lekarz Miejskiego Klinicznego Szpitala Ratunkowego w Grodnie,

Szumiatienko Natalia Aleksandrowna, koordynator projektów współpracy transgranicznej, główny specjalista Wydziału Ochrony Zdrowia Grodzieńskiego Obwodowego Komitetu Wykonawczego,

 

Przykładowe projekty zgłoszone w fiszkach projektowych:

Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Łomży wraz z Grodzieńską Miejską Stacją Pogotowia Ratunkowego w Grodnie w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020 przygotowuje Projekt pt. „Podwyższenie jakości i dostępności do świadczeń zdrowotnych w zakresie ratownictwa medycznego na pograniczu polsko-białoruskim".

Liderem Projektu jest Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Łomży.

Celem głównym projektu jest ograniczenie nierówności w dostępie do opieki zdrowotnej mieszkańców pogranicza polsko białoruskiego poprzez poprawę jakości i dostępności usług ratownictwa medycznego.

 

Szpital Wojewódzki im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży oraz Obwodowy Szpital Kliniczny w Grodnie przygotowuje projekt: ”Rozwój współpracy instytucji medycznych Polski i Białorusi w celu zwiększenia dostępności do specjalistycznych usług medycznych poprzez zakup sprzętu do diagnostyki i leczenia chorób urologicznych”.

Celem projektu jest zwiększenie jakości i dostępności usług medycznych w zakresie diagnostyki i leczenia chorób urologicznych oferowanych przez placówki medyczne w Łomży i Grodnie. Projekt zakłada badania mieszkańców po obu stronach granicy oraz zakup sprzętu medycznego, który umożliwi szybką diagnostykę i zabiegi, które wpłyną na powrót do zdrowia i aktywności zawodowej.

Budżet projektu: 2 129 170,00 euro, w tym środki UE 1 916 253,00 euro

 

 

Szpital Wojewódzki im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży oraz Szpital Ratunkowy w Grodnie przygotowuje projekt: „Współpraca w zakresie poprawy jakości świadczeń ratujących życie pomiędzy Szpitalem Wojewódzkim w Łomży i Szpitalem Ratunkowym w Grodnie

Celem projektu jest zwiększenie dostępności do wysokiej jakości usługi procedur medycznych z zakresu ratownictwa medycznego i intensywnej terapii.

Partnerzy planują realizację głównego celu projektu poprzez: wyposażenie szpitali w nowoczesny sprzęt medyczny ratujący życie, oddziaływanie na wybrane grupy społeczeństwa poprzez naukę pierwszej pomocy przed medycznej przed przybyciem pogotowia ratunkowego, szkolenie osób pierwszego kontaktu celem zwiększenia jakościu dzielanych świadczeń ratujących życie, doskonalenie technik resuscytacji zaawansowanej dla personelu medycznego, zgodnie ze standardami europejskimi, jednakowymi zarówno na terenie Białorusi i w Polsce,oraz zapewnienie bezpieczeństwa pacjentom w szpitalu w sytuacjach nadzwyczajnych.

 

Budżet projektu: 1 590 000 euro, w tym środki UE  1 431 000 euro.

 

(opr. mk)

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook