Dodana: 3 sierpień 2018 12:44

Zmodyfikowana: 18 wrzesień 2018 08:13

Onkotwardziele wyruszyli szlakiem GreenVelo. Będą zachęcać do profilaktyki

W piątek, 3 sierpnia spod Białostockiego Centrum Onkologii wystartował Onko Tour 2018, wyjątkowy rajd rowerowy pacjentów, który ma zachęcić Polaków do profilaktyki oraz wsparcia chorych w walce z nowotworami. Przez tydzień uczestnicy pokonają kilkaset kilometrów, przemierzając Podlaskie i rozmawiając z mieszkańcami o najważniejszych zasadach zapobiegania chorobom onkologicznym. Patronat nad wydarzeniem objęli dwaj wybitni polscy kolarze – Tadeusz Mytnik i Mieczysław Nowicki.

Ilustracja do artykułu Bogdan Dyjuk i Cyber Marian na lini startu tegorocznego onko tour-1620896.jpg



To jedyny rajd rowerowy w Polsce, w którym biorą udział pacjenci onkologiczni. Każdy z nich zmierzył się z chorobą. Teraz chcą wspierać zarówno pacjentów w walce z chorobą, jak i zachęcać zdrowych do profilaktyki. Wśród nich jest Cyber Marian, jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich youtuberów, który uczestnicząc w Rajdzie Dakaru jego część przebył na kultowym rowerze „Wigry” (pod tekstem znajdziecie historie wszystkich uczestników Onko Tour).

- Nie boimy się gorąca, bo to rajd dla Onkotwardzieli. W czasie tego rajdu chcemy pokazać, że można wygrać z rakiem, wrócić do aktywnego życia. Wiele osób się tego boi, a to się da – mówi Cyber Marian, popularny youtuber z Warszawy, który przez wiele lat zmagał się chłoniakiem Hodgkina. - Wbrew pozorom dla mnie czas choroby był najbardziej kreatywnym momentem.

Uczestnicy Onko Tour po starcie w Białymstoku (woj. podlaskie) mają do pokonania cztery etapy – do Włodawy, która nastąpi  9 sierpnia br. (woj. lubelskie). Trasa obejmuje miasta: Białystok, Siemianówka, Białowieża, Mielnik, Terespol, Włodawa.

- Poprzez naszą aktywność chcemy pokazać, że rak to diagnoza, że nas nie ogranicza, że po doświadczeniu onkologicznym można wrócić do życia pełnego pasji – mówi Katarzyna Gulczyńska, prezeska fundacji „Pokonaj raka” i pomysłodawczyni rajdu. - Jesteśmy tutaj, by zachęcić do profilaktyki. Nie zrobimy tego pokazując czarny scenariusz. Ale przez takie pozytywne, radosne scenariusze przekonamy do badań profilaktycznych, na które już pieniądze są wydawane.

W imieniu Zarządu Województwa Podlaskiego onkotwardzieli żegnali na starcie rajdu Bogdan Dyjuk i Stefan Krajewski – Członkowie Zarządu Województwa Podlaskiego.

- Chciałbym bardzo serdecznie pogratulować tej inicjatywy, podziękować za pokazanie jak istotna jest profilaktyka. Najlepszy nawet system się nie sprawdzi, jeśli my sami nie zadbamy o nasze zdrowie – mówił Bogdan Dyjuk, który część białostockiej trasy pokonał potem z uczestnikami rajdu. - Jestem pod wielkim wrażeniem waszych historii. To także doping dla nas, żeby zwiększyć codzienne jazdy z 5-10 km. Jeszcze raz dziękuję i życzę wam chociaż odrobiny chłodu na tej trasie.

- Białostockie Centrum Onkologiczne zawsze chętnie gości wszystkich, którzy są zainteresowani profilaktyką zdrowotną – dodała z kolei Magdalena Borkowska, dyrektor BCO. - Onko Tour nie jest jeszcze może znany, jak Tour de Pologne albo Tour de France, ale na pewno uczestniczą w nim sami zwycięzcy, osoby, które pokonały chorobę i umieją się cieszyć. Tym bardziej jest nam miło, że stąd nastąpił ten symboliczny start.

Na całej trasie uczestnicy będą zachęcać mieszkańców do profilaktyki. Poprzez pozytywną energię i doświadczenie udowadniają, że rak to diagnoza, a nie wyrok. Jak przekonuje Katarzyna Gulczyńska - tak naprawdę sami możemy zadbać o swoje zdrowie: poprzez aktywność, zdrowe odżywianie, badania kontrolne stosowne do wieku oraz pozytywne nastawienie. Uczestnicy, przykładem największych himalaistów, będą mieli ze sobą SPOT, który pozwoli śledzić miejsce na trasie. W ten sposób miłośnicy odważnych projektów czy trasy Green Velo będą mogli dołączyć na dowolnym odcinku trasy.

UCZESTNICY ONKO TOUR 2018:

Katarzyna Gulczyńska

Pomysłodawczyni wypraw małych i dużych jako symbolu walki z chorobą nowotworową. W ciągu zaledwie 22 miesięcy wzięła udział w ośmiu wyprawach na szczyty z pełnej Korony Ziemi, realizując projekt wsparcia dla bliskiej osoby "Za każdą chemię - jeden szczyt". Jako pierwsza Polka przeszła najtrudniejszą dżunglę na świecie w Górach Sudirman. Po roku wraz z Adamem Bieleckim zdobyła 8 alpejskich czterotysięczników w ciągu 4 dni. Za swą kreatywność i oddanie dla osób doświadczających raka otrzymała wyróżnienie w konkursie Bizneswoman Roku 2015 w kategorii - Działalność na rzecz Kobiet. Fundatorka i Prezes Fundacji Pokonaj Raka.

Cyber Marian

Cyber Marian (ur. 9 lutego 1984 w Warszawie) – osobowość internetowa. Twórca i prowadzący kanał wideo w serwisie YouTube od stycznia 2011, pod nazwą Cyber Marian. Znany z serii filmów Ukryte polskie Mega Mixy oraz Amerykańskie trailery polskich filmów. Autor książki Dziś tak bardziej, wydanej przez oficynę Insignis Media. Laureat nagrody Grand Video Awards 2017 w kategorii Osobowość Roku. Przez siedem lat chorował na chłoniaka Hodgkina. Przeszedł dwa autologiczne przeszczepy szpiku.

Kasia Kachniarz, lat 36, Włodawa

W 2013 roku wyczuła u siebie guz w piersi. Po szeregu badań okazało się, że to nowotwór w prawej, jak i w lewej piersi oraz, że ma zmianę w pucach. Przeszła 6 cykli chemii czerwonej. W lutym 2014 usunięto jej górną część prawego płuca, a w kwietniu przeszła podwójną mastektomię. Trzy lata temu i w tym roku w ciągu 7 dni pokonała dystans 700 km. Pielgrzymka rowerowa z Włodawy do Częstochowy to był wielki wysiłek dla niej, ale dała radę. Ma dla kogo żyć - jest mamą 3 wspaniałych dziewczyn. Przemierza trasę Green velo od dwóch lat w projekcie Fundacji "Pokonaj raka".

Iza Kolka, lat 45, Poznań

Diagnozę usłyszała w czerwcu 2014 roku i już w lipcu przeszła mastektomię. Ma dużo szczęścia, bo jest leczona "tylko" hormonalnie, nie prechodziła uciążliwej chemii i radioterapii. Choroba przewartościowała jej priorytety, bardziej zależy jej na relacjach i robieniu tego, czego naprawdę chce. Tak jakby zaczynała od nowa. Zajmuje się scenografią, grafiką, współpracuje z teatrem jako scenograf teatralny. Jest mamą dwójki dzieci, które samotnie wychowuje.

Z Fundacją PR brała udział w kursie wspinaczkowym w Sokolikach, zimowym wejściu na Śnieżkę, Korsyka Expedition 2015, z wejściem na Monte Cinto, Onko Tour 2016, 2017.

Bogusia Pstrągowska, lat 53, sołtys Borków Wielkich

Zachorowała w 2007 roku na raka piersi. Kolejne 9 lat minęło pod znakiem operacji, chemioterapii, naświetleń..... Dzisiaj jest aktywna fizycznie i społecznie. Kocha życie, spełnia swoje marzenia. O chorobie nie myśli i nie mówi. Uważa, że operacja, chemia jej nie zabiły, a bardzo wzmocniły. Choroba dała jej kopa i teraz korzysta z życia, ile może. W 2014 roku pojechała na rowerze do Zakopanego, 5 dni - 674 km. Spełniła marzenie....Poza tym pełni funkcję sołtysa.

Władysław Wiśniewski, 62 lata

Szczęśliwy emeryt. Ma za sobą doświadczenie z rakiem żolądka i częściową jego resekcję. Kiedy po zakończeniu leczenia pani Doktor powiedziała: Chłopie ciesz się każdym dniem, do dziś sumiennie wykonuje Jej polecenie.

Andrzej Wojnarowski, 49 lat

Z zawodu jest ratownikiem medycznym i tę rolę w grupie Onko Tour będzie pełnił. Jego nowotwór nerki okazał się na szczęście zmianą łagodną. Ale kiedy jest się ojcem szóstki dzieci i z doświadczeniem nowotworowych (choć łagodnym) trudno o spokój ducha. Andrzej dołączył do zespołu poraz pierwszy w tym roku.

Tegoroczny Onko Tour poprowadzą dwaj członkowie klubu MTB z Suwałk

Piotr Wasilewski, to działacz społeczności nie tylko lokalnej. Obecnie pełni rolę Przewodniczącego Rady Dzieci i Młodzieży Rzeczpospolitej Polskiej przy Ministrze Edukacji Narodowej, która zajmuje się przedstawianiem propozycji i opinii w sprawach dotyczących oświaty oraz wychowania.

Jakub Jeromin, pomimo młodego wieku odnosi już kolarskiego sukcesy w barwach MTB Suwałki. Uwielbia podróżować na własną rękę i odkrywać nowe zakątki świata. Uważa, że nie ma granic, których nie da się pokonać.

_____________________

Onko Tour 2018 jest organizowany przez Katarzynę Gulczyńską, Prezes Fundacji Pokonaj Raka. Patronami wydarzenia są Stowarzyszenia Polskie Amazonki – Ruch Społeczny, Stowarzyszenie Psyche Soma Soli, Fundacja Onkologiczna Alivia oraz Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo. Wyprawa została sfinansowana z odpisów 1% podatku dochodowego oraz dzięki wsparciu Novartis Poland Sp. z o.o. i Bristol – Myers Squibb Services Sp. z o.o.

Tegoroczny Onko Tour 2018 objęli swym patronatem honorowym dwaj wybitni kolarze. Pan Tadeusz Mytnik", ps. Tony, najlepszy "czasowiec" w historii polskiego kolarstwa. Dwukrotny mistrz świata w drużynie szosowej (1973, 1975), oraz srebrny medalista olimpijski (drużyna) z Montrealu (1976). Pan Mieczysław Nowicki, ps."Mundek", jeden z najlepszych polskich kolarzy lat siedemdziesiątych, torowiec i szosowiec, mistrz świata w drużynie (1975), olimpijczyk ( 1972, 1976), zdobywca srebrnego i brązowego medalu olimpijskiego na jednych igrzyskach w Montrealu (1976). Obecnie samorządowiec i Prezes Towarzystwa Olimpijczyków Polskich.

(opr.mk)

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook