Dodana: 12 styczeń 2017 15:39

Zmodyfikowana: 12 styczeń 2017 15:41

Oddział ginekologiczno-położniczy Szpitala Wojewódzkiego w Białymstoku otwiera podwoje

Zakończona została inwestycja związana z rozbudową i modernizacją oddziałów ginekologii, położnictwa i neonatologii Szpitala Wojewódzkiego w Białymstoku przy ul. M. Skłodowskiej-Curie 26. Dziś, 12 stycznia miało miejsce uroczyste otwarcie z przecięciem wstęgi i wyświęceniem budynku. W ciągu kilku dni nastąpi przeprowadzka z budynków przy ul. Warszawskiej 15 i szpital będzie mógł przyjmować pacjentki.

Ilustracja do artykułu szpital wojewodzki-10.jpg

W uroczystym otwarciu wzięli udział m. in. Marszałek Województwa Podlaskiego Jerzy Leszczyński, Członek Zarządu Województwa Podlaskiego Bogdan Dyjuk, odpowiedzialny za służbę zdrowia, wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, dyrektor podlaskiego NFZ Maciej Olesiński, prof. Marian Szamatowicz, radny Sejmiku Województwa, Abp. Edward Ozorowski, biskup supraski Grzegorz, dyrektorzy szpitali, lekarze, pielęgniarki, pracownicy szpitala.

Dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. Jędrzeja Śniadeckiego w Białymstoku Cezary Nowosielski podziękował marszałkowi i samorządowi województwa za finansowe dotacje, dzięki którym była możliwa budowa, rozbudowa i modernizacja budynku.

- To dla województwa podlaskiego bardzo ważny dzień. Uruchomiliśmy cały kompleks ginekologiczno-położniczy w nowym budynku. Jeden z najnowocześniejszych w Polsce. Cieszymy się, że mogliśmy jako Zarząd Województwa doprowadzić do finału tej inwestycji. Jednocześnie wiemy, ze to jeszcze nie koniec wydatków. Trzeba będzie uzupełnić wyposażenie oddziałów. Chcemy doprowadzić do tego, by to była wiodąca palcówka województwa podlaskiego – powiedział marszałek Jerzy Leszczyński.

- Placówka taka jak ta wpisuje się w potrzeby mieszkańców Białegostoku, Podlaskiego i całego kraju. Ze strony Funduszu może liczyć na Zrobię wszystko by zapewnić należyte finansowe  funkcjonowanie tej placówki – obiecał dyrektor podlaskiego NFZ Maciej Olesiński.

Przebudowa budynku nr 7 oraz 8, rozbudowa o budynek nr 7A oraz nadbudowa budynku nr 7 związane z koniecznym przeniesieniem oddziałów Ginekologiczno-Położniczych oraz Oddziału Neonatologii z ulicy Warszawskiej 15 do budynków przy ul. M. Skłodowskiej Curie 26 trwały 2 lata. Dokumentacja projektowa została wykonana w 2013 r i została sfinansowana z budżetu Województwa Podlaskiego. Koszt dokumentacji – 2.395.800,00 zł.

W 2014 roku w wyniku przetargu nieograniczonego wyłoniony został wykonawca robót firma „Rodex” Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku. Umowa na realizację została podpisana dnia 01.10.2014r.

W grudniu 2016r. zakupiony został sprzęt i wyposażenie na potrzeby nowego Oddziału Ginekologiczno-Położniczego ze środków budżetu Województwa Podlaskiego. Zakupione zostały m. in. inkubator otwarty ze stanowiskiem do resuscytacji noworodków (1szt.); aparaty do znieczuleń ogólnych dla dzieci i dorosłych (2szt.); monitory medyczne (6szt.); zestaw endoskopowy wraz z torem wizyjnym, morcellatorem oraz instrumentarium (1szt.); lampy operacyjne (15szt.); aparat elektrochirurgiczny (1szt.) oraz meble i inne elementy wyposażenia. Dotacja z budżetu województwa w latach 2014-2016 zamknęła się kwotą 27.990.783,53 zł.

W nowym budynku na czterech piętrach o łącznej powierzchni około 4,6 tysiąca metrów kw. Znajdzie się 61 łóżek dla kobiet, 29 dla noworodków i 14 inkubatorów. 

Oddział położnictwa  zajmuje I piętro i wyróżnia się kolorem zielonym. Oddział neonatologii intensywnej opieki noworodka zajmuje II piętro,  a Oddział neonatologii oraz patologii ciąży – III piętro. Oba piętra z akcentem koloru żółtego. Oddział ginekologii zajmuje IV piętro.

Na każdym piętrze szpital może się pochwalić przestronnymi salami dla pacjentów, 2-3 osobowymi z łazienkami, komfortem sal zabiegowych, bloku operacyjnego, pomieszczeń dla personelu medycznego i dodatkowymi atrakcjami, jak np. sala umożliwiająca poród w wodzie.

Przeprowadzka trwa od pierwszych dni stycznia nowego roku. Przewieziono już drobny sprzęt, aparaturę medyczną, cześć mebli. Na IV piętrze jest już wyposażony blok operacyjny. W piątek 13 stycznia szpital przy Warszawskiej będzie ostatni dzień przyjmował porody.

Na dwa dni przeprowadzki 14-16 stycznia dyrekcja szpitala skierowała prośby do Uniwersyteckiego Szpitala Położniczego i Polikliniki Położniczo-Ginekologicznej Arciszewscy o przyjmowanie do hospitalizacji rodzących pacjentek. W poniedziałek 16 stycznia planowane są przenosiny OIOM-u. We środę szpital będzie mógł już przyjmować porody w nowym budynku.

(at)

 

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook