Dodana: 3 listopad 2016 15:20

Zmodyfikowana: 4 listopad 2016 10:39

Nowy szpital ginekologiczno-położniczy kusi luksusem i wysokim standardem

Do nowego obiektu Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Białymstoku, czyli budynku przy ul. M. Skłodowskiej-Curie 26, w którym ma się mieścić oddział ginekologii i położnictwa, pacjentki będą mogły zgłaszać się w nowym roku. Budynek już jest przygotowany, ale jeszcze czeka na specjalistyczny sprzęt. Po obiekcie oprowadzali dziś (3 listopada) dziennikarzy Członek Zarządu Województwa Podlaskiego Bogdan Dyjuk, dyrektor placówki Cezary Nowosielski i dyrektor Departamentu Zdrowia UMWP Katarzyna Zajkowska.

Ilustracja do artykułu szpital wojewodzki-09.jpg

- Cieszymy się wszyscy, że w tak dobrych warunkach będą na świat przychodziły dzieci, mieszkańcy województwa podlaskiego, że tu będą mogły otrzymać fachową opiekę medyczną. Musimy zaproponować określone warunki, do których panie chętnie przyjdą – powiedział marszałek Bogdan Dyjuk.

Inwestycja polegająca na przebudowie, rozbudowie i nadbudowie budynku Nr 7 i 8, tak by można było przenieść pion ginekologiczno-położniczy z ul. Warszawskiej 15 trwała 3 lata i kosztowała 30 mln zł.

- W trakcie realizacji inwestycji okazywało się, że były potrzebne kolejne przedsięwzięcia, a Zarząd Województwa podejmował decyzje o dofinansowaniu – wspomniał Bogdan Dyjuk.

Stąd też tegoroczne dofinansowanie w kwocie 1,6 mln zł na wyposażenie.

- Zostały już ogłoszone przetargi na wyposażenie poszczególnych pomieszczeń. Do 27 grudnia powinniśmy zakończyć ten etap – dodał dyrektor Cezary Nowosielski.

Szpital skorzysta również z grantu z konkursu transgranicznego, dotyczącego poprawy opieki zdrowotnej nad dziećmi w regionie przygranicznym Polski i Litwy (Beneficjent wiodący: Wojewódzki Szpital Zespolony im. Jędrzeja Śniadeckiego w Białymstoku). Z tego grantu będzie pochodziło wyposażenie oddziału neonatologii. 

- Ta nowa inwestycja to wyjątkowa oferta w skali regionu. Kompleksowo oferowana będzie możliwość doskonałych warunków dla rodzących kobiet, najwyższa jakość opieki nad noworodkami oraz opieka ginekologiczna. Szpital zapewnia w jednej lokalizacji  bezpieczeństwo rodzących jak i noworodków. - podsumowała Katarzyna Zajkowska dyrektor Departamentu Zdrowia UMWP.

W nowym budynku na czterech piętrach o łącznej powierzchni około 4,6 tysiąca metrów kw. znajdzie się 61 łóżek dla kobiet, 29 dla noworodków i 14 inkubatorów. Oddział położnictwa  zajmie I piętro i będzie  się wyróżniał kolorem zielonym. Oddział neonatologii intensywnej opieki noworodka zajmie II piętro,  a Oddział neonatologii oraz patologii ciąży – III piętro. Oba piętra z akcentem koloru żółtego. Oddział ginekologii zajmie IV piętro.

Na każdym piętrze szpital może się pochwalić przestronnymi salami dla pacjentów, 2-3 osobowymi z łazienkami, komfortem sal zabiegowych, bloku operacyjnego, pomieszczeń dla personelu medycznego i dodatkowymi atrakcjami, jak np. sala umożliwiająca poród w wodzie.

Jak zapewniali oprowadzający nie ma różnicy pomiędzy standardem tego szpitala a standardem klinik niepublicznych.

- Taki standard usług medycznych chcemy stopniowo wdrażać w pozostałych jednostkach podległych samorządowi województwa – podkreślił Bogdan Dyjuk.

(at)

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook