Nowa normalność - rządowy plan łagodzenia restrykcji związanych z koronawirusem
Możliwość wejścia do lasów i parków, większa liczba wiernych w świątyniach oraz nowe zasady dotyczące handlu od 20.04. To pierwsze efekty łagodzenia obostrzeń związanych z koronawirusem.
Podczas czwartkowej (16.04) konferencji premiera Mateusza Morawieckiego oraz Łukasza Szumowskiego, Ministra Zdrowia, szef Rady Ministrów powiedział, że „od 20 kwietnia przystępujemy do nowego etapu, stopniowego zdejmowania pewnych obostrzeń”.
-Wkraczamy na drogę pełną nadziei, ale jest to droga naznaczona dyscypliną społeczną – podkreślił.
W pierwszym z czterech etapów łagodzenia obostrzeń otwarty zostanie dostęp do lasów i parków. Zamknięte pozostaną jednak place zabaw. Korzystanie z takich form rekreacji będzie możliwe przy zachowaniu dystansu społecznego oraz z zasłoniętym nosem i ustami.
- Nie traktujmy tego jako okazji do niekontrolowanej rekreacji, do bardzo szerokich wyjść. To raczej ma być zwiększony komfort zdrowia psychicznego dla ludzi, tak do tego podchodzimy – zaznaczył Mateusz Morawiecki.
Złagodzone też zostaną przepisy dotyczące handlu. W sklepach o powierzchni do 100 mkw od 20.04 będzie możliwość obsługi 4 klientów na jedną kasę, a w większych - na każde 15 mkw będzie mogła przebywać 1 osoba.
Pracownicy sklepów mają być poddawani kontroli zdrowia. Pozostanie też zostanie reżim sanitarny związany z wyposażeniem placówek w środki do dezynfekcji.
Zasada jednej osoby na 15 mkw zostanie zachowana także w świątyniach religijnych. Wśród zasad I etapu „nowej normalności” znalazło się także zniesienie ograniczenia poruszania w przestrzeni publicznej bez dorosłego osób powyżej 13. roku życia.
Premier Morawiecki zapowiedział, że zakładając bardziej optymistyczny scenariusz w pewnych interwałach czasowych, „może co tydzień, a może co dwa”, rząd chce przedstawiać kolejne etapy, w których zmniejszane będą kolejne obostrzenia.
- Przejście z jednego etapu do drugiego zależy od tego ile będzie zachorowań, jak on wpłynie na rozprzestrzenianie się wirusa, ile będziemy mieć wolnych łóżek w szpitalach i ile wolnych respiratorów – dodał minister Szumowski.
- Teraz w kolejnych etapach będziemy otwierać rzemiosło i handel, choć już i dzisiaj w tym co powiedziałem, jest załagodzenie przepisów dotychczas handlu, a na końcu usługi, a na samym końcu usługi typu salony tatuażu, piercingu czy powiedzmy rehabilitacji, gdzie jest bardzo bliski kontakt człowieka z człowiekiem i możliwości transmisji bardzo wysoka – wyjaśnił szef Rady Ministrów.
Dodał też, że „jeśli będzie lepiej, jeśli szybciej będzie się wypłaszczać, a nawet spadać krzywa zakażeń, będziemy mogli przyspieszać łagodzenie tych reguł społecznych, reguł gospodarczych”.
- Drodzy rodacy znajdujemy się w zupełnie w nowej rzeczywistości, która pewnie dłużej z będzie z nami zostanie, i musimy się nauczyć w niej żyć – mówił Mateusz Morawiecki.
Minister Szumowski zaznaczył z kolei, że obowiązek przysłaniania ust i nosa będzie obowiązywał do momentu pojawienia się szczepionki. Podkreślił, że poluzowanie zasad, nie oznacza, że epidemia się kończy. Mówił o konieczności zachowywania dystansu społecznego i reguł higienicznych. O maksymalnym używaniu zdalnych form pracy. Czas trwania nowej rzeczywistości określił na półtorej – dwa lata.
Małgorzata Sawicka
***
Rząd opracował schemat poluzowania zasad życia społecznego i gospodarczego dzieląc je na cztery etapy:
Etap I, od 20.04:
-
otwarcie lasów i parków, z wyłączeniem placów zabaw
-
w sklepach do 100 mkw - cztery osoby na jedną kasę; powyżej 100 mkw - jedna osoba na 15 mkw powierzchni
-
jedna osoba na 15 mkw powierzchni w kościołach i obiektach kultu
-
możliwość rekreacyjnego przemieszczania się z maseczką i w odpowiednim dystansie
-
będzie można wejść do lasów i parków, a także biegać czy jeździć na rowerze, jeśli od tego zależy nasza kondycja psychiczna
-
osoby powyżej 13. roku życia będą mogły przemieszczać się bez dorosłego
Etap II:
-
otwarcie sklepów budowlanych w weekendy
-
otwarcie hoteli i innych miejsc noclegowych - z ograniczeniami
-
otwarcie niektórych instytucji kultury - bibliotek, muzeów i galerii sztuki
Etap III:
-
umożliwienie działalności stacjonarnej z ograniczeniami
-
otwarcie zakładów fryzjerskich i salonów kosmetycznych - w nowym porządku sanitarnym
-
otwarcie sklepów w galeriach handlowych - z ograniczeniami
-
wydarzenia sportowe do 50 osób - w otwartej przestrzeni, bez udziału publiczności
-
organizacja opieki nad dziećmi w żłobkach, przedszkolach i klasach szkolnych I-III - ustalona max. liczba dzieci w sali
Etap IV
-
otwarcie salonów masażu i solariów
-
umożliwienie działalności siłowni i klubów fitness
-
teatry i kina - w nowym porządku sanitarnym
Więcej informacji na stronie internetowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów - link do strony.