Na fantomie, jak w realu – czyli Centrum Symulacji Medycznej w Łomży otwarte
Ponad dwa i pół miliona kosztowało Centrum Symulacji Medycznej otwarte oficjalnie w czwartek (28 marca br.) w Państwowej Wyższej Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży. W salach będących realnym odwzorowaniem rzeczywistych warunków szpitalnych z pomocą fantomów dorosłych i dzieci przyszłe pielęgniarki będą się uczyć i teorii, i praktyki.
- 2,5 mln to koszt monoprofilowego Centrum Symulacji Medycznej w PWSIiP sfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020.
- W Polsce jest 36 podobnych miejsc stworzonych z tego programu. Ich łączna wartość to 92 mln zł.
W centrum sale ćwiczeń są wyposażone niczym sale szpitalne. Stoją są w nich kardiomonitory, respiratory, wózki reanimacyjne, pompy infuzyjne do podawania leków, inkubatory czy łóżka do intensywnej terapii. Są też fantomy do złudzenia przypominające dużych i małych pacjentów.
- Dzięki temu, że one i krzyczą i krwawią a nawet są roszczeniowi czy wulgarni przyszłe pielęgniarki mogą przećwiczyć trudne sytuacje, które zdarzają się w prawdziwym zawodowym życiu – mówi dr nauk o zdrowiu Joanna Chilińska, wicedyrektor ds. pielęgniarstwa wojewódzkiego szpitala w Łomży i prodziekan w PWSIiP. – W centrum uczymy szeregu różnych umiejętności od podstawowych, po bardzo skomplikowane. To znacznie ułatwi prace w przyszłości, pozwoli na szybsze odnalezienie w rzeczywistych warunkach a czasem ułatwi decyzje o pozostaniu, bądź nie w zawodzie.
Obecny podczas otwarcia centrum wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński poinformował, że dzięki specjalnym programom zachęcającym do pracy pielęgniarek coraz więcej z nich decyduje się na podjęcie praw wykonywania zawodu.
– W ubiegłym roku po raz pierwszy od wielu lat 100 procent rocznika odebrało prawo wykonywania zawodu, w poprzednich latach było ok. 30% mniej - mówił minister.- Takie centra też temu służą, bo pozwalają za pomocą nowoczesnych technologii kształcić nowe pokolenia pielęgniarek. A nowe technologie zdecydowanie podnoszą poziom kształcenia.
Nad studentami ćwiczącymi w centrum czuwają instruktorzy symulacji medycznej, nauczyciele akademiccy PWSIiP, którzy w ramach tego projektu przez rok zdobywali wiedzę, jak zajęcia prowadzić, pisać scenariusze zdarzeń, obsługiwać informatycznie i technologicznie poszczególne sale.
- Pod pieczą zarządu województwa jest 14 placówek medycznych w regionie i bardzo nam zależy, by pracowali w nich jak najlepiej wykształceni specjaliści – mówił obecny na otwarciu centrum wicemarszałek Marek Olbryś. – Dlatego bardzo cieszy mnie ta inicjatywa i otwarcie tak nowoczesnego miejsca kształcenia.
Podczas uroczystości otwarcia centrum poseł Mieczysław Baszko przekazał na ręce rektora uczelni dr hab Dariusza Surowika symboliczny czek na kwotę 1000 000 zł. To nagroda w konkursie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Łomżyńska uczelnia znalazła się w gronie 15 szkół wyższych w Polsce, które zostały wyróżnione przez ministerstwo w ramach programu "Dydaktyczna inicjatywa doskonałości".
art