Dodana: 19 maj 2016 11:52

Zmodyfikowana: 19 maj 2016 11:52

Miasta kontra czerniak. Debata w Urzędzie Marszałkowskim

Czerniak (łac. melanoma malignum) jest nowotworem wywodzącym się z komórek barwnikowych - melanocytów. Stanowi około 4% wszystkich zachorowań na nowotwory. Co roku w Polsce pojawia się 50 000 przypadków zachorowań na nowotwory skóry, w tym około 2500 – 3000 to czerniaki. W ostatnich latach jednak dynamika wzrostu zachorowań na ten typ nowotworów jest bardzo duża, a liczba zachorowań podwaja się co 10 lat.

Ilustracja do artykułu miasta kontra rak-04.jpg

Pod względem zachorowalności czerniak znajduje się na 16 miejscu u mężczyzn i na 15 miejscu u kobiet. Jest nowotworem 16 w kolejności pod względem umieralności u mężczyzn i 17 u kobiet.

We wczesnym stadium jest nowotworem wyleczalnym, przeżycie w czerniaku o grubości do 0,75 mm jest bliskie 100%. Warunkiem wyleczalności jest wczesne wykrycie nowotworu i jego szybkie wycięcie.

Celem debaty jest inspirowanie do podejmowania lokalnych działań mających na celu edukację dotyczącą nowotworów skóry, a także wsparcie opieki nad pacjentami z czerniakiem, zaangażowanie instytucji lokalnych do realizacji programów i projektów prozdrowotnych w tym obszarze.

„Miasta kontra czerniak” to projekt, który powstał z inicjatywy Instytuty Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej, a jego celem jest wypracowanie regionalnych map potrzeb i rozwiązań z zakresie czerniaka. Celem programu jest także inspirowanie do podejmowania lokalnych działań edukacyjnych w obszarze nowotworów skóry, a także zaangażowanie instytucji lokalnych w realizację programów i projektów prozdrowotnych w tym obszarze.

Debata o charakterze zamkniętym odbyła się 19 maja 2016 r. w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podlaskiego Białystok, ul. Kardynała Stefana Wyszyńskiego 1

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook