„Jestem… tworzę, odkrywam, doświadczam” – wernisaż wystawy prac „Grupy wsparcia” w BCO
Od wtorku, 12 grudnia w jednym z holi Białostockiego Centrum Onkologii można oglądać wystawę obrazów autorstwa pacjentek „Grupy wsparcia” szpitala onkologicznego. Prace powstały w ramach trwających od kwietnia br. warsztatów artystycznych pt. „Jestem… tworzę, odkrywam, doświadczam…”. Zajęcia plastyczne odbywały się pod kierunkiem malarki, artystki Małgorzaty Wróbel-Kruczenkow. Projekt koordynowała psycholog Małgorzata Rymarska, a jego częścią były również warsztaty teatralne prowadzone przez doskonale znanego białostockiej publiczności aktora BTL Ryszarda Dolińskiego.
To już trzecia edycja warsztatów artystycznych, w trakcie których pacjentki Grupy wsparcia BCO pogłębiały i rozwijały swoją wiedzę i umiejętności z zakresu sztuk plastycznych.
Efektem zajęć jest wystawa obrazów i kalendarz, w którym znalazły się najciekawsze prace powstałe podczas warsztatów.
Jak mówi koordynator projektu psycholog Małgorzata Rymarska, głównym celem projektu jest wsparcie terapeutyczne dla osób po chorobie onkologicznej.
- Nasze panie, do życia po chorobie onkologiczne, włożyły sztukę i w tym się odnalazły. To sztuka stała się lekarstwem, odstresowuje, dostarcza przyjemnych doznań, pozwala wyrazić trudne emocje, których nie da się wypowiedzieć wprost.
W warsztatach wzięło udział około dwudziestu uczestniczek. Jedną z nich jest Ewa Huszcza, której praca Barwy mojego życia znalazła się na wystawie i w kalendarzu.
- To wspaniałe doświadczenia. Początkowo bałam się , że nie wyjdzie, że nie umiem. Teraz jestem trochę pewniejsza siebie jeśli chodzi o tworzenie i sprawia mi to ogromną przyjemność – już się nie boję
Warsztaty plastyczne prowadziła Małgorzata Wróbel-Kruczenkow.
- Powstało bardzo dużo prac, a na wystawie prezentujemy te najciekawsze. Uczestniczki pracowały różnymi technikami, odkrywały potencjał twórczy i artystyczny. Ale nade wszystko cieszę się, że można było połączyć sztukę z działaniem terapeutycznym, które jest bezcenne. Widzę jak to dużo daje, jak ci ludzie się otwierają, jakie to wsparcie w walce z chorobą i uważam, że jest to bardzo ważny element w terapii.
Aspekt terapeutyczny pracy twórczej i spotkań ze sztuką podkreśla również lekarz onkolog Mirosława Demska:
- Widzę ogromny rozwój uczestniczek, te obrazy są przepełnione ich emocjami, tym co naszymi podopiecznymi szarpie, co jest dla nich ważne. Każda dodatkowa terapia i każda możliwość, która pozwala nie myśleć o chorobie i przenieść emocje gdzie indziej jest bardzo ważna.
Projekt dotyczył również zajęć teatralnych, które prowadził aktor BTL Ryszard Doliński.
- Staraliśmy się odpłynąć od tego miejsca gdzie się znajdujemy, więc Małgosia zabrała panie w malarstwo i sztuki plastyczne, a ja starałem się je odciągnąć w stronę teatru. Byliśmy na kilku spektaklach, mieliśmy zajęcia z emisji głosu z różnych myków aktorskich - jak się wypowiedzieć, czy jak budować rolę.
Dyrektor BCO Magdalena Borkowska zaznaczyła, że szpital stawia na inicjatywy tego typu jak projekt „Jestem… tworzę, odkrywam, doświadczam”
- Mamy zdolnych pacjentów którzy zapominają o swojej chorobie, a umiejętności plastyczne i muzyczne to formuła rozwoju na którą my stawiamy w swojej działalności.
Dodaje również, że lokalizacja wernisażu, czyli łącznik szpitala nie jest przypadkowa
- Wszyscy, którzy do nas przychodzą- i pacjenci, i odwiedzający - widzą, że rozwijamy zdolności naszych podopiecznych. Będziemy kontynuować ten pomysł przy udziale lekarzy i psychologów. Nie umiemy się lepiej promować niż przez wsparcie osób , które w trudnym dla siebie czasie umieją rozwijać swoje pasje, zainteresowania i chcą chwalić się swoimi umiejętnościami
Projekt „Jestem… tworzę, odkrywam, doświadczam” został dofinansowany z budżetu Miasta Białegostoku i realizowane dzięki działalności Stowarzyszenia „InspirOFFnia”.
ak
video: Wojciech Oksztol