Jak nauczyć dziecko picia wody od najmłodszych lat?
Ponad połowa, bo aż 53%* Polaków uważa, że najważniejsze dla rozwoju dziecka są napoje przygotowane na bazie owoców, czyli soki i kompoty. Pozytywny wpływ wody na zdrowie najmłodszych docenia zaledwie 26%* z nas. Tymczasem odpowiednie nawodnienie może zapewnić maluchowi prawidłowe funkcjonowanie i dobre samopoczucie. Właśnie dlatego nauce czytania czy chodzenia już od najmłodszych lat powinna towarzyszyć nie mniej istotna nauka picia wody. Jak zaszczepić w dziecku zdrowe nawyki? Oto kilka sprawdzonych sposobów.
Biurze”, aż 27% dzieci w Polsce pije tylko od 1 do 4 szklanek wody dziennie*. To zdecydowanie za mało. – Dla dzieci w pierwszej dekadzie życia podaż płynów powinna wynosić od 1300 ml do 1600 ml, w zależności od wieku. Taka ilość równa się 4-6 szklankom. Wprowadzanie zwyczaju picia dobrej jakościowo wody, często, małymi porcjami jest optymalnym postępowaniem zgodnym z modelem bezpiecznego żywienia dzieci od najmłodszych lat – mówi dr inż. Katarzyna Okręglicka, ekspert ds. żywienia.
Pozytywne skutki picia wody trudno przecenić, tym bardziej u najmłodszych. Brak odpowiedniego nawodnienia zaburza procesy pamięci krótkotrwałej, powoduje spadek koncentracji i bóle głowy, a także wydłuża czas reakcji na bodźce. Wówczas dzieci, które z reguły chłoną wiedzę jak gąbka, szybko stają się apatyczne, a ze szkoły wracają w złym humorze. Takie zachowanie powinno zaalarmować każdego rodzica. To jego rolą jest wykształcenie u dziecka zdrowego nawyku picia wody – regularnie, po trochu i przez cały dzień.
Woda to jednak nie tylko klucz do dobrego samopoczucia, ale przede wszystkim podstawa dobrze zbilansowanej diety dziecka. – Jej picie zgodnie z zapotrzebowaniem zmniejsza spożycie różnych niekorzystnych pod względem składu płynów z dodatkiem sacharozy, barwników czy konserwantów – przekonuje dr inż. Katarzyna Okręglicka. – W wielu badaniach udowodniono, że picie wody przez dzieci jest jednym z elementów profilaktyki otyłości i skutecznym postępowaniem w jej leczeniu. Z drugiej strony, regularne nawadnianie powinno towarzyszyć każdemu wysiłkowi fizycznemu. Twoje dziecko jest „żywym srebrem”? Jeśli tak, koniecznie dopilnuj, by podczas aktywności na świeżym powietrzu zawsze piło dużo wody.
Jak nauczyć dziecko picia wody od najmłodszych lat? Podpowiadamy:
1. Przykład idzie z góry
Rodzic jest pierwszym i najważniejszym wzorem dla malucha. Widząc, jak mama i tata sięgają po wodę, z pewnością będzie starał się ich naśladować. Tym bardziej, jeśli w domu stoi dystrybutor. Wciśnięcie przycisku to zawsze frajda dla dziecka – dzięki temu woda nie będzie dla niego obowiązkiem, ale zabawą!
2. Uśmiech dobry na wszystko
Chcesz zachęcić dziecko do regularnego nawadniania? Pokazuj mu radosną minę! Uśmiech jest reakcją społeczną, służy podtrzymywaniu bliskości i pozytywnie wpływa na interakcje. W tym wypadku wzmocni więc dobry przykład rodzica oraz obudzi pozytywne skojarzenia związane z piciem wody. Warto także nagradzać malucha, który zaczyna sam pamiętać o tej czynności.
3. Kolorowa przynęta
Plastikowa butelka to nuda. Kolorowy bidon – rewelacja! Dla najmłodszych sprawdzą się także kubeczki z ulubionymi bajkowymi postaciami. Z wody można także przygotować pyszny koktajl. Wrzuć do niej maliny lub truskawki, plasterek limonki i świeżą miętę. Do tego słomka w zabawnym kształcie i mini-parasolka – dzieci z pewnością wrócą po więcej!
4. Małymi kroczkami
Małe dziecko często zaczyna akceptować nowości dopiero po kilkunastu próbach podania. Nie zniechęcaj się więc – podsuwaj mu wodę powoli, małymi porcjami. Starszym dzieciom, które trudniej odzwyczaić od słodkich smaków, warto rozcieńczać soki czy napoje.
5. Przypomnienie pod ręką
Twoje dziecko ma już własną komórkę? Wykorzystaj to! Zainstaluj mu na telefonie aplikację, która będzie przypominała o regularnym piciu. Dzięki temu Ty będziesz pewien, że jest odpowiednio nawodnione, a ono, dzięki swojej przypominajce, poczuje się jak prawdziwy dorosły!
Więcej informacji na stronie: www.wodawdomuiwbiurze.org.pl
*Badanie „Polacy a woda” zostało zrealizowane przez PBS na zlecenie Stowarzyszenia “Woda w Domu i w Biurze” w ramach OMNIpbs w okresie 24-26 stycznia 2014 r. Badanie przeprowadzono na reprezentatywnej grupie 1000 osób w wieku od 15 lat wzwyż (najstarsza grupa wiekowa: 59 lat i więcej). Celem badania było sprawdzenie nawyków żywieniowych Polaków związanych ze spożywaniem wody w czystej postaci oraz ich świadomości w tym zakresie.
Stowarzyszenie „Woda w Domu i w Biurze” skupia firmy z branży produkcji i dostaw wody w opakowaniach pięciogalonowych. Powstało w 2002 r., początkowo jako sekcja w Krajowej Izbie Gospodarczej „Przemysł Rozlewniczy”, z inicjatywy kilku podmiotów odgrywających wiodącą rolę na rynku, m.in. Nestle Waters, Eden Springs, Piastpol, Aquator, Greif. W kwietniu 2007 r. przekształciło się w Stowarzyszenie. Obecnie Stowarzyszenie skupia większość podmiotów działających na tym rynku. Dane rynkowe pokazują, że wielkość sprzedaży wody w butlach 5-galonowych przekracza 500 milionów litrów rocznie – to stanowi ok. 15% całego rynku sprzedaży wody butelkowanej w Polsce.
Dr inż. Katarzyna Okręglicka – specjalista w zakresie żywienia człowieka i dietetyki. Pracownik naukowy w Zakładzie Medycyny Zapobiegawczej i Higieny Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Autorka wielu publikacji naukowych i popularnych, ekspert w kampaniach edukacyjnych.