Dodana: 28 wrzesień 2017 21:03

Zmodyfikowana: 28 wrzesień 2017 21:03

IV WKG. Kierunki rozwoju systemu ochrony zdrowia w Polsce

Nowe zasady finansowania świadczeń opieki zdrowotnej czyli tzw. sieć szpitali to temat, który zdominował panel dyskusyjny ph. „Kierunki rozwoju systemu ochrony zdrowia w Polsce” . O tym, w jaki sposób zmiany wchodzące w życie 1 października wpłynął na obraz polskiej służby zdrowia, o obawach i nadziejach związanych z ustawą rozmawiali dyrektorzy i zarządcy szpitali, eksperci rynku ochrony zdrowia, przedstawiciele NFZ. W dyskusji wziął udział Członek Zarządu Województwa Podlaskiego Bogdan Dyjuk

Ilustracja do artykułu IMG_6878.JPG

Od października wchodza zmiany w sposobie finansowania szpitali w Polsce. Zamiast udziału  w konkursach, jednostki, które weszły do tzw. sieci szpitali beda otrzymywały ryczałt na cztery lata. Główne założenia zmian to kompleksowa opieka nad pacjentem, lepsza dostępność do poradni przyszpitalnych oraz lepsze wrunki funkcjonowania szpitali. W województwie podlaskim z nowej formy finansowania bedą korzystały 23 placówki. Poza siecią znalazły się szpitale psychiatryczne.  
Zmiany w słuzbie zdrowia budzą pewne nadzieje, ale chyba jeszcze większe wątpliwości.

 

- Akceptacja samorządu dla zmian w finasowaniu opieki medycznej w ramach tzw. sieci szpitali jest uwarunkowana wysokością ryczałtu, który jednostki otrzymają i tu nie jesteśmy usatysfakcjonowani, ponieważ, część naszych szpitali otrzyma mniej pieniędzy niż wynikało to z wykonania kontraktów za ubiegły rok – mówił Bogdan Dyjuk – Wstrzemięźliwość w ocenie zmian jest też spowodowana brakiem konkretów finansowania dla obszaru psychiatrii.

Jak podkreślał Adam Winski z podlaskiego NFZ istotą wprowadzanych zmian jest zapewnienie kompleksowości opieki nad pacjentem, stabilności i pewności finansowania.

Uczestnicy debaty zgodnie przyznawali, że finansowanie ryczałtowe( co dla szpitali w tzw. sieci gwarantuje nowa ustawa) zwiększa poczucie bezpieczeństwa finansowego.
To  także ogromna szansa dla szpitali w restrukturyzacji.
- Pewne finansowanie daje możliwość porozumienia z wierzycielami i to jest plus ryczałtowego finansowania jednostek – mówiła zarządca Szpitala Giżyckiego w restrukturyzacji Agnieszka Biała.

Obawy budzi jednak brak konkretów dotyczących finansowania tzw. nadwykonań – nie wiadomo czy będą one płacone, a także czy dzięki zmianom faktycznie skróci się czas oczekiwania na  zabiegi medyczne – jednym słowem czy pacjent będzie miał lepszą opiekę.

- Ustawą kolejek się nie skróci, potrzebne są większe pieniądze – mówil marszałek Dyjuk – Powinniśmy podjąć dyskusję nad wysokościa składek na ubezpieczenie zdrowotne, albo rozmwiać o ubzepieczeniu dobrowolnym. Ale tu był i jest duży opór polityczny

Dyrektor szpitala powiatowego w Augustowie Danuta Zawadzka zwróciła też uwagę na inny problem, z którym polska służba zdrowia boryka się od dłuższego czasu - to braki kadrowe. Wtórował jej dyrektor szpitala powiatowego w Piszu Marek Skarżyński.
- Skracanie kolejek to wprowadzanie nowego potencjał ludzkiego i finansowego na rynek usług medycznych tego się nie da inaczej zrobić -podkreślał.

 Podjęto również temat ruszającego od nowego roku pilotażu koordynowanej opieki zdrowotnej. Jak podkreślała wiceprezes Podlaskiego Związku Lekarzy Pracodawców Porozumienie Zielonogórskie Joanna Szeląg,  system sprawdzjący sie świetnie w wielu krajach jest bardzo potrzebny również w Polsce, ale...
- Pilotażem będzie objętych 45 jednostek i 300 tys. pacjentów - to w skali kraju stanowczo za mało, aby wyciągnać wnioski niezbędne do pełnego wdrożenie systemu - mówiła -  Również dwuletni okres próby jest stanowczo za krótki.

Dodatkowo, brak ustawy o pilotażu nie pozwala NFZ dostosowania systemów informatycznych na potrzeby programu.
- P
odstawą jest system informatyczny który pozwoli na koordynację informacji pomiędzy jednostkami ( podstawowa opieka zdrowotna, ambulatotyjna opieka specjalistyczna i szpital  red.) - mówiła Joanna Szeląg - Z powodyu braku specjalistów można byłoby realizować telekonsultacje. To są rozwiązania stosowane i sprawdzające się w różnych krajach.
- Pewne zmiany, choć bezsprzecznie dobre i potrzebne następują za szybko, co powoduje, że poruszamy się trochę po omacku - dodała.

Jak podkreślali uczestnicy panelu, nadchodzące zmiany będzie można ocenić po pewnym czasie.
- Nowy system rusza za kilka dni i musimy sobie z tym poradzić - podsumował prorektor UMB Janusz Dzięcioł.


W panelu „Kierunki rozwoju systemu ochrony zdrowia w Polsce” udział wzięli zarządca "Szpitala Giżyckiego" Sp. z o.o. w restrukturyzacji Agnieszka Biała, prorektor ds. klinicznych i kształcenia podyplomowego UMB Janusz Bogdan Dzięcioł, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. Jędrzeja Śniadeckiego w Białymstoku Cezary Nowosielski, dyrektor Szpitala Powiatowego w Piszu Marek Skarżyński, dyrektor Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Augustowie Danuta Zawadzka, wiceprezes Podlaskiego Związku Lekarzy Pracodawców Porozumienie Zielonogórskie Joanna Szeląg, ekspert rynku ochrony zdrowia Dariusz Wasilewski, z-ca dyrektora ds. medycznych podlaskiego oddziału NFZ Adam Robert Wiński. W dyskusji wziął udział Członek Zarządu Województwa Podlaskiego Bogdan Dyjuk.
Dyskusję prowadził z-ca redaktora naczelnego „Rynku Zdrowia” Piotr Wróbel

ak

fot.video Wojciech Oksztol

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook