HCV. Rola samorządów w profilaktyce i diagnostyce – modelowe rozwiązania. Profilaktyka i diagnostyka WZW typu C w projektach samorządowych do 2020 roku
Z roku na rok rejestruje się coraz więcej przypadków osób chorych na WZW C. Jest to choroba, która bez odpowiedniej diagnostyki, leczenia i opieki może doprowadzić do raka wątroby, a w konsekwencji nawet do śmierci. O roli samorządów w zapobieganiu zakażeniom HCV rozmawiali eksperci, politycy zdrowotni i urzędnicy podczas konferencji, która odbyła się 26 października 2016 w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podlaskiego.
Cele cyklu spotkań:
- uświadamianie wagi problemu HCV w poszczególnych regionach,
- określenie potrzeb regionalnych w zakresie chorób wątroby i ich profilaktyki,
- prezentacja modelowych rozwiązań dla samorządów,
- środki dla samorządów na realizację zadań: budżet samorządu czy środki unijne?
- realizacja programów polityki zdrowotnej przez samorządy w świetle nowelizacji Ustawy o świadczeniach finansowanych ze środków publicznych.
Polska na tle innych krajów europejskich charakteryzuje się niskim współczynnikiem wykrywalności WZW typu C. Do zdiagnozowania infekcji HCV dochodzi przeważnie przypadkowo (np. podczas oddawania krwi) lub gdy chory zgłasza się do lekarza z objawami wątrobowymi w bardzo zaawansowanym stadium. Eksperci apelują o poprawę tej sytuacji, jednak w Polsce brakuje systemowych rozwiązań mających na celu kontrolę i opanowanie infekcji HCV, dorównujących działaniom na rzecz HBV i HIV (system powszechnych szczepień) i HIV (Krajowy Program Zapobiegania Zakażeniom HIV i Zwalczania AIDS).
Celem przedsięwzięcia jest uświadomienie wagi problemu jakim jest WZW typu C oraz dyskusja w gronie ekspertów i decydentów samorządowych na temat możliwych działań, wspierających np. wczesną diagnostykę.
Zakres poruszanych tematów w trakcie konferencji zostanie podzielony na dwie części. Pierwsza dotyczyć będzie aspektów terapeutycznych oraz epidemiologicznych. Druga część zostanie poświęcona obecnym rozwiązaniom systemowych - sposoby finansowania, diagnostyki i profilaktyki. W trakcie debaty omówione zostaną propozycje działań z punktu widzenia samorządu lokalnego przy zaangażowaniu lokalnych instytucji ochrony zdrowia.