Białostockie Centrum Onkologii otwarte na pacjentów
Białostockie Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie (BCO) po raz kolejny w sobotę (01.02) szeroko otworzyło drzwi dla mieszkańców miasta i województwa podlaskiego. To w związku z przypadającym we wtorek (04.02) Światowym Dniem Walki z Rakiem.
Kobiety w wieku 50-69 lat mogły skorzystać z bezpłatnej mammografii. W ramach projektu unijnego "Masz po co żyć. Badaj piersi", realizowanego przez Centrum, wszystkie zainteresowane panie wzięły udział w szkoleniu z samobadania piersi, połączonym ze wskazówkami w doborze biustonosza. Nie zabrakło też zainteresowanych samokontrolą mężczyzn. Każdy też mógł wziąć udział w konkursie wiedzy z nagrodami.
Na stoisku informacyjno-edukacyjnym wyeksponowano wielkie, nadmuchiwane jelito przygotowane do kolonoskopii. Wchodząc do środka, można było zobaczyć to, co lekarz wykonujący zabieg. Wszystko w celu zwiększenia świadomości na temat nowotworów układu pokarmowego, w tym raka jelita grubego, a co za tym idzie wczesnego ich wykrywania.
- Nowotwory jelita grubego to druga przyczyna zgonów w Polsce z powodu nowotworów. Jeśli chodzi o zachorowania jest to nawet 19 tys. osób rocznie. Chorujemy, można powiedzieć, niepotrzebnie, ponieważ mamy w Polsce badanie, które jest złotym standardem - badanie kolonoskopowe. Nie dość, że może ono zdiagnozować stan jelita w danej chwili, to może jednocześnie zapobiec rozwojowi choroby nowotworowej w przyszłości. Likwidując występujące w jelitach polipy zamykamy drogę chorobie bardzo prostym, kilkuminutowym zabiegiem - przekonywał Błażej Rawicki z Fundacji Europacolon Polska.
Odwiedzający goście mieli możliwość skorzystania z porad lekarza onkologa, zmierzenia poziomu cukru we krwi, przebadania znamion dermatoskopem oraz wykonania pomiaru ciśnienia. Białostockie Amazonki zachęcały do profilaktyki i samobadań. Dodatkowo jedna z firm zaproponowała paniom profesjonalny makijaż.
Tu leczą nowocześnie
Białostockie Centrum Onkologii zaprezentowało się jako placówka, gdzie leczy się kompleksowo i nowocześnie. Warto przypomnieć, że przed dwoma tygodniami (15.01) Artur Kosicki, marszałek województwa, uczestniczył w uroczystej prezentacji nowej stacji planowania leczenia dla Zakładu Radioterapii BCO. Na ten cel zarząd województwa przeznaczył 88 tys. zł. Pisaliśmy o tym - link do artykułu.
Szpital BCO (podległy samorządowi woj. podlaskiego) jest w pilotażu tzw. wojewódzkim ośrodkiem koordynującym w zakresie leczenia raka piersi, jajnika, jelita grubego i prostaty - szczegóły w linku. Według danych Centrum w 2019 r. w placówce udzielono pomocy lekarskiej 95 tys. pacjentów i było to o 20 tys. więcej niż w 2017 r.
O oprawę artystyczną Dnia Otwartego BCO zadbał zespół ludowy „Mianka".
aa/red.mp