Dodana: 26 sierpień 2016 21:18

Zmodyfikowana: 26 sierpień 2016 21:18

Drużyna z Białegostoku zdobyła 15 medali na „Onko-Olimpiadzie”

W niedzielę zakończyła się 6. edycja międzynarodowych Igrzysk Sportowych „Onko-Olimpiada”. Młodzi zawodnicy dotknięci chorobą nowotworową rywalizowali o medale w różnych dyscyplinach. Drużyna z Białegostoku zdobyła w sumie 15 medali! Jednak to nie one były najważniejsze. Te wyjątkowe igrzyska były okazją do świętowania przez wszystkich zawodników – świętowania wygranej z chorobą nowotworową. Uczestników wspierał szereg gwiazd, m.in. Małgorzata Foremniak, Szymon Majewski, Daria Widawska czy Anna Korcz. Pomysłodawcą i organizatorem imprezy jest Fundacja Spełnionych Marzeń.

Uczestnikami tegorocznej edycji „Onko-Olimpiady” były dzieci i młodzież ze wszystkich ośrodków onkologicznych z Polski oraz wybranych z Litwy, Rumunii, Słowacji i Ukrainy. Wiele z nich przygotowywało się do zawodów przez kilka miesięcy. Kiedy więc nadszedł czas rywalizacji, każdy z nich dał z siebie wszystko. Pierwszego dnia zawodnicy rywalizowali w takich dyscyplinach jak pływanie, łucznictwo, piłka nożna oraz badminton. 20 sierpnia młodzi sportowcy walczyli o medale w konkurencjach lekkoatletycznych: biegach na 60 oraz 100 metrów, sztafecie 4 x 100 metrów, skoku w dal z miejsca, skoku w dal z rozbiegu, pchnięciu kulą chłopców, pchnięciu kulą dziewcząt oraz rzucie piłeczką palantową. Odbyły się też konkurencje specjalne: chód z asystą, wyścig na wózkach inwalidzkich, rzut piłeczką palantową z wózka oraz tenis stołowy. Jak zakończyła się dwudniowa rywalizacja? Wszystkim zawodnikom „Onko-Olimpiady” przyznano w sumie 280 medali. Nasi rodacy zdobyli ich 180, w tym kilkadziesiąt złotych. Najbardziej utytułowaną drużyną została polska grupa z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie – jej członków wyróżniono 23 medalami. Z kolei najlepszym zespołem zagranicznym okazała się drużyna ze Słowacji – jej uczestnicy wywalczyli 21 medali. Grupa z Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego im. L. Zamenhofa w Białymstoku zdobyła w sumie 15 medali: 7 złotych, 5 srebrnych oraz 3 brązowe. Serdecznie gratulujemy wszystkim nagrodzonym.