Czy owoce zachęcą kobiety do częstszych badań? Wspólna akcja podlaskiego NFZ i PSS Społem
Od piątku 21 października, przez cały tydzień, na owocach sprzedawanych w supermarketach sieci znajdą się specjalne naklejki, przypominające o profilaktycznych badaniach mammograficznych i cytologicznych. Dlaczego owoce? Ponieważ sprawdzanie ich świeżości poprzez dotyk ma kojarzyć się z samobadaniem piersi.
Październik jest tradycyjnie miesiącem walki z nowotworami. Ponieważ rak każdego roku dotyka tysięcy Polek, odbierając zdrowie i życie, definitywnie przekreślając marzenia i szczęście wielu rodzin, konieczne jest przypominanie kobietom o regularnych badaniach. Bo to one właśnie pomagają we wczesnym wykrywaniu zmian, które można leczyć.
Jak wynika ze statystyk, najwięcej pań, bo ponad 51%, korzysta z badań profilaktycznych raka piersi w województwie lubuskim, najmniej w województwie małopolskim (niespełna 37%). Podlaskie plasuje się niestety dopiero na 12. miejscu z wynikiem ok. 40%. W naszym województwie najczęściej badają się panie w powiecie hajnowskim (ponad 46%), najrzadziej zaś w powiecie łomżyńskim – to na mammografię zgłosiła się tylko co czwarta kobieta. W Białymstoku z badań korzysta prawie 44% pań.
Niestety wyniki są znacznie mniej zadowalające w przypadku grupy korzystającej z programów profilaktycznych raka szyjki macicy. Najwięcej pań wykonuje badania w województwach zachodniopomorskim (ponad 27%) i warmińsko-mazurskim (ok. 28%), zaś najmniej w województwie wielkopolskim (ok. 16%) i mazowieckim (niemal 17%). W naszym województwie niecałe 23% mieszkanek objętych programem profilaktycznym zgłasza się na badania cytologiczne. Najwięcej - w powiecie sokólskim i hajnowskim (po 28%), najmniej zaś, bo niecałe 8% kobiet bada się w powiecie sejneńskim. Miasto Białystok wypada najlepiej na tle Suwałk i Łomży – tutaj na badania zgłosiło się 29% kobiet.
opr.mk