Dodana: 19 maj 2018 09:15

Zmodyfikowana: 19 maj 2018 09:15

Chrapanie i bezdech to poważna sprawa

Każdy z nas zna kogoś kto chrapie i wie jaki to dyskomfort. Chrapacz nie dość, że sam się nie wysypia, to nie daje też spać innym. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę, że chrapanie to choroba, a często też oznaka poważnych dolegliwości, które mogą zagrażać życiu.

Ilustracja do artykułu CHRAPANIE (3).JPG

Najbardziej niebezpieczną dolegliwością jest bezdech podczas snu. Są to wielokrotnie powtarzające się epizody zatrzymania oddychania na co najmniej 10 sekund. Może również dochodzić do znacznego ograniczenia przepływu powietrza przez drogi oddechowe. Przerwy w dopływie powietrza powodują niedotlenienie, wzrost ciśnienia krwi, zaburzenia rytmu serca oraz mikrowybudzenia, które choć są niezauważalne dla pacjenta z bezdechami (widoczne w zapisie fal mózgowych), powodują, że sen nie daje odpoczynku. Co gorsze mogą prowadzić do zawałów i udarów.

- Zwykle osoba chrapiąca nie wie, że cierpi na bezdech senny – mówi prof. Marek Rogowski, kierownik Kliniki Otolaryngologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. - Jedynym objawem jest to, że rano ma ból głowy i wstaje zmęczony. Osoby z bezdechem zwykle śpią bardzo niespokojnie, wiercą się w łóżku. Chory często wybudza się i gwałtownie wciąga powietrze ustami. Taki sen nie pozwala właściwie wypocząć. Ale jak może być inaczej, skoro do płuc nie dociera właściwa porcja powietrza, a więc i krew nie jest odpowiednio nasycona tlenem. Cały organizm jest niedotleniony, wręcz lekko podduszony.

Objawy towarzyszące Zespołowi Obturacyjnych Bezdechów podczas Snu można podzielić na te, które występują w nocy oraz te występujące w ciągu dnia. Do objawów nocnych należą:

- głośne nieregularne chrapanie przerywane nagłą ciszą, budzącą niepokój u osób trzecich

- niespokojny przerywany sen

- nagłe wybudzenia ze snu połączone często z uczuciem braku powietrza, przyspieszonym oddechem czy tętnem

- czasem problemy z zaśnięciem po przebudzeniach z powodu lęku

- nadmierna potliwość w nocy

- potrzeba oddawania moczu w nocy

Objawy dzienne bezdechu podczas snu to:

- poranny ból głowy

- uczucie zmęczenia bez względu na długość snu

- nasilona senność w ciągu dnia utrudniająca prawidłowe funkcjonowanie;

- nadmierna drażliwość i nerwowość

- trudności z koncentracją i pamięcią

- zaburzenia potencji u mężczyzn

 

Jakie są przyczyny bezdechu?

Przyczyną mogą być nieprawidłowości w budowie górnych dróg oddechowych:

- skrzywiona przegroda nosa

- nieprawidłowa budowa żuchwy

- zbyt wiotkie i wydłużone podniebienie

ale również:

- otyłość

- picie alkoholu

- palenie papierosów

- krótka, gruba szyja - istnieje zależność miedzy obwodem szyi a prawdopodobieństwem zespołu snu z bezdechami

Badania

Żeby stwierdzić czy pacjent ma OBS musi zostać poddany szczegółowemu badania, wśród których nie można pominąć badania snu (poligrafii lub polisomngrafii).

- Badanie to pozwala ocenić parametry snu. W procesie diagnostycznym dużą rolę odgrywa badanie endoskopowe górnych dróg oddechowych w stanie czuwania i/lub w tzw. śnie farmakologicznym, co pozwala na właściwy wybór metody leczenia – mówi prof. Ewa Olszewska, kierownik Centrum Chirurgii Zaburzeń Oddychania podczas Snu Kliniki Otolarngologii UMB.

Leczenie bezdechu podczas snu
Chorym zaleca się zmianę trybu życia, redukcję masy ciała, spanie na wyższej poduszce, unikanie alkoholu tuż przed pójściem spać, leków uspakajających.

Istnieją również sposoby, by zmniejszyć dolegliwości. Jedną z metod leczenia bezdechów jest stosowanie aparatu, tzw. protezy powietrznej (CPAP, autoCPAP, biPAP), którą zakłada się do snu. Aparat wdmuchuje powietrze do gardła przez maseczkę założoną na nos lub usta i nos zmniejszając objawy choroby (aparaty te są częściowo refundowane przez NFZ). Niektórym pacjentom pomagają aparaty ortodontyczne wysuwające żuchwę.

Kiedy zawodzą powyższe metody, jedynym ratunkiem pozostaje zabieg operacyjny, który pozwala usunąć przeszkodę blokującą swobodny przepływ powietrza.

 

źródło: rzecznik Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook