Blisko 850 tys. zł na zakup sprzętu otrzyma łomżyński szpital wojewódzki
Decyzję o przyznaniu wsparcia podjął Zarząd Województwa Podlaskiego. Nowy sprzęt będzie pracował głównie dla pacjentów łomżyńskiej okulistyki i laryngologii.
Zarząd Województwa zdecydował o wsparciu łomżyńskiej placówki zarówno poprzez sfinansowanie sprzętu medycznego, jak też nowego agregatu prądotwórczego. Koszt nowego urządzenia to 357 tys. zł. Wydatek niezbędny, bowiem szpital do tej pory bazował na agregacie czeskiej produkcji z 1982r. Wiekowy sprzęt zabezpiecza jedynie 30% zapotrzebowania na energię elektryczną szpitala a ponadto nie uruchamia się automatycznie. Przy zaniku zasilania energii elektrycznej należy go uruchomić ręcznie, a w przypadku łomżyńskiego egzemplarza nie udaje się to od razu, a najczęściej przy 4 a 6 próbie. Nowe urządzenie jest więc niezbędne, aby zapewnić bezpieczeństwo pacjentom łomżyńskiej placówki, a w szczególności tym, którzy wymagają intensywnej opieki lub terapii. Ich życie bowiem jest uzależnione od pracujących urządzeń typu respiratory, monitory, pompy infuzyjne. W zaistniałej sytuacji Zarząd Województw Podlaskiego jednomyślnie podjął decyzję o udzieleniu z budżetu województwa dotacji na zakup niezbędnego sprzętu.
Ponadto członkowie zarządu zdecydowali o przyznaniu blisko pół miliona złotych łomżyńskiemu szpitalowi na zakup nowoczesnego sprzętu medycznego. Zastąpi on dotychczasowe, wyeksploatowane urządzenia, które nie nadają się już do naprawy czy renowacji. Szpital za dotacje przyznaną przez zarząd województwa planuje kupić:
- laser okulistyczny;
- autokeratorefraktometr - służy do precyzyjnej oceny wady refrakcji a także krzywizny rogówki pacjenta, rozpoznawana jest przy tym krótkowzroczność, nadwzroczność i astygmatyzm;
- aparat do znieczulania - użytkowany na bloku operacyjnym;
- rynomanometr - służący do badania laryngologicznego;
- aparat do monitorowania śródoperacyjnego nerwów - urządzenie tego typu jest wykorzystywane podczas zabiegów operacyjnych chirurgicznych i laryngologicznych. Dzięki niemu chirurdzy mają możliwość lokalizowania nerwów i kontrolowania czynności w trakcie operacji. Dotychczas szpital nie dysponował takim urządzeniem.