Dodana: 15 luty 2016 13:13

Zmodyfikowana: 15 luty 2016 15:28

Białystok PLUS – celem jest nasze zdrowie. Wyjątkowa współpraca Samorządu Woj. Podlaskiego i Uniwersytetu Medycznego

Samorząd Województwa Podlaskiego oraz Uniwersytet Medyczny w Białymstoku zawarły porozumienie o współpracy w zakresie projektu „Białystok Polish Longitudinal University Study; Białystok PLUS". Badanie zasięgiem obejmie 10 000 mieszkańców województwa podlaskiego, którzy zostaną poddani analizie medycznej (ocena obwodów ciała, badanie krwi, badanie USG, badanie rezonansu magnetycznego, itp.), analizie społecznej, socjologicznej oraz psychologicznej. Jego celem będzie ocena stanu zdrowia ludności regionu.

Ilustracja do artykułu umowa uwb-09.jpg

– Samorząd Województwa Podlaskiego jak dotąd w różny sposób wspierał ochronę zdrowia w regionie, głównie przez inwestycje w szpitalach. Teraz chcemy włączyć się aktywnie w dalszy zakres prac związanych z ochroną zdrowia: diagnostykę i popularyzację profilaktyki, bo choroby cywilizacyjne są coraz większym problemem. Stąd podpisanie umowy z UMB i myślę, że to dopiero początek naszej wieloletniej współpracy w tym zakresie – podkreślał Jerzy Leszczyński, Marszałek Województwa Podlaskiego.

Współpraca pomiędzy Samorządem Województwa Podlaskiego a Uniwersytetem Medycznym w Białymstoku może przyczynić się do pomnażania potencjału zdrowotnego oraz eliminacji czynników ryzyka zagrażających zdrowiu, a także może usprawnić organizację ochrony zdrowia w województwie podlaskim.

- Projekt Białystok PLUS jest unikalnym projektem w skali kraju i Europy. Dotychczasowe badania obejmowały jeden wycinek zdrowia ludności. Nasze badanie ma na celu połączenie wielu aspektów zdrowia – mówi prof. Karol Kamiński z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. - Każdy pacjent jest jednością i chcemy zbadać naszych obywateli pod szerokim kontem, zarówno układu oddechowego, zaburzeń metabolicznych, układu krążenia, ewentualnych chorób nowotworowych, tak abyśmy uzyskali przestronny obraz stanu zdrowia naszego miasta, a w dalszej perspektywie i województwa. Dane pozwolą odpowiedzieć na pytanie, dlaczego dane choroby pojawiają się u jednych i w jaki sposób możemy im zapobiegać i jak moglibyśmy je w przyszłości leczyć.

Badania podejmowane przez Samorząd Województwa Podlaskiego w ramach tej współpracy mają polegać na promocji i upowszechnieniu wypracowanych w projekcie idei i zaleceń, monitorowaniu możliwości pozyskiwania środków finansowych na realizację założeń projektu i udzielaniu konsultacji w procesie pozyskiwania tych środków, a także na współorganizacji konferencji lub spotkań z partnerami naukowymi.

Poznanie przyczyn i określenie największych zagrożeń cywilizacyjnych, które powodują choroby jest też bardzo istotne z punktu widzenia Samorządu Województwa Podlaskiego: prowadzonych programów profilaktycznych, a nawet przyszłych inwestycji w służbę zdrowia.

– Koszty leczenia wzrastają, ceny leków rosną, coraz nowsze procedury leczenia są coraz droższe. Żaden system – może poza krajami arabskimi – tego w dłuższej perspektywie nie wytrzyma. I dlatego już dzisiaj musimy myśleć o przyszłości. Ten program to rozpoczyna – podkreślał Bogdan Dyjuk, Członek Zarządu Województwa Podlaskiego. - Chcąc racjonalnie zaplanować wydatkowanie funduszy, tych które utrzymujemy z własnych dochodów, środków europejskich programów norweskich czy szwajcarskich musimy wiedzieć, że dzisiaj rozpoczynana inwestycja będzie miała swój pozytywny skutek za 5, 10 czy 15 lat. Dlatego będziemy starali się dzisiaj w ramach tego projektu zdobywać doświadczenia, a później współpracując rozszerzać te badania tej populacji 10 tys. mieszkańców na województwo., żeby dawało obrazu stanu zdrowia mieszkańców naszego województwa w długiej perspektywie.

Białystok PLUS" jest unikalnym projektem w skali kraju. Realizowany będzie zgodnie z założeniami naukowymi według najlepszych światowych standardów w zakresie badań epidemiologicznych i klinicznych. Projekt realizowany będzie w Centrum Badań Innowacyjnych w Zakładzie Medycyny Populacyjnej i Prewencji Chorób Cywilizacyjnych Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, pod kierownictwem prof. dr hab. Karola Kamińskiego.

Sam program może rozpocząć się już w 2017 roku. Do tego czasu prof. Kamil Kamiński razem z zespołem planuje przeprowadzenie trzech programów pilotażowych, które m.in. sprawdzą skuteczność metody badawczej, a także metody dotarcia do jak najbardziej reprezentatywnej grupy mieszkańców w przedziale wiekowym od 20 do 80 lat.

Szacuje się, że w programie pilotażowym udział weźmie 60-70 osób.

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook