Dodana: 29 wrzesień 2016 13:56

Zmodyfikowana: 29 wrzesień 2016 13:56

Bezpłatne szczepienia przeciw grypie dla przewlekle chorych w Białymstoku

Już 8 października 2016 r., mieszkańcy Białegostoku będą mogli skorzystać z bezpłatnych, profilaktycznych szczepień przeciw grypie. Jak podkreślają eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy, szczepieniom powinny poddawać się osoby chorujące przewlekle, ponieważ są one narażone na powikłania pogrypowe. Między innymi do tej grupy osób skierowana jest akcja bezpłatnych szczepień odbywająca się w ramach III Ogólnopolskiego Dnia Profilaktyki Grypy. Poza szczepieniami pacjenci będą mogli zmierzyć m.in. poziom glukozy oraz ciśnienia.

Ilustracja do artykułu Logo_OPZG.JPG

Bezpłatne szczepienia dla mieszkańców Białegostoku odbędą się 8 października 2016 r. w godzinach 9:00-14:00 lub do wyczerpania zapasów dawek przeznaczonych na potrzeby akcji, w Przychodni L.S.S.P. „Eskulap” (ul. Nowy Świat 11c). W poprzednim sezonie w województwie podlaskim zanotowano 103686 przypadków zachorowania na grypę[1]. Szczepienia wskazane są przede wszystkim osobom leczącym się na choroby układu krążenia i oddechowego, diabetykom oraz kobietom w ciąży. Eksperci podkreślają, że niepoddanie się szczepieniom ochronnym może być ryzykowne dla naszego zdrowia. Dlatego tegoroczne działania Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy prowadzone są pod hasłem „Grypa – szczepisz czy ryzykujesz?”. O podaniu szczepionki zawsze decyduje lekarz, na podstawie wywiadu przeprowadzonego z pacjentem.

„Szczepienie przeciw grypie to najskuteczniejszy sposób zapobiegania rozwojowi tej choroby. Grypa przenoszona jest w prosty sposób, czyli drogą kropelkową. Przez 1 kichnięcie osoby chorej w powietrzu rozprzestrzenia się około 3000 kropelek z wirusem. W ten sposób można zarazić bardzo dużą liczbę osób. Szczególnie podatne na infekcje są osoby chore przewlekle np. cukrzycy czy też pacjenci kardiologiczni. Szczepienia chronią także przed poważnymi powikłaniami po grypie i wzmacniają układ odpornościowy organizmu. Dlatego też zachęcam wszystkich mieszkańców naszego miasta, aby zadbali o własne zdrowie i nie narażali się na pogorszenie swojego stanu zdrowia. Wystarczy jeśli poddadzą się profilaktycznemu szczepieniu przeciw grypie, które nasza placówka oferuje 8 października całkowicie bezpłatnie– powiedział prof. Anatol Panasiuk, ekspert Lekarskiej Specjalistycznej Spółdzielni Pracy Eskulap.

Wirus grypy może m.in. zaostrzać objawy poważnych chorób przewlekłych i prowadzić do zagrażających życiu powikłań. Z tego powodu, niezwykle istotne jest uświadamianie społeczeństwa, jak ważna jest profilaktyka tej choroby, poprzez poddawanie się szczepieniom ochronnym. Skuteczność, którą zapewnia szczepionka wynosi ok. 70-80%. Jest to najbardziej efektywna, a przy tym bezpieczna i tania metoda zapobiegania zakażeniu wirusem grypy.

„Jest wiele powodów, dla których inwestycja w szczepionkę okazuje się opłacalna. Koszt szczepionki waha się w granicach 30-40 zł. To stosunkowo mało w porównaniu z kosztem leczenia objawów i  powikłań grypy. Zapobieganie chorobie pozwoli na dużą oszczędność kosztów leczenia i ochroni nasz organizm przed długą hospitalizacją. Szczepiąc się, chronimy siebie, ale też naszych bliskich. To ważne, szczególnie wtedy, gdy te osoby należą do osób z grupy wysokiego ryzyka powikłań pogrypowych, czyli cierpiących na dolegliwości ze strony układu krążenia i oddechowego, diabetycy, a  także dzieci i osoby starsze oraz kobiety w ciąży” podkreśla prof. dr hab. n. med. Adam Antczak, Przewodniczący Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy.

Oficjalna inauguracja obchodów Ogólnopolskiego Dnia Profilaktyki Grypy przypada 1 października, ze względu na odbywający się w tym czasie Dzień Seniora. W 2016 roku Ogólnopolski Dzień Profilaktyki Grypy obchodzony jest już po raz trzeci.

 

-----------------------------------

Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy jest inicjatywą społeczną niezależnych ekspertów medycznych. Celem Programu jest poprawa wyszczepialności przeciw grypie w Polsce, zwłaszcza wśród pacjentów z grup ryzyka oraz informowanie Polaków o zagrożeniach związanych z grypą i jej powikłaniami. Organizatorem Społecznej Kampanii Informacyjnej powstałej w ramach Programu jest Instytut Oświaty Zdrowotnej Fundacja Haliny Osińskiej. Działania skierowane są do środowiska medycznego, opinii publicznej, samorządu oraz do pracodawców. Przedsięwzięcie spotkało się z aprobatą najważniejszych instytucji działających na rzecz poprawy zdrowia publicznego, wielu organizacji zrzeszających lekarzy, pracodawców, związki samorządów i towarzystwa medyczne. W działania Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy zaangażowali się również eksperci medyczni, liderzy opinii, ludzie nauki, kultury oraz biznesu. Więcej informacji na stronach www.opzg.pl oraz www.grypoodporni.pl.

 

[1] Dane pochodzą z meldunków epidemiologicznych „Grypa i podejrzenia zachorowań na grypę” Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – PZH

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook