BCO jedyną placówką w regionie oferującą pacjentkom terapię podtrzymującą lekiem Olaparyb w leczeniu raka jajnika, jajowodu i otrzewnej
Od czerwca br. pacjentki województwa podlaskiego mogą korzystać z Programu Wczesnego Dostępu do Olaparybu w ramach -EAP SOLO-1. Na dopuszczenie do obrotu Olaparybu w Polsce wyraziło zgodę Ministerstwo Zdrowia. Lek jest finansowany przez firmę Astra Zeneca. Olaparyb nie ma jeszcze rejestracji w Europie.
Program dostępu do leczenia Olaparybem w terapii podtrzymującej jest skierowany do kobiet z rakiem jajnika, jajowodu i otrzewnej z udokumentowaną mutacją genów BRCA1 lub BRCA2.
Badanie kliniczne SOLO 1, którego wyniki zostały ogłoszone na kongresie ESMO w 2018 r. wykazało, że lek ten wydłuża czas wolny od choroby w sposób znamienny u pacjentek, które otrzymały go po pierwszym rzucie leczenia.
BCO jest jedyną placówką w województwie podlaskim biorącą udział w ww. programie.
W celu konsultacji Szpital zaprasza do poradni ginekologicznej BCO pacjentki spełniające poniższe kryteria:
- w raku jajnika surowiczym lub endometrialnym w stopniu zaawansowania klinicznego FIGO III lub IV. FIGO III: po operacji cytoredukcji pierwotnej lub odroczonej, FIGO IV po biopsji lub/i pierwotnej, odroczonej cytoredukcji.
- z całkowitą lub częściowa odpowiedzią na pierwszą linię chemioterapii opartej na związkach platyny /przynajmniej 4 kursach/
- pacjentka musi być włączona do programu w ciągu 8 tygodni od podania ostatniej dawki platyny
źródło: Białostockie Centrum Onkologii
oprac.ak