Dodana: 15 kwiecień 2016 10:25

Zmodyfikowana: 15 kwiecień 2016 10:25

Białostocki magistrat przeprowadził badania socjologiczne dotyczące stylu życia białostockiej młodzieży i stanu zdrowia białostoczan

Badania socjologiczne przeprowadzone zostały w dwóch obszarach. Pierwsze dotyczyło stylu życia młodzieży z Białegostoku. Drugie zaś stanu zdrowia białostoczan. Badania były realizowane przez Urząd Miejski w Białymstoku we współpracy z Centrum Kształcenia Ustawicznego w Białymstoku.

Ilustracja do artykułu 0x0 (2).jpg

Już trzeci raz pochylono się nad tematem „Styl życia młodzieży Białegostoku”, poprzednie edycje miały miejsce w 2005 i 2011 roku. Współczesna młodzież staje przed  wieloma nowymi wyzwaniami. Zmieniające się warunki życia,  media, komercyjna kultura przyjemności  oraz niknące więzi powodują, że młodzi ludzie coraz częściej są zagubieni.

Dlatego tak istotne jest, aby wspomóc młodych ludzi w wypracowaniu  i ukształtowaniu właściwej i trwałej hierarchii wartości. Wyniki badania stylu życia stanowią rekomendację dla wszystkich podmiotów mających wpływ  na wychowanie młodego pokolenia. Będą także inspiracją dla projektowania działań wspierających i profilaktycznych na rzecz dzieci  i młodzieży. W ramach badań zdiagnozowane zostały takie obszary problemowe jak czas wolny uczniów, środowisko szkolne, kondycja psychiczna, opinie młodzieży na temat zjawisk przemocy w rodzinie. Badanie zostało przeprowadzone na grupie 2,5 tys. uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimanzjalnych (szkoły publiczne i niepubliczne), przeanalizowano ponad 2000 ankiet, a koszt badania wyniósł 50 tys. zł.

 

– Badania które przeprowadził Urząd Miejski w Białymstoku, przede wszystkim pozwolą na podejmowanie skutecznych działań profilaktycznych - mówi prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. - Ciekawe i wieloaspektowe analizy kierują naszą uwagę w miejsca wymagające największej uwagi.

 

Drugi temat, który poddano analizie, dotyczył stanu zdrowia mieszkańców Białegostoku. Wyniki badania zostały przedstawione w dwóch raportach. „Stan zdrowia mieszkańców Białegostoku   w latach 2004 - 2013” - opracowany na podstawie danych pozyskanych z instytucji zajmujących się zbiorem danych medycznych oraz „Ocena stanu zdrowia w opinii mieszkańców Białegostoku” – opracowany na podstawie ankiet przeprowadzonych z mieszkańcami miasta.

 

Badanie stanu zdrowia oraz określanie potrzeb zdrowotnych ludności stanowi punkt wyjścia dla realizacji zadań statutowych podmiotów mających na celu ochronę i promocję zdrowia.
Trafna diagnoza, następnie podjęcie właściwych i skutecznych interwencji, jest podstawą do osiągania korzyści zarówno w skali globalnej, jak i w wymiarze indywidualnym.

 

Raport „Stan zdrowia mieszkańców Białegostoku” został przygotowany na podstawie danych instytucjonalnych pozyskanych z placówek leczniczych oraz ankiet przeprowadzonych z mieszkańcami Białegostoku w okresie X – XI 2015 r. W raporcie zostały poruszone takie zagadnienia jak kondycja psychiczna i samoocena stanu zdrowia, problemy zdrowotne w grupie wieku powyżej 60 roku życia, choroby cywilizacyjne, nowotwory. Do przeprowadzenia badania wytypowano grupę 1500 mieszkańców. Przeanalizowano 1037 ankiet osób w wieku od 35 do 70 lat i więcej. Koszt badań to ok. 60 tys. zł.

 

Szczegółowe wyniki badań zostaną przedstawione podczas konferencji przedstawiającej wyniki badań socjologicznych, która odbędzie się 15 kwietnia 2016 r. w Zespole Szkół Handlowo–Ekonomicznych w Białymstoku. Konferencja rozpocznie się o godz. 10.00.

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook