Dodana: 12 wrzesień 2014 10:20

Zmodyfikowana: 12 wrzesień 2014 10:20

Zmodernizują szpital, wprowadzą nowe formy terapii

Dzięki wartemu 12 mln złotych projektowi Suwalski Specjalistyczny Szpital Psychiatryczny w Suwałkach zmodernizuje część swoich obiektów. Zostanie też zakupiona nowoczesna aparatura i powstanie „Transgraniczna Akademia Psychiatrii Aktywnej”. Projekt jest finansowany z funduszy norweskich i budżetu województwa podlaskiego.

W wyniku realizacji projektu, szpital dwukrotnie się powiększy – z dotychczasowych 2 tys. metrów kwadratowych aż do 4 tys. m.

Konferencja z udziałem przedstawicieli samorządów, NFZ oraz środowiska medycznego i pacjentów zainaugurowała ten projekt w piątek 12 września.

Jak powiedziała Bożena Łapińska, dyrektor placówki, celem realizowanego projektu jest przede wszystkim poprawa jakości opieki i leczenia nad osobami z zaburzeniami psychicznymi i psychogeriatrycznymi poprzez  stworzenie nowych form aktywnej terapii oraz rozszerzenie działalności suwalskiego szpitala.

W ciągu kilkunastu miesięcy część obiektów szpitala przejdzie modernizację. Placówka zakupi również specjalistyczny sprzęt medyczny służący do pielęgnacji i rehabilitacji pacjentów. Dzięki temu uda się również uzupełnić obecny sprzęt o nowe urządzenia wielofunkcyjne, łóżka specjalistyczne oraz zestawy do opieki długoterminowej. Znaczne środki zostaną przy tym przeznaczone na poprawę warunków pracy personelu sprawującego opiekę nad przewlekle chorymi.

Według dyrektor szpitala inwestycje korzystnie wpłyną na poprawę warunków udzielania świadczeń, a zarazem szpital powiększy swój potencjał do wysokiej jakości leczenia w komfortowych warunkach większej ilości osób – przybędzie aż 20 dodatkowych łóżek szpitalnych (obecnie jest ich tam 40).

- Niemniej ważnym celem tego przedsięwzięcia jest nawiązanie trwałej współpracy dzięki organizacji Spartakiady Transgranicznej dla pacjentów z krajów sąsiednich i wymianie doświadczeń w aspekcie metod i form aktywnej terapii – mówi przedstawicielka placówki.

Jak dodaje, Spartakiada będzie odbywała się cyklicznie. W jej opinii tego rodzaju aktywności, jak też wszelkie wyjazdy integracyjne z udziałem pacjentów, są trudną do planowania dziedziną terapii w psychiatrii, ale są znakomitym  połączeniem rehabilitacji społecznej, zdrowotnej i psychicznej, sportu, edukacji i wypoczynku.

W ramach projektu zaplanowano także przeprowadzenie specjalistycznych kursów z dziedziny psychogeriatrii i opieki długoterminowej oraz kursów językowych dla personelu.

Szpital planuje uruchomienie punktu wsparcia i informacji dla pacjentów z zaburzeniami psychogeriatrycznymi oraz ich rodzin. Punkt ma służyć wzmacnianiu zdrowia psychicznego u osób w podeszłym wieku oraz  przeciwdziałanie kryzysom psychicznym lub wykluczeniom społecznym osób z doświadczeniem choroby psychicznej a także zaburzeniami psychogeriatrycznym.

- W konsekwencji, efektem naszej pracy będzie poprawa jakości życia osób z zaburzeniami psychogeriatrycznymi  i doświadczeniem choroby psychicznej oraz wsparcie dla ich rodzin i opiekunów. W punkcie organizowane będą konsultacje psychologów, terapeutów, pielęgniarek, porady pracowników socjalnych oraz  rozmowy  z lekarzami i  spotkania integracyjne z chorymi i rodzinami  a także zajęcia ruchowe z rehabilitantami – podkreśla Bożena Łapińska.

Należy dodać, że Specjalistyczny Psychiatryczny Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Suwałkach konsekwentnie realizuje kierunek poprawy jakości opieki nad pacjentem  przewlekle psychicznie chorym i psychogeriatrycznym.

Jak zapewnia Bożena Łapińska – dyrektor suwalskiego szpitala psychiatrycznego  - jakość opieki nad pacjentami psychogeriatrycznymi  i przewlekle chorymi w placówkach  psychiatrycznych  musi ulec zmianie poprzez rozszerzenie form opieki i edukację oraz informację.

- Jeśli uwzględnimy skalę zjawiska - czyli starzenie się społeczeństwa, stanie się jasne, że należy odpowiednio się do tego przygotować. Dlatego napisany przez nas projekt  jest spójny  z polityką szpitala, wyzwaniami współczesności  i oczekiwaniami chorych oraz otwiera perspektywy dalszego rozwoju placówki - zaznacza.

Rozpoczynający się projekt Transgraniczna Akademia Psychiatrii Aktywnej bezpośrednio wpisuje się w realizację założeń Programu PL07 Poprawa i lepsze dostosowanie ochrony zdrowia do trendów demograficzno-epidemiologicznych w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2009-2014 i Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2009-2014 i dotyczy obszaru interwencji: Lepsze dostosowanie opieki zdrowotnej w celu sprostania potrzebom szybko rosnącej populacji osób przewlekle chorych i niesamodzielnych oraz osób starszych.


 

 

Agencja PUBLICUM                            

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook