Dodana: 2 wrzesień 2014 09:18

Zmodyfikowana: 2 wrzesień 2014 09:18

Tysiąc dzieci na koloniach Caritas Diecezji Drohiczyńskiej

Caritas Diecezji Drohiczyńskiej każdego roku podczas wakacji organizuje letni wypoczynek dla dzieci i młodzieży z rodzin najuboższych, wielodzietnych i dysfunkcyjnych. W roku 2014 odbyły się turnusy m.in. do Białowieży, Ptaków k. Nowogrodu, Sokołowa Podlaskiego oraz Mikoszewa nad morzem.

Zorganizowano też turnusy dofinansowane z FSUSR do Murzasichle w górach.

W sumie w czasie tegorocznych wakacji Caritas zorganizował wypoczynek dla około 1 000 dzieci z terenu diecezji, oraz dla dzieci i młodzież polonijnej z Białorusi i Ukrainy. Wszyscy byli pod opieką wykwalifikowanej kadry posiadającej ukończone kursy kwalifikacyjne kierowników i wychowawców kolonijnych. Część kadry wychowawczej pracowała na koloniach jako wolontariusze, nie otrzymując wynagrodzenia. Wychowawcy prowadzili dzienniki zajęć, w których dokumentowali przebieg zadania. Wszystkie turnusy były zakwalifikowane i sprawdzane przez Kuratoria, Sanepid i KRUS.

Zajęcia programowe szczególnie ukierunkowano na kreowanie wśród dzieci i młodzieży twórczej i aktywnej postawy w pokonywaniu trudności, likwidację postaw negatywnych. Zajęcia podzielone były na wspólne, dla całej grupy oraz warsztaty profilaktyczne w grupach. Realizowany był program profilaktyki uzależnień i przemocy w rodzinie. Także wspólna zabawa i konkursy zawierały elementy profilaktyki uzależnień. Program turnusu zapewniał dzieciom relaks i regenerację sił w otoczeniu pro-zdrowotnym oraz obfite i bogate posiłki. 

Dzieci, poprzez gry i zabawy, mogły rozwijać swoje umiejętności plastyczne, muzyczne, sportowe i taneczne. Organizowano zajęcia na basenie i parku linowym oraz wycieczki do kina. Dzieci korzystały z dostępnych wypożyczalni rowerów i kajaków. Nawiązany został kontakt z grupą Full Power Spirit, w ramach tej współpracy na koloniach odbyły się autorskie spotkania profilaktyczne, a także warsztaty rozwijające talent dzieci. Spotkania z policją, pokazy strażackie odbywające się prawie na każdym turnusie miały charakter nie tylko rozrywkowo-widowiskowy, ale przede wszystkim informacyjno-profilaktyczny.

Podczas turnusu realizowany był program terapeutyczny „Boska załoga”. Zajęcie realizowane zgodnie z programem miały charakter terapeutyczny. Prowadzono zajęcia z cyklu „Wakacyjna Kuźnia Talentów” i „Kierunek Podlasie, warsztaty turystyczno-krajoznawcze dla dzieci i młodzieży”. Koloniści wzięli udział w zajęciach z udzielania pierwszej pomocy przedmedyczne. Tak jak każdego roku realizowany był program terapeutyczny wszechstronnie podejmujący zagadnienia osobistej higieny, kształtowania charakteru i umiejętności rozpoznawania i unikania zagrożeń. Stosownie do potrzeb uczestnicy turnusów zostali wyposażeni w przybory szkolne, środki czystości, ubrania.

Podczas turnusów w Ptakach k. Nowogrodu dzieci odpoczywały w malowniczym zakątku na terenie o walorach zdrowotnych na obszarze chronionego krajobrazu Równiny Kurpiowskiej i Doliny Dolnej Narwi. W Ośrodku koloniści byli zakwaterowani w domkach letniskowych  z pełnym zapleczem sanitarnym. Mogli korzystać ze znajdującego się na terenie ośrodka basenu, boiska do piłki nożnej, siatkowej i miejsca na ognisko. Ptaki są świetną bazą do organizacji wycieczek pieszych i wyjazdowych. Podczas turnusów zwiedzano Łomżę – katedra pw. Św. Michała Archanioła, zabytki, seminarium, Muzeum Diecezjalne. Zwiedzano Skansen Kurpiowski w Nowogrodzie im. Adama Chętnika – który został założony w 1927 roku jako Muzeum Kurpiowskie, które jest najstarszym muzeum budownictwa ludowego w Polsce. Zbiory, w liczbie około 3000 eksponatów, pochodzą tam głównie z zasobów prywatnych Adama Chętnika i związane są z Kurpiowską Puszczą Zieloną.

Podczas wizyty w Muzeum Przyrody w Drozdowi koloniści nie tylko poznali bogactwo przyrody Polski południowo-wschodniej ale też działalność ziemiaństwa łomżyńskiego i historię rodu Lutosławskich. Zwiedzanie Fortów i Muzeum w Pątnicy było spotkaniem z zabytkową i unikatową architekturą militarną. Program pobytu obfitował w wiele atrakcji i wydarzeń, które zostaną dzieciom na długo w pamięci. Uczestnicy mogli zobaczyć z bliska wóz policyjny, dzięki uprzejmości funkcjonariuszy z Komendy Miejskiej Policji w Łomży. Bardzo ciekawe były również zajęcia z edukacji ekologicznej prowadzone przez pracowników Nadleśnictwa w Łomży.

Uczestnicy kolonii skorzystali również z zaproszenia pracowników nadleśnictwa Nowogród, którzy zorganizowali im zajęcia na ścieżce edukacyjnej, zakończone wspólnym ogniskiem z kiełbaskami. Organizowane były dla dzieci konkursy, gry i zabawy oraz pogodne wieczory a także dyskoteki. Każdy dzień kończyła modlitwa wieczorna połączona z Apelem Jasnogórskim. Większość zajęć odbywała się w małych grupach, tak, aby praca była jak najbardziej efektywna.
Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook