Dodana: 7 grudzień 2014 13:38

Zmodyfikowana: 7 grudzień 2014 13:38

Pomyśl o dziecku. Teraz - kampania kliniki leczenia niepłodności

Mimo, że już leczymy się, by mieć dziecko, na tym spotkaniu dowiedzieliśmy się dużo ciekawych rzeczy m.in. leczeniu niepłodności, ale także o tym, co jeść by zwiększyć swoje szanse – mówiła para, która specjalnie z Warszawy przyjechała na sobotnie spotkanie „Pomyśl o dziecku. Teraz”.

Spotkanie "Pomyśl o dziecku. Teraz" – to pierwszy z elementów kampanii przygotowanej przez „Kriobank Centrum Leczenia Niepłodności Ginekologia i Położnictwo” w Białymstoku. Jest to najdłużej działająca w Polsce klinika leczenia niepłodności – w tym roku świętuje jubileusz 25-lecia. I z tej okazji przygotowała cykl wydarzeń, które mają „oswoić” niepłodność.
- Medycyna poradził już sobie z problemem niepłodności – mówi prof. Waldemar Kuczyński, założyciel i dyrektor Kriobanku. – Mamy świetną aparaturę i metody leczenia niepłodność, skuteczność jest bardzo wysoka. Wciąż jednak nie zmienia się podejście społeczeństwa do tego problemu. Okres świąt jest dla osób starających się o dziecko, najtrudniejszym czasem w roku. To czas trudnych pytań, nietaktownych życzeń i odwrotnie - męczącej ciszy przy stole wigilijnym. Naszą akcją chcemy wesprzeć osoby starające się o dziecko, dodać im otuchy i siły w walce o swoje upragnione szczęście.
Sobotnie spotkanie skierowane było do osób starających się o dziecko, a także tych, którzy już są po pierwszych niepowodzeniach. Jak się okazało temat okazał się na tyle ciekawy, że sala wykładowa w białostockiej Restauracji Kawelin była pełna. Spotkanie rozpoczął wykład dr Grzegorza Południewskiego, znanego ginekologa i położnika. Doktor mówił o płodności i o tym, jak przygotować się do ciąży od strony medycznej: m.in. o tym, kiedy po odstawieniu środków antykoncepcyjnych można zacząć się starać o dziecko i jakie badania warto wcześniej zrobić. Jako druga wystąpiła mgr Agnieszka Wendołowicz z Zakładu Dietetyki Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku i mówiła co warto jeść, by podnieść swoją płodność.  Mgr Wendołowicz przyznała, że głównym naszym „grzechem” jest spożywanie niewłaściwych proporcji białka, tłuszczów i węglowodanów.
- Powinniśmy jeść mięso, ale raz dziennie – mówiła. – A nie, że jest wędlina na śniadanie, mięso na obiad i na kolacje. Ostatnie badania wykazują również , że spożywanie odtłuszczonego mleka czy jogurtów (tak lubiane przez młode, dbające o linię kobiety) mogą obniżać płodność. Witamina D, która istotnie wpływa na płodność, lepiej wchłaniana jest bowiem w produktach nieodtłuszczonych.
Bardzo duże zainteresowanie słuchaczy wzbudził wykład dr Agnieszki Kuczyńskiej z Kriobanku, która mówiła, co robić, kiedy nie wychodzi.
- Kochani, kiedy staracie się przez rok i nie ma ciąży, nie szukajcie informacji w internecie, "dr Google" Wam nie pomoże - mówiła. - Zgłoście się do lekarza, który Wam powie co robić czy jakie badania wykonać.
Dr Kuczyńska w przystępny sposób opowiedziała, kiedy zacząć szukać pomocy, jakie badania się wykonuje, by ocenić płodność, a także jakie metody leczenia oferuje współczesna medycyna, by zajść w ciążę.
Na koniec gospodarz spotkania prof. Waldemar Kuczyński udowodnił w swoim wykładzie, że in vitro to już nie luksus.
- Jeszcze kilka lat temu koszt zapłodnienia pozaustrojowego wynosił do 6 do 11 pensji, jeszcze dwa lata temu 3-4 średnie wynagrodzenia – mówił prof. Kuczyński. -  Obecnie dzięki programowi rządowemu i wprowadzonej od lipca 2014 roku refundacji leków koszt leczenia to jedynie koszt leków - czyli ok. 1500 zł.  To tylko nieco więcej jak leczenie zęba kanałowego. To nie są już sumy zaporowe.
Wśród uczestników spotkania rozlosowane zostały także książki białostockiego ginekologa i położnika dr Piotra Pierzyńskiego "Jak zajść w ciąże".
Sobotnie spotkanie zakończyły indywidualne konsultacje psychologiczne oraz warsztaty refleksologiczne, na których można było poznać tajniki masażu stóp. Specjalistka od akupresury uczyła jak uciskać receptory na stopach, by pobudzić płodność.
Kolejne spotkanie organizowane przez Kriobank już wiosną 2015 r. Tym razem poświęcone będzie wpływowi niepłodności na relacje w związku. Od grudnia ruszył również konkurs dla byłych pacjentów „Kriobanku” – „Podziel się mocą”.
Szczegóły na stronie www.kriobank.pl

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook