Dodana: 31 październik 2014 07:46

Zmodyfikowana: 31 październik 2014 07:46

Osoby z chorobami reumatycznymi mogą być zwyczajnie aktywne zawodowo


Choroby reumatyczne, zaliczane do grupy schorzeń autoimmunologicznych,w zaawansowanym stadium często uniemożliwiają chorym wykonywanie nawet najprostszych codziennych czynności. Swobodne poruszanie się, mycie, czy ubieranie staje się dla nich niezwykle uciążliwe. Powszechnie uważa się, że na ten rodzaj schorzeń cierpią przede wszystkim ludzie starsi. Nic bardziej mylnego. Choroby reumatyczne diagnozowane są najczęściej u osób młodych i w średnim wieku, czyli w okresie ich wzmożonej aktywności zawodowej i prywatnej. Między innymi z myślą o nich powstała wyjątkowa inicjatywa „Zwyczajnie Aktywni”. W listopadzie odbędzie się uroczysta gala finałowa projektu.

Ogólnopolski projekt „Zwyczajnie Aktywni” ma na celu przeciwdziałanie wykluczaniu z rynku pracy osób cierpiących na autoimmunologiczne choroby zapalne z obszarów – gastroenterologicznego, dermatologicznego oraz reumatologicznego. Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK) i młodzieńcze idiopatyczne zapalenia stawów (MIZS) należą do ostatniej z wymienionych grup. Integralną częścią projektu „Zwyczajnie Aktywni” jest konkurs grantowy o tej samej nazwie, do którego organizatorzy zapraszają organizacje zrzeszające pacjentów z całego kraju. Ich zadaniem jest opracowanie ciekawego pomysłu na aktywizację zawodową swoich podopiecznych, a zwycięzców wyłania Kapituła Konkursu, w skład której wchodzą wybitni eksperci, reprezentujący rynek pracy, organizacje społeczne i  pacjenckie oraz środowisko medyczne.
W obszarze reumatologicznym najczęściej występującym schorzeniem jest reumatoidalne zapalenie stawów. Z dostępnych na rynku analiz wynika, że w Polsce na RZS choruje blisko 400 tysięcy osób, a do głównych objawów tej uciążliwej choroby należą ból, sztywność oraz obrzęki stawów. Choroba rozpoznawana jest najczęściej u osób między 30 a 50 rokiem życia, a na zachorowanie narażone są szczególnie kobiety, które stanowią aż 2/3 chorych. W przypadku zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa (ZZSK) proces zapalny obejmuje stawy kręgosłupa oraz stawy biodrowe, powodując ból i sztywność ruchową. Największą grupę zdiagnozowanych stanowią osoby między 20 i 30 rokiem życia. Dla wielu osób zaskoczeniem może być fakt, że schorzenia reumatyczne występują także u dzieci i młodzieży, czego przykładem jest młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów (MIZS), które występuje u osób przed 16 rokiem życia. Choroba jest szczególnie trudna do rozpoznania u małych dzieci, Sygnałem ostrzegawczym jest obrzęk oraz wysięk w stawie.
W przypadku schorzeń reumatycznych niezwykle ważna jest szybka diagnoza i właściwe leczenie, ponieważ zbyt późne podjęcie terapii może prowadzić do niepełnosprawności. W jej wyniku chorzy mogą stracić zdolność samodzielnego funkcjonowania, w tym także wykonywania pracy zawodowej. Dzięki takiej inicjatywie, jak „Zwyczajnie Aktywni” pacjenci mogą liczyć na pomoc w prowadzeniu aktywności życiowych oraz mają szansę, aby realizować się zawodowo. 

więcej na:  www.zwyczajnieaktywni.pl     

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook